Logo3
فاطمه معتمدآریا

این بار نه خبری از سفارت عربستان بود و نه سخنرانی یک رجل سیاسی! تنها قرار بود فاطمه معتمدآریا به همراه کاوه ابراهیم‌پور در جلسه نقد فیلم «یحیی سکوت نکرد» که در کاشان برگزار می‌شد شرکت کند. جلسه توسط عده خودسری که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آنها را عده نفوذی خواند به آشوب کشیده شد.

 

شرح داستان


هنگامی که کاوه ابراهیم‌پور به همراه فاطمه معتمدآریا وارد سالن محل نمایش فیلم شدند جمعیتی نزدیک به ۵۰ الی ۶۰ نفر در جلوی در سینما تجمع کرده بودند و با عصبانیت تمام علیه فیلم و خانم معتمدآریا شعار می‌دادند و خواستار خروج این دو فعال حوزه سینما از شهرکاشان بودند. این تجمع و شعاردادن‌ها باعث شد تا معتمدآریا و ابراهیم‌پور مجبور شوند از درب پشتی سالن سینما وارد سینما شوند.
ابراهیم‌پوردر شرح اتفاقات رخ‌داده در کاشان می‌گوید: زمانی که این گروه خودسر متوجه شدند ما قصد ورود به سالن را داریم به ما حمله کردند و الفاظ به شدت زشت و نادرستی به ما گفتند. آنها به من و خانم معتمدآریا ناسزاهایی می‌گفتند که تاکنون نشنیده‌ بودم اما با کمک نیروی انتظامی سرانجام توانستیم وارد سالن شویم.
ابراهیم‌پور می‌افزاید: بعد از نمایش فیلم، جلسه نقد و بررسی برگزار شد اما در زمان برگزاری با وجود آنکه جمعیت زیادی در داخل سالن مشتاقانه حضور پیدا کرده ‌بودند، گروه زیادی نیز در بیرون سالن با صدای بلند فحاشی می‌کردند و به شدت تلاش داشتند داخل سالن شده و نظم جلسه را به‌هم بریزند که با درایت نیروی انتظامی و مدیریت آنها این امر رخ نداد.
کارگردان «یحیی سکوت نکرد» با اشاره به اینکه خطاب بیشتر سخنان معترضین معتمدآریا بود، می‌گوید: فاطمه معتمدآریا پیشنهاد کرد بعد از پایان جلسه نقد و بررسی فیلم، سالن تخلیه شود و گروه معترض به داخل سالن بیایند و رودررو با هم گفت‌وگو کنند و وی پاسخ سوالات آنها را بدهد. باوجود آنکه نیروی انتظامی این پیشنهاد را پذیرفت و اعلام کرد که آماده همکاری است، گروه معترض پیشنهاد را نپذیرفتند و به اعتراضات
خود ادامه دادند.
ابراهیم‌پور ادامه می‌دهد: بعد از پایان جلسه ما به سختی با همکاری نیروی انتظامی از سالن خارج شدیم و به سرعت به سمت ماشین‌های خود حرکت کردیم. در هنگامی که سوار اتومبیل شده بودیم باز هم دو نفر روی سقف ماشین آمده و قصد داشتند با شکستن شیشه‌ها وارد خودرو شوند که نیروی انتظامی مانع آنها شد. همچنین زمانی که درحال حرکت بودیم تعدادی موتورسوار ما را تعقیب می‌کردند ولی نتوانستند به ما دسترسی پیدا کنند.
وی در ادامه می‌افزاید: صدای جیغ، فریاد و فحاشی معترضان در طول برگزاری نشست و همچنین بعد از آن کاملا به گوش می‌رسید.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان درباره اتفاق پیش‌آمده برای این گروه از هنرمندان سینما می‌گوید: در سومین جلسه سینمای هنر و تجربه کاشان برای نقد فیلم «یحیی سکوت نکرد» کارگردان این فیلم مجوز حضور در نشست را داشت. ایشان به همراه خانم فاطمه معتمدآریا در جلسه حاضر شده بود.
مصطفی جوادی‌مقدم ادامه می‌دهد: وقتی گروهی از معترضان به حضور فاطمه معتمدآریا در جلسه درخواست مناظره را مطرح کردند، مقرر شد پس از پایان نقد و بررسی فیلم، مناظره برگزار شود اما در پایان جلسه معترضان حاضر به مناظره و گفت‌وگو نشدند.
وی با اشاره به اینکه معتمدآریا بدون هماهنگی مقامات شهری در این جلسه حضور یافته بود و تنها کارگردان برای حضور در جلسه مجوز داشته است، گفت: نماینده ولی فقیه، امام جمعه کاشان، شورای فرهنگ عمومی شهرستان کاشان و سایر ارگان‌ها با حضور خانم معتمدآریا در نشست مخالف بودند با این وجود وی در جلسه حضور یافته بود.
رییس‌ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان درحالی این موضوع را مطرح می‌کند که کارشناسان و خبرگان سینما معتقدن هستند نمایش و نقد و بررسی فیلم «یحیی سکوت نکرد» مجوزهای لازم را در شهر کاشان داشته و هیچ نیازی به دریافت مجوز برای تک تک افراد حاضر در این نشست نبوده است.
اما کاوه ابراهیم‌پور، در واکنش به صحبت‌های رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان ضمن عجیب و غیرقابل‌باور خواندن این افراد در محل برگزاری نقد فیلم «یحیی سکوت نکرد» می‌گوید: جلسات نقد و بررسی فیلم خیلی روان و استاندارد در همه جای ایران برگزار می‌شود. وقتی عوامل فیلم برای یک جلسه نقد و بررسی دعوت می‌شوند، در جلسه شرکت می‌کنند و این یک روند معمول است. چنین اتفاقی برای فیلمی که از وزارت ارشاد مجوز ساخت و نمایش دارد و در سینماها در حال اکران است، منطقی نیست.
ابراهیم‌پور حساب عناصر خودسر را از مردم کاشان جدا می‌داند و می‌گوید: من عاشق کاشان و مردم کاشان هستم.اهالی کاشان مردمی خونگرم و فرهیخته هستند و حساب این آدم‌ها از مردم کاشان جداست از نظر من این افراد به هیچ جایی تعلق ندارند.

