Logo3
 خبری بدهکاری شهرداری

تعهد دوهزار و هشتصد میلیاردی شهرداری به مردم شیراز؛

ابتدای بهمن‌ماه گذشته شهردار شیراز برای چرخاندن چرخ شهرداری و شهر، لایحه بودجه سال 94 را تقدیم شورا کرد و قرار بود تا پایان بهمن‌ماه و پس از بررسی‌های لازم این لایحه برای گرفتن رای اعتماد به صحن علنی فرستاده شود. در هفته اول اسفندماه و پس از یک ماه کارشناسی بودجه 94 شهرداری به رای گذاشته شد اما یاران بلدیه که برنامه‌های خود را براساس تعهد 2400 میلیارد تومانی تنظیم کرده بودند، حالا به تعهدی بیشتر در مقابل مردم روبه‌رو می‌شوند.
علیرضا پاک‌فطرت، شهردار شیراز در زمان تقدیم لایحه بودجه با اشاره به این‌که بودجه سال ۹۴ متناسب با وضعیت تورم و پیش‌بینی‌های کارشناسی به شورا ارایه شده، گفت: با توجه به وضعیت شهر شیراز بودجه سال آینده شیراز رشد ۹.۹ درصدی داشته است. از مجموع 2 هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی سال آینده مبلغ دو هزار و شش میلیارد تومان اعتبارات عمرانی و ۱۰۷ میلیارد تومان نیز اعتبارات فرهنگی است.


