Logo3
خیابان نمر

در یکصد و سی و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز و درست چند روز پس از اعدام شیخ نمر باقر النمرتوسط رژیم آل‌سعود، اعضای این شورا تصویب کردند تا نام خیابان هجرت شیراز به نام این روحانی شیعه تغییر کند، اتفاقی که گرچه پس از تهران برای اولین بار در یکی از کلانشهرهای کشور رخ می‌داد

و با رای مثبت اکثریت اعضای شورای شهر شیراز همراه بود اما پس از تصویب با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد.
رییس شورای اسلامی شهر شیراز در روز تصویب این طرح دوفوریتی گفت: این مصوبه نیز همانند سایر مصوبه‌های شورا مخالفان و موافقانی داشت و هم اعضای موافق و هم اعضای مخالف نظرات خود را اعلام کردند و در نهایت 17 نفر از اعضای شورا با این تغییر نام موافقت کرده و موضوع نامگذاری تصویب شد.
غلام مهدی حقدل در شرایطی تایید این مصوبه را اعلام کرد و آن را برای تصویب نهایی به فرمانداری شیراز فرستاد که در روند نام‌گذاری یک خیابان در شیراز از بین چند خیابان مطرح شده، قرعه به نام خیابان هجرت خورده شد.
این در حالی بود که در یکصد و سی و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز، یکی از اعضای اصولگرای این شورا تغییر نام خیابان هجرت به شیخ نمر را تصمیم عجولانه شورای چهارم دانست و گفت: در عین حالی که مخالف این تغییر نام بودم اما چاره‌ای جز امضا کردن و اعلام موافقت نداشتم. موافقت یا مخالفت کردن با تغییر نام خیابان هجرت دلیلی بر انقلابی بودن و یا نبودن کسی نیست.
وی با بیان این که میدان نمازی در جلسه یکصد و سی و چهارم یکی از کاندیداهای تغییر نام به نام شیخ نمر بود، افزود: من اعتقاد دارم اگر هم قرار بود نام شیخ نمر بر یکی از خیابان‌های شهر گذاشته شود باید این نام بر یک خیابان جدیدالاحداث گذاشته شود.
اما با گذشت نزدیک به بیست روز از این موصوبه شورای شهر شیراز، فرماندار این شهر با عودت دادن این مصوبه به شورا تایید این مصوبه را منوط به تایید وزارت امورخارجه کرد.
در حالی‌که وزارت امورخارجه از شورای شهر تهران خواسته است تا مصوبه تغییر نام خیابان بوستان به نام شیخ نمر را باطل کند، به نظر می‌رسد عودت این موصوبه شورای شهر توسط حیدر عالیشوندی چالش جدیدی را در محافل مختلف ایجاد کند.

 

ماه رویان شماره : 320