ورود معاون رییس‌جمهور به ماجرا


شهیندخت مولاوردی حواشی حضور معتمدآریا در کاشان را حرکتی غیرفرهنگی توصیف و از آن انتقاد کرد.
وی گفت: چند روزی از حرکت غیرفرهنگی و برخورد توهین‌آمیز و تهاجمی و توام با الفاظ ناشایستی که در شرع و قانون ما مصداق بارز تهمت و افترا محسوب می‌شود با یکی از هنرمندان برجسته و افتخارآفرین کشور که این روزها آوازه هنرنماییش به فراسوی مرزها کشیده شده است در شهر کاشان می‌گذرد.
وی اضافه کرد:‌ معترضین به حضور بانو فاطمه معتمدآریا که به بهانه نمایش یکی از فیلم‌هایش و شرکت در جلسه نقد و بررسی، به آن شهر سفر کرده بود به جای گفت‌وگو، زبان خشونت را برگزیدند و خواستار خروج او از کاشان شدند. با تامل در این قضیه و رفتارهایی مشابه که برخی پیشه خود ساخته‌اند، سوال‌های زیادی ذهن را به خود مشغول می‌کند؛ آیا نسل‌های قبل از ما و نیاکانمان چنین رفتاری بر مهمان را روا می‌داشتند؟ ما که در مهمان‌نوازی
هنوز شهره خاص و عام در عالم هستیم به کجا چنین شتابان در حرکت هستیم؟
مولاوردی ادامه داد:‌ با کدام مجوز شرعی و قانونی چنین بی‌مهابا یک زن مسلمان ایرانی مورد بی‌احترامی و توهین آن هم تحت لوای دفاع از ارزش‌های دینی قرار می‌گیرد؟ حتی عرف جامعه ایرانی نیز چنین رفتاری را
با زنان برنمی‌تابد.
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: آیا راه بر معترضین برای شرکت در جلسه بررسی و نقد فیلم بسته بود و نتوانستند مجالی برای طرح دیدگاه‌های خود بیابند یا مصلحت و منفعت و ترجیحشان بر این بوده و است که راه فریاد و خشونت را در پیش گیرند؟ آیا همین رفتارهای دفعی و سلبی (در کنار سایر عوامل) در آینده زمینه‌ساز
خروج تعداد بیشتری از هنرمندان جوان از کشور و پیوستن آنها به شبکه‌های ماهواره‌ای نخواهد بود؟ و ده‌ها سوال بی‌پاسخ دیگر.

