Logo3
Mehdi Omidbakhsh

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در نشستی با حضور مسئولین فرهنگی و گروهی از هنرمندان، به گلایه‌ها و انتقادات تعدادی از فعالین عرصه هنری و سینمایی این استان، پاسخ داد. 

به گزارش ماه‌رویان در نشست نقد و بررسی عملکرد معاونت هنری و امور سینمایی این اداره‌کل، بهزاد مریدی با اشاره به جایگاه هنری ویژه شیراز نسبت به سایر شهرها، گفت: این نشست با هدف شنیدن مشکلات،

انتقادات، پیشنهادات و مسایل مربوط به هنرمندان استان و چاره‌جویی در این خصوص و ارایه راهکار جهت پیشرفت هنر و فرهنگ استان برگزار شده است. بنا داریم با برپایی چنین نشست‌هایی در بهبود وضعیت سینما، تئاتر و سایر هنرها با نگاهی منتقدانه و در تعامل با پیشکسوت‌ها و رسانه‌ها، گام برداریم.
مریدی همچنین با هشدار به کسانی که در حوزه موسیقی، تئاتر و سینما دلال‌گونه دست به هر کاری می‌زنند و برای گرفتن مجوز فعالیت‌های غیرحرفه‌ای و نامعتبر در نقش پل ارتباطی ظاهر می‌شوند از برخورد شدید با آنها خبر داد.
این مسئول در پاسخ به پرسش‌های یکی از حاضرین در این نشست که با گلایه از نحوه نظارت بر صدور مجوز فعالیت‌های هنری و سینمایی در شیراز خواستار ارایه راهکارهای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برای حل مشکلات مالی فیلمسازان بود، گفت: بودجه فیلمسازی را مدیرکل ارشاد تامین یا تنظیم نمی‌کند ولی بر فعالیت‌های هنری و سینمایی نظارت داریم.
مریدی با بیان اینکه در بخش فیلمسازی نیز بودجه‌ای اختصاص داده نمی‌شود، اضافه کرد: در این زمینه نیز خود این عزیزان باید بازاریابی کنند و دنبال اسپانسر یا تهیه‌کننده باشند و از سویی دیگر ما به‌عنوان متولیان فرهنگی استان می‌توانیم در بستر همین انجمن‌ها و جشنواره‌ها به معرفی آثار آنها بپردازیم، جهت ارتقای شبکه ارتباطی به آنها کمک کنیم و آثار و فعالیت‌های هنرمندان را به مردم بشناسانیم.
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بیان داشت: از شش ماهه دوم سال جاری می‌توان به عنوان سال سینما یاد کرد و بر همین اساس نیز ادامه برگزاری جشنواره سینمای هنر و تجربه، اکران فیلم‌های سینمایی متعدد در شیراز، هیات اکران فیلم فجر، جشنواره‌های فیلم کوتاه و بلند و جشنواره فیلم و عکس را خواهیم داشت.
درحاشیه این نشست، استاد تجویدی با انتقاد از اینکه از هنر نگارگری و نقاشی در شیراز حمایتی نشده و عمده حمایت‌ها از هنرهای نمایشی است، گفت: بسیاری از پیشکسوتان و بزرگان هنر در کنج منزل به کار خود مشغولند و از تجارب بزرگان هنر استفاده‌ای نمی‌شود.
مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این رابطه با تاکید بر اینکه احترام به جایگاه بزرگان و پیشکسوتان از اولویت‌های حفظ هنر و فرهنگ کشور است، از برگزاری یک جشنواره در حوزه نگارگری جهت ارایه آثار استاد تجویدی و هنرجویانش ظرف سه‌ماهه آتی خبر داد.
همچنین استاد رحیم هودی از پیشکسوتان تئاتر استان با انتقاد از موسساتی که بدون مجوز ارشاد از هنرجویان تست هنرپیشگی می‌گیرند و بدون اینکه فیلمی ساخته باشند از این راه کسب درآمد می‌کنند از اداره ارشاد خواست پیگیر این
موضوع شود.
بهزاد مریدی با تایید این موضوع و تاکید بر لزوم پیگیری آن خاطرنشان کرد: در برخی آموزشگاه‌های سینمایی مدرسان و مربیان از لحاظ جایگاه علمی و هنری هنوز در سطح استادی نیستند اما تدریس می‌کنند یا اینکه مکانی با سوء استفاده از نام یک هنرمند برجسته ولی بدون حضور وی تاسیس می‌شود که جا دارد مسئولین مربوطه نظارت بیشتری بر عملکرد این قبیل موسسات و آموزشگاه‌ها داشته باشند.
مریدی همچنین در پاسخ به گلایه استاد حیدرپور، پیشکسوت عرصه هنر نقالی و فولکلور از کمبود فضای اجرای نمایش، گفت: مشکلی در تعداد سالن‌های نمایش نداریم اما این انگیزه در اداره‌کل ارشاد فارس برای حمایت از تمامی هنرمندان وجود دارد و روند مجوز گرفتن برای اجرای نمایش در این اداره نیز به کمتر از یک هفته رسیده است.
در ادامه این نشست، مهدی امیدبخش معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تاکید بر پیگیری تخلفات موسسات و آموزشگاه‌ها از نظارت بیشتر بر فعالیت آنها و تهیه ساز و کاری که در آن مردم به‌راحتی بتوانند تخلفات این موسسات را گزارش دهند، خبر داد و گفت: یکی از عمده دلایل کم‌کاری در این حوزه کمبود نیروی انسانی است و قریب به15 سال است که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استخدام نیروی جدید نداشته ولی افراد صاحب‌نظر می‌توانند به صورت افتخاری تجارب خود را در اختیار ما بگذارند.

مهدی رنجبر

مهدی رنجبر، رییس اداره سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس با بیان اینکه به‌زودی شاهد بهاری شدن حال و هوای سینمای استان در زمستان نیز خواهیم بود، گفت: حال و هوای فیلم و نمایش در استان فارس رو به پیشرفت است و در همین راستا 45 مجوز فیلم صادر کرده‌ایم. رونمایی از پوسترهای مربوط به جشنواره فیلم، موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی جشنواره فجر با حضور بزرگان و پیشکسوتان این هنرها پایان‌بخش این نشست فرهنگی هنری بود.

 

ماه رویان شماره : 319