Logo3
اقتصاد تدبیری روی دست‌اندازهای برجام و کارشکنی‌های سیاسی

دولت یازدهم آخرین سال فعالیت خود را پشت سرمی‌گذارد و در آینده‌ای نزدیک کارشناسان، فعالان اقتصادی و البته منتقدان و رقبای سیاسی به ارزیابی آنچه مردان اقتصادی دولت در 4ساله 92 تا 96 انجام داده و نداده‌اند، خواهند پرداخت. پرسش این است بزرگ‌ترین نقطه ضعف دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد که قطعاً مخالفان بر روی آن دست می‌گذارند، چیست؟


با پایان اردیبهشت ماه و اتمام دو ماه ابتدایی سال که حسب عادت کاری فعالان اقتصادی به دید و بازدیدهای نوروزی و مذاکرات غیررسمی برای مزمزه کردن حال و هوای اقتصاد و سیاست و ... می‌گذرد، فعالیت‌های اقتصادی قاعدتاً باید رنگ و بوی جدی‌تری به خود می‌گرفت و وارد مرحله جدیدی می شد، اما... .
در سال95 اما به نظر می‌رسد تکرار این رویه هر ساله با موانعی مواجه است که ناگزیر تفاوت‌هایی را به دنبال دارد؛ در یک تحلیل کلی چهار چالش محوری را می‌توان پیش روی فعالیت‌های اقتصادی در 10ماه باقی مانده از سال جاری برشمرد:
مشکلات درآمدی دولت در قالب خشکسالی منابع مالی تلاطم‌های سیاسی مخصوص آخرین سال فعالیت دولت یازدهم ادامه مشکلات بر سر راه اجرای کامل برجام خصوصاً در حوزه بانکیتشدید اختلافات میان بخش واقعی و غیرواقعی اقتصاد ایران
این چهار مانع هر کدام به سهم خود مشکلات و هزینه‌هایی برای فعالیت‌های اقتصادی چه در بخش دولتی و چه در بخش غیردولتی و خصوصی ایجاد می‌کنند که تحقق برنامه‌ها را به چالش خواهدکشید.
مشکلات درآمدی دولت درقالب خشکسالی منابع مالیدولت یازدهم در چهارمین سال خود همچنان با معضل کمبود درآمد مواجه است. محدودیت‌های تحریمی و پس از آن افت شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، درآمدهای ارزی کشور را عمیقاً متأثر کرده است به گونه‌ای که تخصیص بودجه‌های عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در تمامی حوزه‌ها با مشکلات فراوانی روبرو است. این کمبود منابع طبیعتاً گریبان پیمانکاران دولتی و غیردولتی را نیز گرفته و به چالش‌های ناشی از رکود دامن زده است. این معضل در سال جاری نیز ادامه دارد و نمی‌توان امیدواری چندانی به کمرنگ‌تر شدن آن داشت.
در کنار این مسئله، اصرار دولت بر استفاده از مکانیزم‌های کاهنده تورم که مانع تزریق منابع پرقدرت پولی به اقتصاد می‌شود، نیاز به منابع مالی را تشدید کرده است به گونه‌ای که در پایش‌های انجام گرفته از فعالان اقتصادی، تأمین مالی همچنان از سوی آنان مهم‌ترین دغدغه اعلام می‌شود.
تلاطم‌های سیاسی مخصوص آخرین سال فعالیت دولت یازدهم
امتزاج بیش از حد سیاست و اقتصاد در ایران همواره رویدادهای کاملاً متداول سیاسی مانند برگزاری انتخابات را به یکی از بزنگاه‌ها برای فعالان اقتصادی تبدیل می‌کند. بر همین اساس سال پایانی فعالیت هر دولت یا مجلسی از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و سال ابتدایی فعالیت هر دولت و مجلسی هم از بلاتکلیفی مقدر!
سال95 از این جنبه یکی از بدشانس‌ترین سال‌ها به حساب می‌آید چرا که با دو مرحله‌ای شدن انتخابات مجلس دهم و کشیدن مرحله دوم به اردیبهشت ماه از یک سو و اقتضائات گریزناپذیر سال پایانی دولت یازدهم از سوی دیگر، حرارت تنش‌های سیاسی افزایش پیدا کرده است و بیشتر هم خواهد شد. در این میان حوزه اقتصاد بیش از سایر حوزه‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. بلاتکلیف ماندن برنامه ششم و موکول شدن بررسی آن به مجلس ششم، اصرار مجلس نهم بر تصویب عجولانه طرح خام قانون عملیات بانکداری بدون ربا و ... از جمله این آفت‌ها است که گریبان اقتصاد را گرفته است. این روال متأسفانه تا پایان سال ادامه خواهد داشت و هزینه‌های بیشتری برای فعالان اقتصادی به بار می‌آورد.

