Logo3
 دوران بهــاری سینمــا

در شرایطی که برخی از سینماگران اعتقاد دارند در دولت جدید فضای سینما به شرایط ایده‌آل آنها باز گشته است، مراسم افتتاحیه جشنواره‌ فیلم فجر با سخنان محسن امیریوسفی و برگزیدگان بخش مواد تبلیغی، تقدیر از خانواده شهید سیاح طاهری و سخنرانی هنرمندانی که بزرگداشت‌هایشان در این دوره برگزار می‌شد، همراه شد.

در مراسم افتتاحیه فیلم فجر در تالار وحدت در بخش اهدای سیمرغ‌های مواد تبلیغی در بخش عکس با تقدیر از جلال حمیدی عکاس فیلم «ارغوان»، سیمرغ بلورین به محمد بدرلو عکاس فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» اهدا شد.
بدرلو که هیجان زده شده بود، در سخنان کوتاهی گفت: زانو‌هایم شل شده و اصلا تصور نمی‌کردم روزی این جایزه را بگیرم. این سیمرغ را به برادر بزرگم مهدی تقدیم می‌کنم و از رضا درمیشیان تقدیر ویژه‌ای دارم که اولین بار به من اعتماد کرد و عکاسی فیلمش را به من سپرد.
در بخش بهترین آنونس فیلم با تقدیر از معین کریم‌الدینی برای فیلم «آتلان» سیمرغ بلورین به محسن امیریوسفی اهدا شد و همزمان با حضور امیریوسفی روی صحنه تالار وحدت، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به برنامه وارد شد.

اظهارات امیریوسفی در مقابل وزیر ارشاد


وی هنگام دریافت جایزه‌اش گفت: من معضل، امیریوسفی هستم. از گرفتن این جایزه ارزشمند بسیار خوشحال هستم چون فیلم «خواب تلخ» بعد از 12 سال اکران شد، البته متاسفانه تیزر تلویزیونی و بیلبورد ندارد و تنها فرصت تبلیغات ما همین آنونس و پوستر است.
امیریوسفی با قدردانی از اقدام رییس سازمان سینمایی در راه اندازی گروه «هنر و تجربه» افزود: در بهار سینمای ایران هستیم که این بهار را به هنرمندان تبریک می‌گویم. دوست داشتم من و عوامل فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» هم اینجا بودیم و امکان اکران یک سانس نمایش را در جشنواره داشتیم و نتیجه کارمان را هم خودمان و هم دوستان، همکاران و هم مخالفان فیلم می‌دیدند. سه سال است که این فیلم را به طور قانونی به جشنواره فجر ارایه کرده‌ایم که به طور غیرقانونی به هیات
انتخاب ارایه نشده است.
وی با اشاره به یکی از جملات رییس‌جمهور ادامه داد: آقای روحانی جمله‌ای دارد که سلطان قلب‌ها است، او گفت که «من سرهنگ نیستم بلکه حقوق‌دان هستم» امید ما این بود که این حقوق‌دانی در تمام کشور و همچنین در سینمای ایران جاری و ساری شود که این اتفاق نیفتاد.
امیریوسفی با اشاره به پیگیری‌هایش برای حل مشکل فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» ادامه داد: در دو سال و اندی اخیر، سازمان سینمایی برای من حکم پادگان نظامی را داشت. درددل‌هایی دارم که جای گفتنش این‌جا است. متاسفانه ما بیرون از گود بودیم و حتی در این مدت فیلم را به جشنواره‌های خارجی هم ندادیم چون امیدوار بودیم فیلم اول در کشور خودمان اکران شود و هنوز هم امیدوار هستیم، تنها تاسفم این است که این اتفاقات در دولت تدبیر و امید می‌افتد.
وی در پایان صحبت‌های خود جایزه‌اش را به شهاب حسینی، یکی از بازیگران فیلم «آشغال های دوست داشتنی» تقدیم کرد و گفت: از طرف عوامل فیلم «خواب تلخ» و «آشغال‌های دوست داشتنی» این جایزه را به مردی تقدیم می‌کنم که پای حرفش و فیلمش ایستاد؛ شهاب حسینی.
در ادامه‌ برنامه افتتاحیه‌ فیلم فجر، در بخش پوستر با تقدیر ویژه از طاها ذاکر برای فیلم «خواب تلخ» سیمرغ بلورین این بخش به علی باقری طراح پوستر «من می‌خوام شاه باشم» اهدا شد.

این سیمرغ خیلی بال بال زد


او که با پوشش محلی و لباس کردی جایزه‌اش را گرفت، گفت: این سیمرغ خیلی بال بال زد تا به دستم برسد، البته در جوانی یک بار دیگر این سیمرغ را گرفته بودم و حالا هم خوشحال هستم که برگزیده این بخش، یک فیلم مستند است و گرفتن این جایزه را به خانواده مستند تبریک می‌گویم.

