Logo3
سر مقاله      بهمن حاجات نیابهمن حاجات نیا

ملت ایران از منظرهای مختلف قابل بررسی و واکاوی است اما چرایی تداوم آن بیش از هر چیزی برای جامعه جهانی و انسان‌ها از هر نژاد و گروه و ملیتی قابل توجه است. این انقلاب چهار کلیدواژه را در دل خود جای داده است که «استقلال، آزادی، جمهوریت و اسلامیت» شاه‌بیت‌های آن است. از منظر تحقیق، سه کلیدواژه اول در پناه اسلامیت قرار می‌گیرد و این اسلام است که از قرن‌ها پیش آزادگی و احترام به نظر مردم در حکومت‌داری و نفی هرگونه وابستگی و بندگی جز به درگاه خداوند را در دل خود جای داده و با نگاهی رحمانی، انسان را به خود جذب می‌نماید. انقلابی که ریشه در اسلام دارد را تنها هدایت دینی می‌تواند به سر منزل مقصود برساند و کشتی آن را در دریای پر تلاطم جهان قرن 21 به سلامت به ساحل امن و آرامش برساند.
تفاوت انقلاب اسلامی ایران با دیگر قیام‌های آزادی‌خواهانه قرون اخیر در رهبری دین و حضور رهبری با سیره علمی، سیاسی، اخلاقی و معنوی خاص است که محبوب قلب‌ها قرار می‌گیرد. امام خمینی(ره) با الگویی از حکومتی دینی به دنبال ایجاد و پرده‌برداری از مدیریتی است که خیلی زود به سایر کشورها نفوذ و علاوه بر حفظ و تعالی جایگاه خود، جوامع مختلف را نیز از خواب غفلت خارج می‌کند.
اکنون بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد؛ مردم دوران قبل از انقلاب را به تاریخ می‌سپارند و مسیر آینده خود را در حکومتی دینی ترسیم می‌نمایند. کشوری که در گذشته چیزی به‌جز وابستگی را تجربه نکرده بود را به کشوری تبدیل می‌کند که امروز در مقابل ابرقدرت‌ها می‌ایستد و یک سوی میز، سفرای آن می‌نشینند و سوی دیگرش دیپلمات‌های 6 کشور ابرقدرت دنیا. این مسیر سرافرازی و سربلندی با یک رهبری متفکر و آزادی‌خواه و در پناه معنویت شکل می‌گیرد و رمز ماندگاری آن در پایداری و منحصر به فرد بودن رهبر و بنیانگذارش معنا می‌یابد. شخصیت خاص و منحصر به فرد امام خمینی(ره)و ویژگی‌های ممتاز در صورت و سیرت امام، شرایطی را فراهم می‌آورد که سال‌ها پس از عروج ایشان، این انقلاب و مردم هم‌چنان مسیر آزادی را بپیمایند.اکنون دیگر قدرت‌های جهان به خوبی می‌دانند این انقلاب از شخصیتی سرچشمه می‌گیرد که کاریزمای خاص خود را دارد و به خوبی دریافته‌اند حرکاتی هماهنگ هم‌چون سال‌های دهه شصت که در آن اتحاد جماهیر شوروی، آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و... سعی در براندازی و مقاومت در مقابل خواست مردم
داشتند را نتیجه‌ای در بر ندارد.
آن‌ها به خوبی می‌دانند که رنگ

آن‌ها به خوبی می‌دانند که رنگ اسلامیت، آزادی‌خواهی، استقلال‌طلبی و جمهوریت‌خواهی مردم ایران را نمی‌توانند تغییر دهند و توطئه‌هایی مانند جنگ، نفاق و چند دستگی قومی و مذهبی نمی‌تواند ملت ایران را در مسیر انقلاب از هم گسیخته نماید. دانسته‌های ابرقدرت‌ها از مطالعه شخصیت بنیانگذار انقلاب اسلامی شکل می‌گیرد و ویژگی‌های رهبری انقلاب است که دشمنان را از اهداف شوم خود ناامید می‌کند.
سیره امام (ره) در اخلاق، حکومت‌داری، 

آن‌ها به خوبی می‌دانند که رنگ اسلامیت، آزادی‌خواهی، استقلال‌طلبی و جمهوریت‌خواهی مردم ایران را نمی‌توانند تغییر دهند و توطئه‌هایی مانند جنگ، نفاق و چند دستگی قومی و مذهبی نمی‌تواند ملت ایران را در مسیر انقلاب از هم گسیخته نماید. دانسته‌های ابرقدرت‌ها از مطالعه شخصیت بنیانگذار انقلاب اسلامی شکل می‌گیرد و ویژگی‌های رهبری انقلاب است که دشمنان را از اهداف شوم خود ناامید می‌کند.
سیره امام (ره) در اخلاق، حکومت‌داری، مدیریت و... آن‌چنان منحصر به‌ فرد است که انقلاب اسلامی را تبدیل به تنها انقلاب دینی و مردمی می‌کند که توانسته است چند دهه به راه خود ادامه دهد و هر روز نیز درخت خود را تنومندتر نماید؛ بنابراین امروز تنها این الگوی رفتاری رهبر کبیر انقلاب نیز باید سرمشق مدیران ما باشد تا در مسیر پرفراز و نشیب آینده با ناهمواری‌های دشواری روبه‌رو نشویم و فرصت را برای دشمنان فجر و پیروزی ملت ایران فراهم نکنیم.
ملت ایران پس از سه دهه پیروزی انقلاب هم‌چنان بر سر آرمان‌ها خود در پیمان با امام و انقلاب ایستاده‌اند و هزینه این ایستادگی خود حاضر به پرداخت هستند. رشادت‌ها و ایستادگی آنان که برگرفته از ایستادگی رهبرشان است را در جنگ تحمیلی، دوران سازندگی، اصلاحات و توسعه فرهنگی و اجتماعی کشورشان دیده‌ایم. این مردم به سیره امام (ره) در پایداری انقلاب رجوع می‌کنند و پایدار بر سر آرمان‌هایشان مانده‌اند و خوب است که مدیران ما نیز هم‌چنان الگوی عملی و رفتاری بنیانگذار انقلاب اسلامی را سر مشق خود قرار دهند و در مسیر پایداری و پاسداری از انقلاب با مردم همراه باشند.
* سردبیر