Logo3
Mardom

چهره‌های خوب و بد یک ماجرا

سرانجام شهدای گمنام، در کمال سکوتِ پر از فریاد خود و البته هیاهوی سودجویانی دور از تابوت‌های آنان، بر روی دستان پرشمار مردم شیراز، تشییع شدند تا پایانی را بر حاشیه‌های روزهای اخیر رقم بزنند.
اما ماجرایی که در روزهای پیش گذشت، چهره‌های خوب و بدی را به استان فارس معرفی کرد؛ نامه استاندار فارس و توصیه‌ وی برای به‌تعویق انداختن تشییع پیکر ایثارگران هشت سال دفاع مقدس، شرایط انفجار برخی مخالفان محمدعلی افشانی را مهیا کرد، اتفاقی که همجمه شدیدی را به افشانی واردکرد.


ماجرا از جایی شروع شد که قرار بود کمیته جستجوی مفقودین، پیکر پاک 93 شهید تازه تفحص‌شده در خاک عراق را در استان فارس تشییع کند اما استاندار فارس که البته بارها تعصب خود را به جایگاه شهداء در مقام‌های عملی و البته دور از چشم عموم اثبات کرده بود، به رییس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده کمیته جستجوی مفقودین نامه‌ای نوشت. در آن نامه محمدعلی افشانی درخواست کرده بود که به‌دلایل مختلفی تشییع پیکر شهدا را به تعویق بیاندازند. وی با ادای احترام به مقام والای شهدا، نوشته بود: «با عنایت به ضرورت پاسداشت حرمت شهدای عزیز که همه ملت ایران خصوصا مسئولین در تمام رده‎های مدیریتی وامدار و مدیون آنان هستند و با توجه به بازتاب خبر تشییع آنان در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر نگرانی از بهره‌برداری انتخاباتی از مراسم و با عنایت به اینکه هیچکدام از شهدای گمنام عزیز از استان فارس نمی‌باشند، احتمال عدم استقبال با توجه به شرایط ذکر شده می‌باشد. خواهشمند است دستور فرمایید برای پیشگیری از تلقی بهره‌برداری انتخاباتی از مراسم تشییع شهدای قهرمان مظلوم و گمنام جهت برگزاری باشکوهتر و تاثیرگذاری مطلوب‌تر، زمان تحویل و تشییع پیکر پاک و مطهر آنان به بعد از برگزاری انتخابات تغییر یابد.»

طعمه‌ای برای شکارچیان سیاسی


اگرچه دلسوزی برای نظام و احترام برای شهدا، در همین نامه سکاندار استان پهناور فارس نیز کاملا آشکار بود اما گویی بهترین طعمه برای کسانی که از ماه‌ها پیش در کمین نماینده دولت تدبیر و امید در این استان نشسته بودند، مهیا شد. رسانه‌ها و تریبون‌های پرشمار این گروه، با سوءاستفاده از عواطف مردم و جایگاه ویژه شهدا نزد آنان، با انتخاب تیترها و بریده‌هایی از این نامه کوتاه، فورا کمر به تخریب استاندار بستند.
همچنین در رسانه‌ها پاسخی منتسب به سردار باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین منتشر شد که در آن با تاکید بر برگزاری مراسم در موعد مقرر آمده بود: «برای این نوع نگاهی که آقای افشانی دارند متاسفم! استاندار فارس که می‌بایست از توفیق پیش‌آمده برای خدمت به شهدای تازه تفحص شده استقبال کرده و این فرصت برای ترویج معارف انقلاب را به عنوان مشوقی برای شرکت حماسی مردم استان در انتخابات غنیمت بشمرد، بلافاصله موضوع انتخابات را به میان کشیده و از نگرانی خود برای بهره‌برداری انتخاباتی از این تشییع سخن گفته است. حال آنکه مشخص نیست که قرار است چه بهره‎برداری سیاسی از مراسم معنوی تشییع شهدا جز تقویت روحیه انقلابی مردم استان فارس صورت بپذیرد که پیشاپیش و تا این حد استاندار فارس و مسئولین دولتی این استان را نگران کرده است.»