تقدیر از خانواده شهید سیاح طاهری


در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه فیلم فجر، رخشان بنی اعتماد، فاطمه معتمد آریا، مهتاب کرامتی و سیده زهرا حسینی نویسنده کتاب «دا» از همسر شهید سیاح طاهری تقدیر کردند.
زهرا حسینی بعد از خواندن سوره «والعصر» گفت: ما زنده به آنیم که آرام نگیریم / موجیم که آسایش ما عدم ماست و باید یادآور شد که شهید طاهری این شعر را با عملش ثابت کرد. این شهید با وجود رفتار آرام خود اما درونی پرشور و حال داشت و نمی‌توانست ببیند که جایی ظلمی می‌شود و او آرام باشد.
وی با اشاره به تلاش‌های سیاح طاهری و همراهی با جشنواره‌های دانش‌آموزی خاطرنشان کرد: او همیشه علاقه‌مند بود که بین هنرمندان و دانش‌آموزان وحدتی رخ دهد و از این راه به پیشرفت کشور کمک شود. شهادت، حق شهید سیاح طاهری بود که خداوند به او بخشید و باید این هدیه را تبریک گفت، ما باید برای خودمان تسلیت بگوییم که زنده ماندیم و نمی‌دانیم چه کنیم اما او راه خود را رفت.
بعد از این سخنان نیز فاطمه معتمدآریا اجازه خواست تا همسر طاهری را روی صحنه دعوت کند و در حضور او سخن بگوید.

خاطره‌گویی معتمدآریا از شهید سیاح طاهری


معتمدآریا با اشاره به آشنایی خود با سیاح طاهری یادآور شد: در «کشتی دوستی» با ایشان آشنا شدم و زمانی که درباره صلح سخن می‌گفتیم، یک کشتی دوستی در شلمچه، بچه‌های ایرانی و عراقی را همراه خود داشت و ما با بچه‌های هر دو کشور مسیری را طی کردیم و با صلح آشنا شدیم. در همه جای دنیا هر زمان کسی درخواست صلح داشته باشد، اولین قدم را برای او برمی‌دارم و در مورد صلح همیشه روی من حساب کنید.
همچنین مهتاب کرامتی در سخن کوتاهی گفت: از حضور در کنار این دوستان خوشحال هستم و از ایشان آموختم که می‌شود صبور و ساکت بود اما کار کرد.

از روح بزرگ شهید سیاح طاهری یاد گرفتم


رخشان بنی اعتماد نیز گفت: برای شناخت آدم‌ها بهتر است با آنها هم سفر یا هم سفره شد، من بنا به ضرورت هم سفره آقای سیاح طاهری در جشنواره‌های دانش‌آموزی بودم و از روح بزرگ ایشان یاد گرفتم.
کارگردان «ننه گیلانه» در توصیف این شهید در سخنانی مطرح کرد: او کسی بود که به طور دایم در برنامه‌های مختلف فرهنگی فعال بود و فارغ از تفاوت‌های دیدگاهی و اعتقادی به هنر سینما احترام می گذاشت. آمدن و رفتن رسم روزگار است و بودن ما در این دنیا به سرعت پلک زدن می‌گذرد اما رفتن بعضی از افراد جایی را خالی می‌کند که به سرعت پُر نمی‌شود و شهید طاهری یکی از آنان بود.
بعد از این سخنان همه حاضران به احترام سیاح طاهری قیام کردند و همسرش در سخنانی گفت: قرآن می‌فرماید نعمت را بر 4 گروه تمام کردیم، انبیا و صدیقین. حاصل عمل پیامبران صدیقین هستند که رسالت پیامبران را تبلیغ می‌کنند و حاصل عمل آنان شهدا هستند که باید خون بدهند تا بتوانیم صالحین را تربیت کنیم.
وی با اشاره به حضور سیاح طاهری در 8 سال دفاع مقدس خاطرنشان کرد: روح ایشان آرام نگرفت و با شهادت نشان داد که شهادت هنر مردان خداست. همه حرف‌ها، برنامه‌ها و فیلم‌ها ما زمانی اثر دارد که خون در طول تاریخ جاری باشد.
غبیشی در ادامه افزود: ایشان نگاه خاصی به سینما داشت و آن را مخصوص یک قشر خاص در تهران نمی‌دانست بلکه در دورترین روستاها سینما را برای دانش‌آموزان می‌برد و هرگز به دنبال اسم و رسم نبود.

