Logo3
Aghdashloo

آیدین آغداشلو، هنرمند پیشکسوت نقاشی در نشستی که توسط گالری جم شیراز و به میزبانی تالارحافظ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برپا شد، هنرمندان دو دهه اخیر را آبروی هنر معاصر ایران توصیف کرد.

برای دومین بار در ٣ سال اخیر، استاد آغداشلو با هنرمندان نشستی را توسط گالری جم شیراز برگزار کرد تا با رهنمودهای حرفه‌ای خود مسیری معاصرگونه هنر را برای جوانان باز کرده باشد که در این نشست به هنرجویان خلاصه نشد و اساتید دانشگاه و علاقمندان نیز توانستند بر دانش خود بیافزایند و این استاد برجسته موضوعاتی را مطرح کرد که در ارتقاء کیفی آثار هنرمندان و موفقیت در بازار کار موثر بود.


بسیاری از هنرمندان با این بهانه که کارفرما در طراحی و اجرای آثار دخالت می کند، ابعاد هنری اثر را نادیده می‌گیرند که استاد آغداشلو توانست با نظرات خود این ضعف را برطرف کند.
این چهره ماندگار نقاشی گفت: هر چند معمولا نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی ایران را چندان تعقیب نمی‌کنم و بیش از اینکه ببینم، می‌شنوم اما همچنان با علاقه مسایل هنری روز را دنبال می‌کنم.
وی با ابراز خوشحالی از برگزاری نشست‌هایی از این قبیل در استان‌ها به‌ویژه شهر سعدی و حافظ، اظهار کرد: از این که نمایشگاه‌های متعددی در گالری‌های بسیاری که تعدادی از آنها به تازگی تاسیس شده‌اند، برپا می‌شود بسیار خوشحال هستم. این نشانه رواج شگفت انگیز هنر معاصر ما است، آن هم در دورانی که به دلیل مشکلات اقتصادی تصور چنین استقبالی نمی‌رفت.
آغداشلو با اشاره به خرید و فروش آثار هنری گفت: در سالی که گذشت آثار هنری با قیمت‌های مناسب عرضه و خریداری شد که این نشانه خوبی بود اما تنها نقصانی که دیده می‌شود اینکه در سال‌های اخیر اغلب هنرمندان هم دوره‌ای من نمایشگاه‌های انفرادی برگزار نمی‌کنند و امیدوار هستم مکان نمایشگاهی مناسبی وجود داشته باشد تا آثار مهم‌ترین هنرمندان دهه‌های اخیر را بتوان در آن تماشا کرد.
این هنرمند در بخش دیگری از سخنان خود با تمجید از هنرمندان نوپا تصریح کرد: در دو دهه گذشته هنرمندان جوانی پا به عرصه نقاشی گذاشتند که با پشتکار و تلاش بسیار به‌ویژه در سال گذشته شاهد تولد هنری هنرمندانی شدیم که هر کدام باعث آبروی هنر معاصر ایران بودند.
وی در پایان آرزو کرد: هنرهای تجسمی‌ معاصر به یمن برنامه ریزی و فعالیت گالری‌ها جایگاه قابل توجهی در میان مردم پیدا کردند از این رو آرزوی من این است که هنرهای تجسمی‌معاصر ما با همین برنامه‌ریزی‌ها بتواند در بازار
هنری جهانی در حد شایسته خود عرضه و مطرح شود و این همان کار ضروری و اساسی است که فراتر از حراج‌های گذرا می‌تواند معرف هنرمندان شایسته ما باشد.

 

ماه رویان شماره : 320