Logo3

انقلاب اسلامی ایران به تدریج به نیم قرن حاکمیت خود نزدیک می‌شود و در عین حال روحانیون برای نخستین بار تجربه مدیریت و حکومتداری را با تمامی کم و کیف آن تجربه کردند. حالا اما نسل اول انقلاب دوران کهنسالی را طی می‌کند و مجلس خبرگان فعلی که به پایان این دوره خود نزدیک می‌شود، بیش از 8 نفر از اعضای خود را که از پیشکسوتان و مبارزان انقلاب بودند،از دست داد. 

اما انقلاب خالی از رویش نبود و نسل اول توانست در میان تمامی دغدغه‌های خود در بسط حاکمیت اسلامی به نیازهای آینده خود نیز توجه کند و ثبت نام انتخابات خبرگان آینده نشان داد روحانیون جوان اعتماد به نفس کامل برای انتقال قدرت در بین روحانیون را دارد بنابراین نهاد روحانیت، خود را برای رویشی تازه در متن انقلاب اسلامی آماده کرده است.
در این میان حضور و بروز برخی آقازاده‌ها برای شرکت و رقابت در انتخابات خبرگان رهبری در کنار پدران خود نکته قابل اتکای رویش انقلاب اسلامی در ادامه راه است. حضور افرادی همچون «سیدحسن خمینی» نوه بنیانگذار انقلاب اسلامی و فرزند مرحوم حاج سیداحمد خمینی، حجت‌الاسلام «علی مومن» فرزند آیت‌ا... محمد مومن عضو شورای نگهبان و مجلس خبرگان، حجت‌الاسلام «سیدشرف الدین ملک‌حسینی» فرزند آیت‌ا... سیدکرامت‌ا... ملک‌حسینی نماینده رهبری در استان کهگیلویه و بویراحمد و عضو مجلس خبرگان و حجت‌الاسلام «شهاب‌الدین حائری شیرازی» فرزند آیت‌ا... محی‌الدین حائری شیرازی امام جمعه سابق شیراز و عضو خبرگان رهبری نمونه‌های بارزی از رویش انقلاب اسلامی است.
استان فارس و شهر شیراز را شاید بتوان یکی از مراکز مهم رویش‌های انقلابی در بین روحانیون دانست و شواهد نشان می‌داد آقازاده‌های فارسی، در آینده انقلاب اسلامی نقش جدی همچون پدران خود بازی خواهند کرد که در ادامه به بررسی دو نمونه بارز از زایش‌های روحانیت در متن حکومت اسلامی می‌پردازیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدشرف‌الدین ملک‌حسینی خواهرزاده آیت‌ا... حائری شیرازی بلافاصله پس از فوت پدرش مرحوم آیت‌ا... ملک‌حسینی از قم به شیراز مهاجرت کرد و مدیر مدرسه علمیه تاریخی خان در این شهر شد و در استان کهگیلویه و بویراحمد با رای مردم در انتخابات میان‌دوره‌ای سال92، ردای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه استان کهگیلویه و بویراحمد به تن کرد و با حکم آیت‌ا... خامنه‌ای به نمایندگی ولی‌فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و جانشینی پدرش منصوب شد.
سیدشرف‌الدین ملک‌حسینی که نسبش از ناحیه پدری به خانواده روحانیت ملک‌حسینی‌ها در منطقه یاسوج می‌رسد و از ناحیه مادری به خاندان حائری‌های شیراز منصوب است، توانسته سطوح عالی حوزه را در محضر بزرگان قم به پایان برساند و مدتها نیز صاحب درس و کرسی در قم باشد. فعالیت وی در زمان حیات پدرش مرحوم آیت‌ا... ملک‌حسینی در قم به مباحث علمی و حوزوی محدود بود و اقبالی برای مشارکت‌های اجتماعی و سیاسی و یا حضور در شیراز یا یاسوج از خود نشان نداد اما با فوت پدر، دامنه فعالیت علمی خود را از قم به مدرسه خان شیراز منتقل کرد و وارد فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی گسترده‌تری شد و هم اکنون در دو استان جنوبی فارس و کهگیلویه و بویراحمد توانسته به عنوان رهبر قابل‌توجه مردم در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی خود را مطرح کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین شهاب‌الدین حائری شیرازی دومین رویش روحانیت انقلابی است. وی فرزند آیت‌ا... حائری شیرازی امام جمعه سابق شیراز و نوه دختری مرحوم آیت‌ا... العظمی سیدنورالدین حسینی‌الهاشمی از مراجع تقلید پیش از انقلاب در
جنوب کشور است.
شهاب‌الدین حائری 43 ساله بیش از 17 سال از عمر خود را در حوزه‌های علمیه قم سپری کرده و در سطوح عالی حوزه در محضر مراجع بزرگ حاضر درس خوانده است. شهاب‌الدین نخستین بار در اواخر دهه 80 مسئولیت دفتر امام جمعه وقت شیراز را بر عهده گرفت و بسیاری از فرصت‌طلبان را از اطراف پدرش دور کرد و با اتخاذ تصمیمات درست، به بسیاری از شایعات حول طرح فلاحت در فراغت خاتمه داد.
وی که داماد احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است، پس از اتمام فعالیت پدرش به عنوان امام جمعه شیراز به تهران رفته و در دانشگاه امام صادق مشغول به تدریس شد و در عین حال از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی کناره نگرفت و با انتشار مقالاتی در سایت الف در برابر بسیاری از رویدادهای اجتماعی از جمله انتخابات سال 88، انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و نیز حمله عناصر خودسر به علی مطهری در شیراز موضع‌گیری کرد.
مقالات وی عمدتا رویکردی اعتدالگرایانه و مخالف افراط گری داشت و در عین حال به بسیاری از رویدادهای اجتماعی نگرشی منتقدانه بروز داد تا اینکه بالاخره در انتخابات خبرگان رهبری با اصرار پدر ثبت‌نام کرد.
شهاب‌الدین با بالاترین نمره در آزمون تعیین صلاحیت کاندیداهای جوان مجلس خبرگان توانست از شورای نگهبان احراز صلاحیت بگیرد و با انتقال پدرش به حوزه انتخابیه تهران، رقابت خود را در شیراز و حوزه انتخابیه استان فارس متمرکز کند.
حجت‌الاسلام ملک‌حسینی و حائری جوان اگرچه همچون پدرانشان سابقه مبارزات انقلابی ندارند اما از کودکی در متن انقلاب حضور داشته و بسیاری از رویدادهای انقلاب همچون جنگ تحمیلی، رحلت امام‌خمینی و انتصاب آیت‌ا... خامنه‌ای و نیز دولت‌های پس از جنگ را در کنار پدران خود تجربه کرده‌اند. این رویش‌های جوان روحانیت انقلابی اگرچه می‌توانستند خود را در عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی و یا سمت‌های پایین‌تری محدود کنند اما شرکت در رقابت خبرگان در کنار بزرگان انقلاب را ترجیح داده تا خود را در قاب بزرگ مدیریت انقلاب عرضه کنند. اگرچه خبرگان رهبری قدرت اجرایی جز تعیین رهبری ندارد اما ورود به عرصه انتخابات خبرگان در دورانی که ممکن است هر لحظه نیازمند تصمیم بزرگی‌ـ از باب کل من علیها فان‌ـ برای آینده انقلاب باشد، نشان می‌دهد این آقازادگان خود را پاسداران آینده انقلاب اسلامی و حکومت جمهوری اسلامی می‌دانند.

*روزنامه‌نگار

 

ماه رویان شماره : 321