تعبیر فخیم‌زاده از سینمای سفارشی


در ادامه برنامه بزرگداشت 4 هنرمند برگزار شد. در آغاز با پخش یک کلیپ از مهدی فخیم‌زاده تقدیر شد که در بخشی از این کلیپ وی گفت: سینما رسانه نیست بلکه در شکل خودش می‌تواند، پُرکننده اوقات فراغت مردم باشد اما در یک دوره سینمای سفارشی مرسوم شد و به قول یکی از دوستان مثل یک خیاری بود که هیچ مزه‌ای هم نداشت.
در ادامه نیز مریلا زارعی و علی جنتی از فخیم‌زاده تقدیر کردند. مریلا زارعی با ابراز خرسندی از اینکه برای تقدیر از فخیم‌زاده روی صحنه رفته است، گفت: ایشان جزو کارگردان‌هایی است که افتخار کاری طولانی مدت را با ایشان داشتم و خوش به حال بازیگری که ابتدای ورودش به سینما با چنین کارگردانی کار کند، چون من خود بعد از 20 سال از آغاز همکاری با ایشان، هر زمان حس می‌کنم کم آورده‌ام به گنجینه‌ آموزه‌های آقای فخیم‌زاده مراجعه می‌کنم.

سریالی که وزیر ارشاد می‌دید


سپس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امشب برای عرض ادب و تجدید دیدار با کسانی حضور دارم که به آنان عشق می‌ورزم اما در طول سال کمتر فرصت دیدارشان را دارم.
علی جنتی همچنین با اشاره به حضور وزرای تعاون و کار، ورزش و جوانان در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفت: حضور همکاران ما نشان می‌دهد که دولت تدبیر و امید با تمام وجود کنار هنرمندان ایستاده و آنان را حمایت می‌کند. بسیار خوشحال هستیم که سینمای ایران هر روز در حال تکامل و رشد است و نیروهای جوان وارد آن می شوند. از آنجا که ما سیاسی بودیم، کمتر فرصت دیدن سریال‌ها را پیدا می‌کردیم اما یکی از سریال‌هایی که از اول تا آخر آن را دیدم «خواب و بیدار» بود که برایم بسیار جالب و جذاب بود.
بعد از این سخنان، احسان کرمی که اجرای برنامه را بر عهده داشت با لحنی طنزآمیز به وزیر گفت: این سریال به «ناتاشا» معروف بود و با وزیر شوخی کرد.
وزیر ارشاد در پایان صحبتش از فخیم‌زاده به عنوان هنرمندی همه فن حریف یاد کرد که علاوه بر بازیگری و کارگردانی شعر هم می‌گوید، نوازنده، رزمی کار و بدل‌کار هم هست. در این تیزر هنرمندانی مانند ابراهیم حاتمی‌کیا، مسعود کیمیایی، رخشان بنی‌اعتماد، مسعود جعفری جوزانی و... نکاتی را درباره دادگو بیان کردند، برای تقدیر از این هنرمند فاطمه معتمدآریا و حجت‌اله ایوبی، رییس سازمان سینمایی روی صحنه رفتند.

دادگو جزو نوابغ سینماست


معتمدآریا در سخنانی گفت: خوشحال هستم زیر سایه بزرگان سینما آموختم و کسانی که سینما را علمی و خردمندانه به من یاد دادند. آقای دادگو جزو نوابغ سینما است، من نمی‌گویم جزو نوابغ سینما بود چون هنوز سایه ایشان بر سر ما است. مردی که با دانش خردمندانه خود به ما یاد داد سینما علم و مهر است.

اگر سازمان سینمایی پادگان نبود...


رییس سازمان سینمایی نیز با اشاره به اینکه دادگو دیگر فعالیتی در سینما ندارد، گفت: به ایشان گفته‌ام هر روز نبودنش را کنار خودمان حس می‌کنیم و استفاده از خرد جمعی، ژرف نگری و... از ویژگی‌های ایشان است.
ایوبی همچنین به کنایه به سخن امیریوسفی افزود: اگر سازمان سینمایی پادگان نبود، مدیریت آن را به آقای دادگو می‌سپردم.
وی سپس به احمد حامد، همسر فاطمه معتمد آریا اشاره کرد و گفت که او در این چند روزه واقعا صبر کرده و خداوند صابرین را دوست دارد.

مهم‌ترین سختی کار ما برعهده همسران ما است


بعد از سخنان دادگو، معتمدآریا در حالی که بغض کرده بود، گفت: در تمام این روزهای سخت اشکم در نیامد اما حالا که از همسرم سخن گفتید، اشکم سراریز شد. مهم‌ترین سختی کار ما بر عهده همسران‌ ما است به ویژه همسر من و خیلی خوب است که امشب برای شادی دور هم هستیم چون آدم در این جمع احساس امنیت می‌کند.