* ادامه مشکلات برسرراه اجرای کامل برجام خصوصاً درحوزه بانکی


گلایه‌مندی ایران از بدعهدی آمریکایی‌ها در عمل به برجام، موضوعی است که تقریباً از اوائل امسال به شکل آشکارتر و صریح‌تری بیان می‌شود. مسئولان کشورمان به دفعات و به اشکال گوناگون نارضایتی خود را از عدم تعهد طرف آمریکایی نسبت به توافقات اقتصادی صورت گرفته در برجام اعلام کرده‌اند.
مقامات آمریکایی در واکنش به این انتقادات، واکنش‌هایی دوگانه داشته‌اند؛ از یک سو به مانورهای تبلیغاتی خود افزوده‌اند و سلسله نشست‌ها و مذاکراتی را با سر و صدای فراوان با بانکداران اروپایی با هدف توجیه آن‌ها برای بدون مشکل بودن همکاری با ایران برگزار کرده‌اند البته به قول مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه کشورمان « باید صبر کرد و دید این اقدامات چقدر مؤثر واقع می‌شود».
واکنش دیگر آمریکایی‌ها در واقع انداختن توپ به زمین بانک‌های ایران است. مقامات آمریکایی با پیش کشیدن مسائلی مانند ضعف ساختاری شبکه بانکی ایران و عدم تطابق بانک‌های کشورمان با استانداردهای بین‌المللی در واقع تلاش دارند بی میلی بانک‌های اروپایی را به برقرای ارتباط با ایران ناشی از ریسک‌های مرتب بر این مشکلات وانمود کنند.
در اینکه بانک‌های ایران طی سال‌های گذشته به علت تحریم‌ها، عقب ماندگی‌ها و کاستی‌های فراوانی را در ساختار خود متحمل هستند، تردیدی وجود ندارد ولی با مرور سخنان بانکداران اروپایی طی یک هفته اخیر به خصوص در جریان کنفرانس «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی بین‌المللی» در لندن به وضوح مشخص می‌شود که علت اصلی، نااطمینانی از واکنش آمریکا به همکاری با ایران است.

* تشدید اختلافات میان بخش واقعی و غیرواقعی اقتصادایران


ادامه مشکلات ناشی از تحریم‌ها و فرسایشی شدن اجرای برجام در حوزه اقتصاد، عمق و گستره مشکلات بخش واقعی اقتصاد کشور را افزایش داده است و همین مسئله رابطه میان این بخش و بخش غیرواقعی اقتصاد را بیش از پیش وخیم کرده
است.
نمود نگران کننده این وخامت را می‌توان در سخنان یکشنبه گذشته رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به دادستان کشور مشاهده کرد؛ محسن جلال پور از دادستان خواست به آنچه او جرائم بانک‌ها علیه فعالان اقتصادی می‌‍‌داند، رسیدگی قضایی کند. این سخنان در واقع یک پیام مشخص داشت؛ عبور اختلافات بخش واقعی و غیرواقعی اقتصاد ایران از مرز اختلافات کارشناسی و نظری به محدوده اعلام جرم!
تردیدی نیست ادامه این روند در آینده‌ای نه چندان دور پیامدهای ناگواری به دنبال دارد و سرمایه‌های اجتماعی را در اقتصاد ایران تحلیل خواهد برد. به نظر می‌رسد تلاش بانکداران کشور برای تشریح شرایط وخیم این حوزه و مشکلات فراوانی که در تجهیز و تأمین مالی دارند تا کنون کافی نبوده است و فعالان اقتصادی به این بخش همچنان به چشم یک متهم نگاه می‌کند.

ماه رویان شماره : 332