Logo3

معاون میراث فرهنگی با اشاره به این که به دلیل ایام فاطمیه امسال ایران میزبان جشن جهانی نوروز نیست، گفت: با اضافه شدن چند کشور دیگر به پرونده نوروز، این پرونده از سوی ۱۲ کشور عضو فروردین امسال به یونسکو تقدیم می‌شود تا در سال ۲۰۱۶ به ثبت جهانی برسد.
محمدحسن طالبیان درباره پرونده چند ملیتی نوروز افزود: پرونده نوروز با عضویت ۷ کشور، نخستین پرونده بین کشوری در یونسکو بوده و بسیار مهم است. این یکی از استراتژی‌های مهم کشورهااست که آن‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد، آغاز همکاری‌های مشترک فرهنگی می‌شود و ظرفیت‌سازی و آموزش و سایر موضوعات بین کشوری را به همراه خواهد داشت. مثلا کشوری مانند پاکستان یا افغانستان فقط یک میراث فرهنگی ناملموس ثبت شده در جهان دارد که آن هم نوروز است.
معاون میراث فرهنگی با اشاره به این که کل دنیا حوزه‌بندی شده است، توضیح داد: حوزه کشورهای عربی، حوزه کشورهای اروپایی، ترک‌زبانانی که تلاش می‌کنند یک حوزه تشکیل دهند یا کشورهای آمریکای لاتین یا جنوبی و... بنابراین حوزه کشورهای فارسی زبان در این بین بسیار حایز اهمیت است. از این رو، هرچه بیشتر در حوزه فرهنگی سرمایه‌گذاری کنیم، باز هم کم است چون با توجه به این موضوع، تقویت وحدت کشورهای این حوزه در دنیای امروز بسیار مهم است و به همین دلیل پرونده نوروز هم از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد.


او اضافه کرد: در این پرونده نخست سه کشور بود و بعد دو کشور عراق و افغانستان هم اضافه شد. ما می‌خواستیم با ۱۰ کشور پرونده آغاز شود که دو کشور دیگر تقاضا دادند. در دوحه قطر هنگام برگزاری مراسم کمیته میراث جهانی تصمیم گرفتیم همه کشورهای عضو جمع شوند چون به ازای افزایش هر کشور به این پرونده باید دوباره این پرونده نگارش و به یونسکو ارسال شود. بنابراین یک پرونده جدید با حضور ۱۲ کشور نگارش خواهد شد.
طالبیان تاکید کرد: خیلی باید حواسمان جمع باشد که پرونده نقص نداشته و دقیق نوشته شود. دو جلسه در دفتر یونسکو واقع در پاریس داشتیم که یکی همراه با سفیر و دیگری به اتفاق سازمان میراث فرهنگی برگزار شد. در نتیجه اطلاعات مختلف جمع‌‌آوری و در حوزه ثبت آماده، تدوین و ارسال شد. مسئولان و کارشناسان ۱۲ کشور این پرونده را خواندند و اکنون سفیر و کارشناسی که اختیار امضا دارد، از هر یک از این کشورها به ایران آمده‌اند.
وی با اشاره به سختی گردآوری این افراد و امکان عدم حضور چند کشور گفت: حتی اگر یک کشور این پرونده را امضا نکند، آن‌وقت باید تا سال دیگر برای ارسال پرونده ۱۲ کشور صبر کرد. بنابراین اتفاق مهمی رخ داده و امیدواریم تا به زودی بتوانیم این پرونده‌ را جمع کنیم.