Logo3
معاون پیشگیری بهزیستی استان فارس

اگرچه همچون بسیاری از حوزه‌های دیگر آسیب‌های اجتماعی در کشور و استان فارس که انتشار آمار آنها یا از جمله خطوط قرمز محسوب می‌شود و یا تهیه‌ آنها بسیار دشوار می‌شود اما پیگیری‌های «ماه‌رویان» از افزایش آمار خشونت‌های خانگی در استان فارس حکایت دارد، موضوعی که با تایید تلویحی معاون امور توسعه پیشگیری اداره‌کل بهزیستی فارس همراه شد.

در گفت‌وگویی با این مسئول به همین بهانه، محمودرضا عرب که خود دارای تحصیلات کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی است به مسایل مختلفی از جمله روند انواع مختلف خشونت‌های خانگی در این استان، آخرین اقدامات و برنامه‌ها برای کنترل آن و نیز انتقاد از کسانی که خود را نیازمند کسب آموزش نمی‌دانند، پرداخت.

شاید این گفته‌ معاون بهزیستی فارس، موید چرخه‌ای است که تاثیرگذاری نهادهای دولتی و حکومتی در کنترل آسیب‌های اجتماعی را طی دهه‌های گذشته، هرگز به‌سرانجام نرسانده است.
معاون امور توسعه پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان فارس با تایید برخی آمارها از افزایش خشونت‌های خانگی در این استان، اظهار داشت: متاسفانه روند خشونت‌های خانگی در فارس نیز رو به رشد بوده و بر اساس مطالعات ما این موضوع مشکل‌ساز شده است.
محمودرضا عرب با اشاره به اینکه در شهر شیراز، روزانه چندین نفر به‌عنوان قربانی خشونت خانگی به مراکز مختلف مراجعه می‌کنند، گفت: مطابق آمار، خشونت خانگی در استان فارس نیز رو به گسترش بوده و قطعا این وضعیت مطلوب ما و سازمان بهزیستی نخواهد بود. وی بدون اشاره به آمارهای دقیق خشونت‌های خانگی در فارس، گفت: اگرچه در استان فارس بیشترین حجم مراجعات به خشونت‌های مردان علیه همسران خود مربوط می‌شود اما یقینا خشونت‌های خانگی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به کودکان و فرزندان بیشتری نیز کشانده می‌شود.
وی با اشاره به تفسیرهای مختلف از مقوله‌ کودک‌آزاری افزود: یک نوع از خشونت علیه کودکان به‌گونه‌ای است که افراد بزرگتر خانواده کودک خردسال را جانشین و قربانی خشونت‌های خود نسبت به فرد دیگری از خانواده می‌کنند.

خشونت خانگی گاهی به فرزندان مستقل نیز کشیده می‌شود


این مسئول با تشریح حالت دیگری از درگیر شدن کودکان خانواده در خشونت‌های خانگی، ادامه داد: در برخی موارد نیز در حین درگیری زن و شوهر، فرزندان و حتی آنها که مستقل از خانواده شده‌اند، از سوی دو طرف درگیر، یارگیری می‌شوند و یا خود آنان با جبهه‌گیری به سود یکی از طرف‌های خشونت، عملا وارد چرخه‌ اصلی خشونت خانگی می‌شوند.
عرب با اشاره به اینکه خشونت بین پدر و فرزند پسر نیز از جمله خشونت‌های رایج در استان فارس و احتمالا اغلب استان‌های دیگر است، تصریح کرد: یقینا آثار روانی ناشی از خشونت‌های خانگی، یکی از زمینه‌های جدی بروز آسیب‌های اجتماعی در آینده هر خانواده است.
ریشه‌ خشونت‌ها عدم تحقق خواسته‌های افراد است
معاون بهزیستی استان در ادامه به برنامه‌ریزی‌های دقیق برای کنترل شیوع خشونت‌های خانگی و کاهش آن در سال‌های آتی خبر داد و گفت: با مطالعات علمی صورت‌گرفته و ریشه‌یابی و ترسیم انواع خشونت خانگی در استان فارس، برنامه‌های جالبی را تدوین کرده‌ایم که به زودی اجرایی خواهند شد.
این روانشناس بالینی با اشاره به اینکه عصبانیت از جمله هیجانات پیچیده‌ انسان است، خاطرنشان کرد: ریشه‌ بسیاری از خشونت‌ها در ناکامی‌ها و عدم تحقق خواسته‌ها و آرمان‌های فرد جستجو می‌شود و بر اساس اعتقاد ما بهترین راهکار پیشگیری از آن نیز آموزش مهارت‌های کنترل خشم و فرهنگسازی برای همه‌ آحاد جامعه است.