سپاسگذاری رضا کیانیان از شانس‌های زندگی‌اش


در ادامه برنامه، تقدیر از رضا کیانیان با حضور برادر بزرگترش داوود و علی ربیعی، وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی برگزار شد.
رضا کیانیان در سخنانی گفت: خیلی چیزها در زندگی ما به ویژه برای ما که در ایران زندگی می‌کنیم به شانس بستگی دارد. اینکه در چه خانواده‌ای به دنیا بیاییم و بعضی دیگر از موقعیت‌های زندگی‌مان. من خیلی خوش شانس بودم که در خانواده خوبی به دنیا آمدم و پدر و مادر خوبی داشتم به‌ویژه به خاطر برادرم داوود که یک گروه تئاتری داشت و من خود را به زور به گروه او چپاندم. به مدرسه خوبی رفتم و بابت همسرم هم خوش شانس بودم، چون آدم هرچقدر هم که همسرش را پیش از ازدواج بشناسد، بعد از آن تغییر کیفی دارد اما هایده همسرم از خانواده خوب سهراب سپهری است.
وی ادامه داد:‌ شانس دیگرم پسرم، علی است چون معلوم نیست بچه آدم از داخل قوطی شانسی چه چیزی بیرون بیاید، این‌ها همه شانس من است که با کارگردان‌ها و عوامل خوبی کار کرده‌ام و همه این شانس‌ها باعث شد تا امروز اینجا بیایم و این برنامه برگزار شود. از همه این‌ها ممنونم و از خداوند هم سپاسگذارم که این شانس‌ها را به من بخشید.

علی ربیعی درباره‌ رضا کیانیان چه گفت


علی ربیعی نیز هنگام تقدیر از کیانیان از او به عنوان «مردی برای تمام فصول»، «مردی برای تمام نقش‌ها»، مولف،‌ عکاس و... یاد کرد و گفت: او به تمام نقش‌هایش جان می‌دهد و با اینکه خیلی دوستش دارم اما در «کیمیا» آن قدر بدجنس است که حرص من را در می‌آورد.
وزیر کار با مرور نقش‌ها و بازی کیانیان در فیلم‌هایی مثل «روبان قرمز» و «آژانس شیشه‌ای» یادآور شد: در «آژانس شیشه‌ای» کمی همکار ما شده بود و در آخر هم به خاطر «یک بوس کوچولو» شما را می بوسم.

بزرگداشتی برای رویا تیموریان


در بخش پایانی برنامه با حضور محمد حیدری، دبیر جشنواره و ویشکا آسایش از رویا تیموریان تقدیر شد.
تیموریان گفت: بعد از اعلام برنامه بزرگداشت، بعضی دوستانم نگران شدند و با دخترانم تماس گرفتند و می‌خواستند از سلامتی من مطمئن شوند. امشب یکی از شب‌های زیبای زندگی من است و خداوند را سپاسگزار هستم.
وی در مقابل درخواست احسان کرمی، مجری برنامه برای خواندن شعری از حافظ، این بیت را خواند: «ما ز یاران چشم یاری داشتیم/ خود غلط بود آنچه ما پنداشتیم»
تیموریان با بیان اینکه گفته‌اند امشب شب ماست، ادامه داد: چند تشکر دارم از آقای حیدری که همیشه به من محبت داشته و از تمام کسانی که در سی و اندی سال فعالیتم، همراه من بودند چه آنان که یک لیوان چای به دستم دادند و یا تهیه کنندگانی که کمکم کردند امشب اینجا بایستم. همچنین از اساتیدم آقایان حمید سمندریان، رکن‌الدین خسروی و دکتر علی رفیعی سپاسگزار هستم و دکتر رفیعی که نه تنها به ما آموزش بازیگری دارد بلکه زندگی را هم به ما آموخت.
وی همچنین با قدردانی از حمایت‌های وزیر فرهنگ و رییس سازمان سینمایی از معتمدآریا افزود: این دو مسئول در مسند مدیریت‌شان از بانوی سینمای ایران حمایت کردند.
مسعود رایگان، همسر رویا تیموریان که همراه با او روی صحنه رفته بود نیز گفت: صحبت درباره رویا بسیار دشوار است. او عاشق زندگی، مردم و حرفه‌اش است و من بسیار خوشبخ هستم که رویا به حقیقتی در زندگیم تبدیل شد که باعث می‌شود به خود ببالم، ‌قد بکشم و سر بر بالینش بگذارم.
این بازیگر خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دو سال پیش از همین تریبون گفتم مهربانی و خوش‌رویی کلید درهای بسته است و امیدوار هستم سال آینده در همین سالن بزرگداشتی در شان بهرام بیضایی برای او برگزار کنید... که این سخنان رایگان با ابراز احساسات حاضران همراه شد.

 

ماه رویان شماره : 321