Logo3

پادشاه جدید عربستان با صدور دستوراتی عرضه نفت با تخفیف‌های ویژه و تاریخی را در دستور کار قرارداد

تا پس از ماه‌ها شعله دور دوم جنگ ارزان فروشی نفت در بین کشورهای عربی روشن شود و نفت کماکان ارزان بماند. یکی از مه‌مترین چالش‌های پیش روی تولید نفت از ذخایر نامتعارف و به اصطلاح «شیل اویل‌ها» در آمریکا حفاری تعداد قابل توجه‌ای چاه توسعه‌ای

در طول سال است.
بر اساس برآوردهایی که کارشناسان انرژی انجام داده‌اند براي حفظ و نگهداشت ظرفیت توليد یک ميليون بشكه در روز از منطقه داكوتاي شمالي در ایالات متحده آمريكا بايد سالانه ۲۵۰۰ حلقه چاه جديد حفاري شود این در حالی است که براي نگهداشت اين ميزان توان توليد در ایران و یا عراق نياز به حفر۶۰ حلقه چاه است. به عبارت دیگر، توليد از چاه‌هاي منابع غيرمتعارف به طور متوسط در سال اول حدود ۶۵ درصد و در سال دوم حدود ۳۵ درصد كاهش می‌یابد و در سال سوم نيز ۱۵ درصد و در ادامه به طور متوسط سالانه ۱۰ درصد از توان توليد چاه كاسته خواهد شد.
در این بین آمارهای هم نشان می‌دهد تعداد چاه‌هاي مورد نياز براي حفاري در ميادين غيرمتعارف نفت آمريكا از حدود ۶ هزارحلقه چاه در سال ۲۰۰۹ میلادی به ۱۶ هزار حلقه در سال ۲۰۱۴ افزايش یافته است و پیش‌بینی می‌شود از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ میلادی ميزان چاه‌هاي مورد نياز براي حفاري تقريبا يك روند ثابت در محدوده ۱۶ هزار حلقه چاه در سال برسد.
از این روز قیمت جهانی نفت خام به دنبال کاهش فعالیت دکل‌های حفاری در میادین نفتی غیرمتعارف «شیل اویل‌ها» با افزایش چند دلاری جان تازه‌ای گرفت و در سطوح بالاتر از ۵۰ دلار در بازارهای جهانی معامله شد.
عربستان شعله جنگ نفت‌ را روشن نگه داشت
با تقویت نسبی قیمت طلای سیاه در طول چند هفته اخیر پیش‌بینی کارشناسان نشان می‌داد که با ادامه روند موجود بهای نفت خام بازهم تقویت شود و در سطوح بالاتری معامله شود با این وجود کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به‌ویژه عربستان سعودی شوک جدیدی به بازار نفت وارد کرده‌اند. گزارش‌های رسانه‌های بین‌المللی حاکی از آن است که عربستان سعودی که عنوان بزرگترین صادرکننده نفت جهان و سازمان اوپک را یدک می‌کشد، قیمت نفت خام خود را برای تحویل در ماه مارس ٢٠١٥ میلادی در بازارهای آسیایی را با یک تخفیف ویژه عرضه می‌کند. در همین حال شرکت آرامکوی عربستان سعودی هم با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بهای هر بشکه نفت خام این کشور در ماه مارس ٢٠١٥ میلادی با حدود ۹۰ سنت کاهش عرضه می‌شود که بزرگترین مقدار تخفیف نفتی سعودی‌ها در ١٤ سال گذشته تاکنون بوده است.
به عبارت دیگر، پس از مرگ ملک عبدا...، پادشاه عربستان سعودی و نشستن امیرسلمان بن عبدالعزیز آل سعود بر کرسی پادشاهی این کشور نفت‌خیز جهان؛ وی پس از ابقای علی النعیمی، وزیر کهنه کار نفت عربستان با صدور دستورات جدیدی فروش طلای سیاه با تخفیف‌های ویژه را
در دستور کار قرار داده است.
بر اساس اطلاعیه شرکت آرامکوی سعودی، قیمت هر چهار شاخص نفتی این کشور برای تحویل به بازارهای آسیا، بزرگترین مشتری نفت عربستان، کاهش یافته و این در حالی است که این قیمت‌ها در بازارهای آمریکا ١٥ سنت و در بازارهای اروپایی بین ٧٠ سنت تا یک دلار و ١٥ سنت افزایش داده شد.