شهردار شیراز ادامه داد: سهم حمل و نقل ترافیک در بودجه سال آینده ۶۷۲ میلیارد تومان است که ۲۰۰ میلیارد تومان مربوط به پروژه قطار شهری است. اعتبار در نظر گرفته شده برای پروژه‌های معماری و شهرسازی نیز ۱۹ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و پروژه‌های برنامه‌ریزی و زیرساخت‌های «آی تی» ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مد نظر قرار دارد. مبلغ 8 میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای سایر پروژه‌ها در نظر گرفته شده است.
حالا و پس یک ماه شورای شهر شیراز بودجه‌ای را به تصویب رساند که کمی با آنچه شهردار این شهر پیشنهاد داده بود، متفاوت است. عددی نزدیک به 400 میلیارد تومان توسط شورا به بودجه سال آینده شهرداری اضافه شد و باید دید مردان بلدیه چگونه می‌توانند از پس این تعهد خود به شهر و شهروندان برآیند. شورای شهر شیراز با اعمال اصلاحاتی در بودجه پیشنهادی شهرداری، رقم نهایی بودجه را تصویب کرد که البته پایین‌ترین سهم بودجه نصیب بخش گردشگری شد.
رییس کمیسیون تلفیق شورا در روند بررسی و تصویب بودجه 94 شهرداری این شهر اظهار داشت: مبلغ نهایی مورد اجماع شورا، درآمد بودجه را روی 2 هزار و
786 میلیارد تومان بسته که این درآمد از هفت سرفصل و ردیف اعتبار تشکیل شده است. یک هزار و 53 میلیارد تومان درآمد ناشی از عوارض عمومی، 75 میلیارد تومان درآمد ناشی از عوارض اختصاصی، 38 میلیارد تومان بها خدمات موسسات انتفاعی، 83 میلیارد تومان درآمد حاصل از وجوه و اموال، 5 میلیارد و 600 میلیون تومان کمک اعطایی دولت و سازمان‌ها، 366 میلیارد تومان دارایی‌ها و یک هزار و 163 میلیارد تومان سایر منابع تامین اعتبار، هفت ردیف اعتبار اصلی را تشکیل داده‌اند.
محمد‌تقی تذروی افزود: این مبلغ بودجه در سه سرفصل هزینه خواهد شد که جمع وظیفه خدمات اداری 106 میلیارد تومان، جمع وظیفه خدمات شهری 304 میلیارد
تومان و جمع وظیفه عمران شهرداری در هشت کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و رقم آن 2 هزار و
376 میلیارد تومان برآورد شد.
وی با تشریح سهم هر یک از کمیسیون‌ها در بودجه، گفت:کمیسیون برنامه‌و‌بودجه 82 میلیارد تومان، کمیسیون
حمل و نقل 380 میلیارد تومان، خدمات شهری 107 میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری 577 میلیارد تومان، کمیسیون
شهرسازی 86 میلیارد تومان، عمران یک هزار و 27 میلیارد تومان و کمیسیون فرهنگی 80 میلیارد تومان و گردشگری 34 میلیارد تومان را به خود اختصاص دادند.
کل بودجه عمرانی که 2 هزار و 376 میلیارد تومان بوده 85 درصد بودجه را تشکیل می‌دهد که در 232 پروژه
تعریف شده و 178 پروژه ناتمام بوده و 45 پروژه طرح‌های جدید آری هستند. در نهایت بودجه 2 هزار و 786 میلیارد
تومانی به تصویب اعضا رسید و هم‌چنین مقرر شد 3 هزار میلیارد تومان از محل عقد قرارداد با بخش خصوصی، پروژه مشارکتی اجرایی شود. این در حالی است که يك عضو شوراي اسلامي شهر شيراز با انتقاد شديد نسبت به تحت‌الشعاع قرار گرفتن برنامه 5 ساله مصوب شده اين نهاد، گفت: براي آينده كلان‌شهر شيراز به شدت نگران هستم و احساس خطر مي‌كنم.
محسن معين با يادآوري اين‌كه شوراي سوم و چهارم در راستاي توسعه متوازن شهر اقدام به تصويب برنامه توسعه 5 ساله كرده است، گفت: در برنامه 5 ساله هدف 96، قرار بر اجراي 6 تقاطع در هر سال توسط شهرداري بود.
وي با بيان اين‌كه رضايت شهروندان شيرازي از عملكرد شورا و شهرداري در سال‌هاي اخير، ناشي از اجراي بيش از 20 تقاطع غيرهمسطح بوده كه در برنامه هدف 90 تصويب شده بود، گفت: متاسفانه تحت القائات روانی یک گروه سیاسی، بعضی از اعضای شورا ناخودآگاه برنامه‌های عمرانی مصوب که توسط گروهي متخصص و عمدتا عناصر دانشگاهی و با زحمت زیاد تهیه شده بود را نادیده گرفته و بیشتر به‌صورت
سلیقه‌ای و احساسی اتخاذ تصمیم مي‌كنند.
معين با انتقاد از تعطيل شدن يا به تعويق افتادن برخي پروژه‌هاي پيش‌بيني شده در برنامه 5 ساله مصوب، گفت: عده‌اي با اين توجيه كه استفاده از يك چراغ راهنما مي‌تواند كار تقاطع غيرهمسطح را انجام دهد يا اين موضوع كه اجراي تقاطع ترافيك را از يك چهارراه به چهارراه ديگر منتقل مي‌كند، كارهاي مطالعه شده و مصوبات تخصصي را معطل گذاشته‌اند.
معين با تصريح اين‌كه تقاطع‌هاي غيرهمسطح بايد براساس مطالعات مشاور در طرح جامع، فقط در رينگ‌ها و شريان‌هاي تندرو اجرايي شود نه محورهاي خدماتي مركز شهر، تاكيد كرد: اگر براساس برنامه‌ مدون و كارشناسي شده عمل نكنيم، در سال‌هاي آينده غول ترافيك تمام شهر را در كنترل خود خواهد گرفت، شیراز را خواهد بلعید و مردم شیراز را خفه خواهد کرد.
اين عضو شوراي شهر تصريح كرد: متاسفانه در هیچ یک از کمیسیون‌های تخصصی شورا، در تدوین بودجه سال 94 حتی یک برگ از برنامه 5 ساله مصوب، گشوده و ملاحظه نشده است. چرا در شورا جوی ایجاد شده که برنامه محوری به عنوان یک امر ناپسند و مذموم تلقی شود؟
در این شرایط باید دید در سال آینده چه تحولی در تحقق بودجه شهرداری شیراز رخ می‌دهد؟ بودجه سال آینده در واقع تعهد و بدهکاری 2 هزار و 800 میلیاردی شهرداری به مردم شیراز که اخلاقا شهردار شیراز در محضر نمایندگان مردم به تحقق آن تعهد کرده است اما خیز بلندی برای تحول است که باید برای رسیدن به آن باید تمامی دستگاه‌ها، ادارت، ارگان‌ها و البته شورا به یاری شهردار بشتابند چراکه با شرایط کنونی رکود رسیدن
به آن بعید به نظر می‌رسد.