اظهارات «عرب» درباره کلاس‌های آموزشی کنترل خشونت

 

عرب با بیان اینکه هم‌اکنون نیز کلاس‌های آموزشی مهارت‌های زندگی در این زمینه در سراسر استان در حال برگزاری است، افزود: در حال حاضر کلاس‌های آموزشی در این زمینه در مراکز دولتی و غیردولتی همه شهرستان‌های استان
برگزار می‌شود.
وی اذعان داشت: البته به‌دلیل کمبود امکانات و اعتبارات لازم، متاسفانه آن‌گونه که مورد توقع ماست این کلاس‌های آموزشی به‌صورت مستمر و فراگیر اجرا نشده اما برای کارآمدتر کردن این امر برنامه‌های جالبی را در دستور کار قرار داده‌ایم که انشاءا... به اخبار خوشی برای مردم شریف استان منجر خواهد شد.
مردم مشکلات را به ما منعکس کنند
معاون اداره‌کل بهزیستی در واکنش به این سئوال که چرا برگزاری این کلاس‌ها در سطح استان چندان مشهود نیست، گفت: قبول دارم که این کلاس‌ها هنوز به اندازه کافی گسترده نشده‌اند اما با این وجود این آموزش‌ها در حال حاضر ارایه می‌شود و حتی در شهرستان‌ها هم گزارشی مبنی بر عدم برگزاری این کلاس‌ها نداشته‌ایم. عرب آموزش را حق مردم و لازمه‌ توسعه و ترقی توصیف کرد و از رسانه‌ها خواست برای مردم در این زمینه، بیش از پیش ایجاد حق کنند. وی از مردم تقاضا کرد در صورت عدم آگاهی از شرایط برگزاری کلاس‌های آموزشی، به ادارات بهزیستی شهرستان‌های خود مراجعه کنند.
این مسئول حوزه پیشگیری با بیان اینکه ممکن است در استان وسیع فارس کاستی‌هایی به‌وجود بیاید، تاکید کرد: لازم است اعلام کنم که اگر مراجعین پاسخ مناسبی در مراکز و ادارات مناطق مختلف دریافت نمی‌کنند برای پیگیری موضوع در اسرع وقت ما را در جریان بگذارند.

برخی گمان می‌کنند عقل کل هستند!


عرب در بخش دیگری از اظهارات خود، با انتقاد از عدم توجه برخی نسبت به امر آموزش، بیان داشت: متاسفانه برخی از مردم گمان می‌کنند عقل‌کل هستند و در ارتباط با خشونت هم همه‌چیز را می‌دانند در حالیکه حتی بسیاری از قتل‌ها در چنین شرایطی به‌دلیل آگاهی کم افراد برای مقابله موثر در شرایط خاص، اتفاق می‌افتد. وی اذعان کرد: متاسفانه برخی دیگر از مردم نیز تصور می‌کنند با مراجعه به مراکز مشاوره، برچسب بیماری روانی بر آنها چسبانده می‌شود در حالیکه اینطور نیست و باید این طرز تفکر به‌کلی عوض شود.

استقبال بانوان از کلاس‌های آموزشی بیشتر است


عرب با بیان اینکه استقبال بانوان از کلاس‌های آموزشی بیشتر بوده است، افزود: نگرش مغرورانه و مقاومت نسبت به آموختن مهارت‌های زندگی در مردان بیشتر است اما در عین حال باید تمام آحاد جامعه را به ابزارهای مهارت‌های مقابله‌ای و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مسلح کنیم و توقع ما از مردم نیز این است که حتما در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند.

برخی نهادها برنامه ندارند و پول دارند و برخی برنامه دارند و پول ندارند!


معاون بهزیستی استان فارس در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به برخی محدودیت‌های مالی و امکاناتی این اداره‌کل برای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه‌ خود، گفت: اجرای هر برنامه‌ای مستلزم وجود امکانات مادی و معنوی است ولی متاسفانه برخی از برنامه‌های ما به‌دلیل کمبود اعتبار امکان طرح و اجرا را پیدانمی‌کنند. ما در زمینه تامین اعتبار لازم برای امور پیشگیری با مدیریت بهزیستی استان و یا کشور مشکلی نداریم بلکه مشکل اصلی، ارگان‌های برنامه‌ریز است که آنگونه که باید و شاید برای برنامه‌های حیاتی پیشگیرانه اهمیت قایل نیستند.
عرب با بیان اینکه متاسفانه در برخی نهادها اعتبار هست اما برنامه نیست و در برخی نهادهای دیگر این مساله برعکس می‌شود، اضافه کرد: از جمله اینکه ما در اداره‌کل بهزیستی برنامه‌هایی داریم اما اعتبار کافی به اجرای این برنامه‌ها تخصیص داده نمی‌شود.
عرب در پایان با یادآوری این مطلب که تخصیص اعتبار به اقدامات زیربنایی و پیشگیرانه می‌تواند بسیاری از هزینه‌های درمانی و مقابله‌ای را در مصایب اجتماعی دیگر به حداقل برساند، گفت: با توانمندی‌های علمی و اجرایی مجموعه فعلی بهزیستی استان، بسیار امیدوار هستم که برنامه‌های مختلف حوزه پیشگیری در سال آینده با توسعه کمی و کیفی چشمگیرتری همراه شود.

 

ماه رویان شماره : 319