Logo3
بهروز صفاریان با اشاره به انتشار ترانه جیبوتی کجــایی

به دنبال قطع‌ رابطه کشور جیبوتی با ایران، ترانه‌ای توسط دو نفر و براساس قطعه شهرزاد ساخته محسن چاووشی تهیه و پخش شد. در این ترانه عملا کشور جیبوتی مورد تمسخر قرار گرفت و نکته جالب این است که این ترانه در کانال تلگرامی برخی خبرگزاری‌ها بارگذاری و منتشر شده است.

تنظیم‌کننده مجموعه آهنگ‌های سریال شهرزاد در واکنش به استفاده غیراخلاقی از ملودی و ترانه تیتراژ شهرزاد برای به سخره‌گرفتن کشور جیبوتی می‌گوید: من تنظیم‌کننده همه مجموعه آهنگ‌های شهرزاد به جز این آهنگ بودم اما به عنوان عضوی از این مجموعه به‌طور قطع چنین کاری را زیر سوال می‌برم.
بهروز صفاریان می‌افزاید: سوءاستفاده از آهنگ‌ها کاری است که پیش از این هم به کرات اتفاق افتاده و در بسیاری مواقع آهنگ‌های خواننده‌ها دستمایه برخی سودجویان قرار گرفته است. این‌بار هم تیتراژ سریال شهرزاد برای پیشبرد اهداف نادرستِ سیاسی یک عده مورد سودجویی واقع شده است.
وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان از چنین اقداماتی جلوگیری کرد، ادامه می‌دهد: استفاده از کلماتِ مستهجن، نه قشنگ است و نه اخلاقی اما کسانی هستند که چنین روشی را به راحتی نجام می‌دهند و مرجعی نیز با آنها برخورد جدی نمی‌کند.
صفاریان در پاسخ به این‌که آیا خواننده و تنظیم‌کننده این موسیقی واکنشی به این موضوع نشان خواهند‌ داد؟
می‌گوید: در واقع اگر قرار باشد واکنشی صورت گیرد، باید از سوی تهیه‌کننده و سازندگان اثر باشد.
وی با ابراز تعجب از قرار گرفتن این آهنگ روی خروجی تلگرام یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور می‌گوید: من هم متعجب هستم و هم منتقد. چطور ممکن است یک خبرگزاری رسمی چنین آهنگی را روی خروجی خود قرار دهد؟ این رسانه با این کار به متولیان چنین اقدام غیراخلاقی رسمیت می‌دهد. این کار نشانگر آن است که به‌طور حتم مسئولان این خبرگزاری متولیان کار را می‌شناسند و قاعدتا باید آنها را معرفی کرده تا برخورد قانونی
با آنها صورت گیرد.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در همین رابطه می‌گوید: بعد از تصمیم اشتباه عربستان برای قطع‌ رابطه با ایران تعدادی از کشورهایی که وابستگی به عربستان سعودی دارند همانند عربستان رفتارهای بی‌خردانه‌ای کردند.
حسین نوش‌آبادی ادامه می‌دهد: این کشور‌ها که تحت تاثیر پول‌های کشور سعودی بودند، روابط خود را با ایران قطع کردند و این رفتار‌ها تعجب و خشم مردم ایران را به دنبال داشت. همه دولت‌ها و کشور‌ها در بخش بین‌الملل و سازمان ملل دارای آرای یکسان هستند و شاید آرای کشورهای کوچک تحت‌تاثیر کشورهای بزرگ قرار بگیرد اما همه دولت‌ها به جز دولت‌های غاصب،
قابل احترام هستند.
وی با اشاره به اینکه گاه نمی‌توان خشم مردم و عصبانیت مردم در شبکه‌های اجتماعی را کنترل کرد، می‌گوید: متاسفانه این خشم و عصبانیت در فضای واقعی و همچنین شبکه‌های اجتماعی گاه باعث حاشیه‌سازی می‌شود و ما بعضا شاهد رفتاری می‌شویم از نوع رفتاری که در قبال سفارت عربستان رخ داد که قابل کنترل نیز نبود.
نوش‌آبادی می‌افزاید: نباید هیچ کشوری را تحقیر کرد و من از اهالی رسانه و بخصوص رسانه‌هایی که اعتبار دارند تقاضا می‌کنم وارد اینگونه بازی‌ها در فضای مجازی نشوند زیرا این رفتار‌ها بوی تفرقه می‌دهد و ما باید عاقلانه و مدبرانه رفتار کنیم.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بعضی رفتار‌ها آب به آسیاب دشمن می‌ریزد، می‌گوید: مردم و اهالی رسانه باید با تبعیت از مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور اجازه بدهند سیاست‌ها و رفتارهای بین‌المللی در چارچوب اهداف نظام شکل بگیرد و با خویشتنداری تصمیم نابجایی گرفته نشود که در نهایت موجب شود تصویر خوبی از ایران
به نمایش درنیاید.
وی با اشاره به اینکه انتشار این‌گونه مطالب را نمی‌توان موضع رسمی بعضی از رسانه‌ها دانست، می‌گوید:
گاهی مطالبی منتشر می‌شود مانند کامنت‌ها و نظرات مردمی که موضع رسمی یک رسانه نیست اما بهتر است برای آنکه فضا به سمتی حرکت نکند که قابل کنترل نباشد، روی این نظرات و کامنت‌ها و کانال‌های تلگرامی نیز نظارت شود و در نحوه انتشار آنها مدیریت درستی صورت بگیرد.

 

ماه رویان شماره : 318