دل خون وزیر فرهنگ و ارشاد


اما اتفاقات کاشان، وزیر خونسرد فرهنگ و ارشاد اسلامی را هم به واکنش واداشت. علی جنتی در واکنش به اتفاقات پیش‌آمده در کاشان می‌گوید: در این‌باره سیاست دولت مشخص است و از هنرمندان حمایت می‌کند، به‌ویژه خانم فاطمه معتمدآریا که یک هنرمند کاملا شناخته شده، خوشنام و برجسته در کشور است و قطعا آنچه پیش آمده را تایید نمی‌کنیم اما به هرحال همه چیز دست دولت نیست.
وی می‌گوید: مجموعه امکانات و اختیاراتی که دولت دارد، محدود است و خودش ضوابط اجرایی ندارد تا مستقیما با این افراد برخورد کند.
جنتی می‌افزاید: به هرحال سیاست دولت کاملا روشن است و همان حرکتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد به عنوان متولی امور فرهیختگان و هنرمندان انجام می‌دهیم را دنبال می‌کنیم ضمن این‌که سعی می‌کنیم کمک‌هایی نیز داشته باشیم اما بعضی جاها دیگر در اختیار ما نیست و عواملی که دخالت می‌کنند پرنفوذ و پرقدرت هستند که با استفاده از پشتوانه‌های خود کار می‌کنند.
وی می‌افزاید: ما حتی در برخی شهرها امکان برگزاری یک کنسرت را هم نداریم هرچند سعی می‌کنیم آن را برگزار کنیم اما به هرحال مشکلات زیاد است.

عزای عمومی درکاشان


اما در چنین شرایطی نماینده ولی‌فقیه در کاشان از دید دیگری به موضوع می‌نگرد.
آیت‌ا... عبدالنبی نمازی در این خصوص می‌گوید: براساس گزارشات رسیده اعلام شد که قرار است یک بازیگر زن در سینما بهمن حضور پیدا کند، بعد از بررسی‌هایی که انجام شد اداره فرهنگ و ارشاد کتبا اعلام کرده بود که این برنامه مجاز نیست و نباید برگزار شود و خیال ما راحت شد و از نگرانی بیرون آمدیم.
وی بیان می‌کند: در جلسه شورای فرهنگ عمومی نیز موضوع مطرح شد، مسئولان قول دادند چنین برنامه‌ای برگزار نخواهد شد اما متاسفانه روز ماجرا گزارش شد این خانم وارد کاشان شده و در محل اجرای برنامه حضور یافته است و نسبت به تعدادی از حزب‌اللهی‌ها و جوانان متدین و بانوان محجبه که رفته بودند تا شاهد و ناظر امور باشند، بی‌احترامی و هتک حرمت می‌شود و آنها را از صحنه و فضای سینما بیرون می‌کنند.
وی می‌افزاید: شرایط بسیار تاثرآوری را منابع گزارشی اطلاع دادند و من خیلی متاثر شدم که چرا در شهر علم و ادب و فرهنگ و دین و شهادت کاشان بدون هماهنگی از تهران افرادی را برای برنامه‌هایی که در شان شهر دارالمومنین کاشان نیست اعزام می‌کنند و من خیلی متاثر شدم.
آیت‌ا... نمازی می‌گوید: ما روی حفظ اصول و آرمان‌ها و ارزش‌ها محکم ایستاده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم کسی ارزش‌هارا که نتیجه و ثمره خون شهدا، جانبازان، ایثارگران و آزادگان است مورد هتک قرار بدهد. سیاست و تدبیر من و مسئولان شهرستان مختومه شدن پرونده است.
نماینده ولی‌فقیه در کاشان می‌افزاید: «زمانی که استاندار به کاشان آمدند، به ایشان گفتم این حرکات در کاشان برای ما قابل قبول نیست و من معترض هستم و به عنوان اعتراض، می‌خواهم روز جمعه را روز عزای عمومی در کاشان اعلام کنم و مردم نیز اعتراض و
راهپیمایی کنند.»
آیت‌ا... نمازی می‌گوید: ممکن است برخی ظاهر ماجرا را توجیه کنند اما عمق ماجرا تاسف‌بار است که من نمی‌خواهم
اینجا در رابطه به پشت صحنه و پشت پرده مسایل وارد شوم و سیاست و تدبیر بنده و مسئولان شهرستان و شورای تامین شهرستان این است که این پرونده بسته و مختومه شود اما یک حق‌الناسی در این ماجرا مورد تعرض واقع شده است و تعدادی از خانم‌ها به من و دادستان نامه نوشتند که به ما توهین و اهانت کردند و برخی از بچه‌ حزب‌اللهی‌ها را بیرون انداختند که قابل‌قبول نیست.
نماینده ولی‌فقیه در کاشان می‌افزاید: برخی تشکل‌ها با دفتر تماس گرفته و اعلام کردند ما به عنوان عزای عمومی می‌خواهیم برخی از میادین شهر را سیاه‌پوش و بنرهایی را با عنوان ‹‹شب‌سیاه کاشان›› در سطح شهر نصب کنیم اما با این درخواست موافقت نکرده و اعلام کردیم تا همین جا کفایت می‌کند و نیازی به این کارها نیست.
به هرحال به نظر می‌رسد قرار نیست که برخی رفتارهای ساختارشکنانه به بهانه حفظ ارزش‌ها در حوزه‌های مختلف برچیده شود؛ رفتارهایی که نظام تاکنون بهای زیادی بابت آنها پرداخته است.

 

ماه رویان شماره : 321