سرانجام مراسم باشکوه برگزار شد


با این وجود، استاندار فارس با ارسال دعوت‌نامه‌هایی از عموم مردم برای شرکت در مراسم تشییع شهدای گمنام دعوت کرد تا بدین ترتیب هم غرض‌ورزی برخی را در استان کم‌رنگ کند و هم نقش خود را در برگزاری هرچه باشکوه‌تر این مراسم، ایفا کند. در این روزهای پرهیاهو، با وجود توصیه‌های استاندار، مسئولان مربوطه مقدمات تشییع شهدای گرانقدر را آماده می‌کردند اما در سویی دیگر رسانه‌ها و البته سودجویانی در آب گل‌آلودی که خود جاری ساخته بودند همچنان ماهی‌های خود را می‌گرفتند.
به‌هرحال روزهای پرحاشیه، در سکوت شهدا و البته هیاهوی داعیه‌داران شهدا گذشت و صبح روز پنجشنبه مراسم تشییع شهدای گمنام 8 سال دفاع مقدس با حضور گسترده مردم شیراز برگزار شد. در این مراسم باشکوه، بسیاری از مسئولان دولتی و غیردولتی در میان سیل عظیمی از مردم شیراز حاضر شدند و به مقام این شهدا ادای احترام کردند.

استاندار، پیروز حاشیه‌سازی‌های یک جریان خاص

استاندار فارس


ماجرا، تمام شد اما حالا چند روز پس از این اتفاقات پرتنش، می‌توان نیم‌نگاهی به برخی رفتارهای حرفه‌ای و مسئولانه استاندار فارس انداخت؛ افشانی در این ماجرا که البته یقینا جرقه‌ آن با یک رفتار غیرمنتظره یعنی انتشار یک نامه اداری، رسمی و نسبتا محرمانه آن هم در فضای مجازی زده شد، هرگز اسیر بازی‌های سیاسی نشد.
وی ابتدا بدون هراس از حاشیه‌سازی‌ها، نسبت به دو نگرانی خود در مقام ارشد اجرایی استان فارس اظهارنظر و توصیه‌های خود را ابراز کرد و در ادامه با اطلاع از تصمیم قطعی مسئولان مربوطه، به‌رغم برخی لجاجت‌های سیاسی معمول در چنین شرایطی، برای حفظ حرمت شهدا، عموم مردم را به حضور در مراسم تشییع لاله‌های سرخ دعوت کرد. به‌رغم برخی جوسازی‌ها، افشانی به‌اتفاق همکاران خود در مراسمات تشییع شهدا در شهرهای استان فارس شرکت کرد و پس از برگزاری مراسم باشکوه در مرکز این استان نیز از مردم و مسئولان تقدیر کرد. بدین ترتیب این مسئول، نگاه حرفه‌ای خود را به مسئولیت خطیر خویش اثبات کرد و عملاً در تقابل با برخی جریان‌های حاشیه‌ساز سرافراز بیرون آمد؛ سرافرازی که از حمایت‌های مردمی در همان مراسم نیز آشکار بود.

چهره بد ماجرا


اما چهره‌ بد این ماجرا، نه مسئولانی که به‌هر دلیل توصیه‌ استاندار را قبول نداشتند و البته برای برگزاری مراسمی باشکوه تلاش کردند بلکه گروه کم‌شماری است که به‌جای تحلیل منصفانه موضوعی رسمی و اداری، هیاهوی سیاسی به‌راه انداختند تا شاید از این نمد کلاهی برای خود دست و پا کنند؛ آن‌ها از همان اولین روز با نسبت دادن برخی ویژگی‌های دور از واقعیت به محمدعلی افشانی، کوشیدند که از کاه کوه بسازند و در این شرایط حساس عملا یک استان را قربانی سلایق سیاسی و شخصی خود کنند.
این جریان رسانه‌ای غیررسمی، سعی داشت با دامن زدن به مسایلی غیر از آنچه استاندار گفته است، البته با انگیزه‌ها و بهانه‌های دیگر، پروژه‌ تخریب او را با جدیت شروع و راه را برای مقاصد خود هموار کنند. پروژه ناموفقی که اتفاقا می‌تواند مهر تاییدی بر نگرانی استاندار مبنی بر بهره‌برداری‌های سیاسی برخی جریان‌ها از جایگاه شهدا هم تلقی شود.

حکایت همچنان باقی است

تشییع جنازه در شیراز


این ماجرا با درایت استاندار و برخی از مسئولان دلسوز دولتی و غیردولتی به آخر رسید اما همانگونه که این حاشیه‌سازی‌ها، اولین پروژه‌ تخریبی علیه نمایندگان دولت تدبیر و امید در سراسر کشور نبود، بی‌تردید آخرین آن هم نخواهد شد. در این شرایط بایسته و شایسته است که مسئولان تدبیری بیاندیشند تا با فراهم کردن فضای آرام و منطقی، راه پرپیچ و خم فعلی را برای پیش‌برد سیاست‌های کارشناسی در جهت کاهش مشکلات فراوان مردم بکوشند؛ چراکه یقینا حکایت سنگ‌های پیش پا و چوب‌های لای چرخ، همچنان باقی خواهد ماند.

 

تصاویر مربوط به خورشید انلاین

 

ماه رویان شماره : 320