Logo3
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس گفت: به روایت مورخان تاریخ سینما از جمله مسعود مهران، شیراز از نخستین شهرهای ایران است.کورش کمالی سروستانی که در مراسم گشایش رسمی لابی و سالن سینما فرهنگ شیراز سخن می‌گفت‌، افزود: با ارایه طرح تاسیس آرشیو ملی هنر ایران در مرکز اسناد و کتابخانه ‌ملی فارس با موافقت ریاست محترم مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران و استاندار فارس این طرح به تحقق خود نزدیک شده است.

وی با بیان اینکه سالن اجتماعات این مرکز با همکاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه سینماشهر، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و موسسه فرهنگی هنری شهرآفتاب به سینما فرهنگ تبدیل شده، افزود: این سالن با امکانات مدرن و تجهیز سیستم تصویر HD و صدای دالبی به نمایش فیلم‌های فاخر و هنری می‌پردازد و می‌کوشد که سرانه استفاده از کالاهای فرهنگی در شیراز را به سهم خود افزایش دهد.
کمالی‌سروستانی ضمن اعلام ساماندهی فیلمخانه‌ای با سه هزار فیلم در مرکز اسناد ملی فارس گفت: در حالی‌که شیراز از پیشگامان صنعت سینما در ایران است اما آخرین سینما در شیراز سینما آریاناست که سال 48 توسط شاهرخ گلستان در خیابان کریمخان زند افتتاح شد.
وی ادامه داد: از آن پس تاکنون، یعنی نزدیک به 50 سال هیچ سینمایی در شیراز ساخته نشده و سینما فرهنگ اولین سینمای پس از انقلاب در این شهر است. کمالی سروستانی افزود: زمان پیروزی انقلاب اسلامی تعداد سینماهای شیراز 13 باب بوده که اکنون به 6 باب تقلیل یافته و برای جشن بایسته «صدسالگی سینما» باید با همکاری و مساعدت شهرداری شیراز، شورای اسلامی شیراز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و همت بخش‌خصوصی حداقل 3 پردیس سینمایی در نقاط مختلف شهر ساخته شود.
وی افزود: شهر شیراز برای توسعه فرهنگی نیازمند فضاهای فرهنگی مناسب است و سینما در این سپهر جایگاه ویژه‌ای دارد.
کمالی سروستانی با بیان اینکه هنر سینما ترکیبی خلاق از ادبیات، معماری، هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی است، افزود: سینما هنر عصر مدرن است و هنری متکی بر صنعت. اگر چه سینما زاده همه هنرهاست اما در برخی آثار برتر خود موثرتر از آنهاست. وی افزود: سینما رسانه است، خرد است، هنر است، صنعت است و فرهنگ‌ساز و برای دمیدن روح هنر به کالبد شهر شیراز پردیس‌های سینمایی باید در پارادایس شیراز رخ بنماید.

 

ماه رویان شماره : 326