Logo3
ورود ایران به بازار و کاهش قیمت در عربستان

در حالی که ایران تلاش‌های خود را برای افزایش تولید و عرضه نفت پس از لغو تحریم‌ها آغاز کرده اما در سویی دیگر رقیب دیرینه‌اش نیز در بازار طلای سیاه بیکار ننشسته است. ایران در حال عملی‌کردن وعده‌هایش مبنی بر افزایش تولید و عرضه نفت به بازارهای مختلف است و عربستان نیز به‌ عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، با کاهش قیمت نفت خود برای مشتریان آسیایی، سعی می‌کند از قدرتمندتر شدن ایران در بازار نفت، جلوگیری کند.

از سویی دیگر رقابت شدید بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان از جمله عربستان، روسیه، ایران و آمریکا برای گرفتن سهم بازار انرژی اروپا، باعث فشار روی قیمت‌های نفت شده است به‌ طوری‌که قیمت طلای سیاه در ماه گذشته به پایین‌ترین سطح 12 سال گذشته یعنی27 دلار در هر بشکه رسید. البته هر بشکه نفت در روزهای اخیر در محدوده 35 دلار معامله شده است.
به‌هرحال بنا بر گزارش‌های مختلف در روزهای اخیر، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران درباره افزایش صادرات نفت ایران پس از اجرای برجام گفته بود با توجه به لغو تحریم‌های غرب، این کشور قصد دارد روزانه 300 هزار بشکه نفت به مشتریان اروپایی بفروشد. حالا شرکت واسطه نفتی گلنکور، غول بزرگ تجاری و معدنی سوییس به عنوان اولین شرکت غربی، نفت ایران را بارگیری کرد.
به گفته مقامات کشتیرانی و وبسایت رهگیری کشتی‌ها(fleetmon) یک نفتکش اجاره‌ شده توسط گلنکور 80 هزار تن نفت کوره ایران را در بندر ماهشهر بارگیری و عازم امارات شده است. گلنکور از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.
سخنان بیژن زنگنه در شرایطی است که به رغم تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا علیه ایران شرکت‌های نفتکش اروپایی در حال پیدا کردن راه‌هایی برای صادرات نفت ایران هستند. شرکت واسطه نفتی گلنکور، یک شرکت بزرگ تجاری و معدنی در سوییس، اولین شرکت غربی است که نفت ایران را بارگیری کرد.
این اولین بار است که بیژن زنگنه بلندپایه‌ترین مقام صنعت نفت ایران اعلام کرده که چه مقدار از صادرات جدید نفت ایران به اروپا (که قبل از تشدید تحریم‌های غرب در سال 2012 یک بازار مهم برای ایران بود) خواهد رفت. ایران سعی دارد صادرات نفت خود را در چند ماه آینده روزانه 500 هزار بشکه افزایش دهد که بخش عمده آن به آسیا ارسال خواهد شد.
بسیاری از کشتی‌داران به‌دلیل تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا که معامله به دلار با نهادهای ایرانی را منع می‌کند، نسبت به حمل ‌و نقل نفت ایران بی‌میل بوده اند. بخش عمده معاملات نفتی به دلار انجام می‌شود و بسیاری از شرکت‌های بیمه اروپایی از نظام مالی آمریکا یا منابع شرکت‌های آمریکایی استفاده می‌کنند که بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران را دشوار می‌کند. یک شرکت بیمه انگلیسی که مشتریانش شامل یک شرکت کشتیرانی انتقال‌ دهنده نفت ایران است، اعلام کرد: مخالف چنین حمل‌ونقلی نیست اما هشدار داد که حوادث ممکن است به طور کامل پوشش داده نشود. حمل‌ نفت ایران توسط گلنکور اولین مورد در موج خرید نفت ایران توسط کشورهای اروپایی است اگرچه دیگران هنوز بارگیری خود را انجام نداده‌اند.
همچنین وزیر نفت ایران گفت: شرکت نفتی توتال فرانسه از 16 فوریه واردات روزانه 160 هزار بشکه نفت ایران را آغاز می‌کند. توتال یک نفتکش دو میلیون بشکه‌ای برای بارگیری نفت ایران در هفته آینده اجاره کرده است. توتال پیشتر گفته بود که روزانه 150 الی 200 هزار بشکه نفت از ایران خواهد خرید اما از اظهارنظر درخصوص بارگیری هفته آینده خودداری کرده بود.
زنگنه افزود: توتال همچنین علاقه‌مند به میدان نفتی آزادگان جنوبی در نزدیکی مرز عراق و پروژه صادرات ال‌ان‌جی ایران است.
جزییات جدید برنامه‌های ایران نشان می‌دهد که چطور بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان از جمله عربستان، روسیه، ایران و آمریکا برای گرفتن سهم بازار انرژی اروپا با هم رقابت دارند. عربستان هفته گذشته مجددا قیمت فروش نفت خود را برای خریداران اروپایی کاهش داد. نفت عربستان شباهت زیادی به نفت ایران دارد. تولیدکنندگان نفت آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای صادرات اولین محموله گاز طبیعی مایع(ال‌ان‌جی) به اروپا هستند و در واقع به رقیبی برای روسیه در بازار اصلی این کشور تبدیل خواهند شد.
رقابت برای سهم بازار باعث فشار روی قیمت‌های نفت شده است که در ماه ژانویه به 27 دلار در هر بشکه (پایین‌ترین سطح 12 سال گذشته) رسید و در روزهای اخیر در محدوده 35 دلار در هر بشکه معامله شده است. تقاضای جهانی نفت در سطح عرضه گسترده از سوی روسیه، عربستان، عراق و عضو جدید اضافه شده به تولیدکنندگان بزرگ یعنی ایران نبوده است.
در سویی دیگر در شرایطی که عربستان هیچ نشانه‌ای مبنی بر کنار گذاشتن سیاست خود مبنی بر حفظ بازار نفت را نشان نمی‌دهد، در مواجهه با افزایش فروش نفت ایران، قیمت فروش نفت برای تحویل در ماه مارس را برای مشتریان آسیایی کاهش داد.
بر اساس بررسی‌های «بلومبرگ» شرکت نفت آرامکو عربستان قیمت رسمی فروش نفت سبک عربی به کشورهای آسیایی را 20 سنت کاهش داد و هم‌اکنون بشکه‌ای یک دلار ارزان‌تر از قیمت منطقه می‌فروشد. انتظار می‌رود آرامکو تخفیف خود را در منطقه به 40 سنت در هر بشکه افزایش دهد. نفت برنت در سال 2016 به دلیل چشم‌انداز افزایش صادرات ایران پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی حدود هشت درصد ارزش خود را از دست داده است.
تولید نفت عربستان، بزرگترین تولیدکننده نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، در ماه ژانویه پس از کنار گذاشتن سقف تولید توسط اوپک، به بالاترین سطح تولید ماهانه در کل ادوار رسید.
در همین زمینه رابین میلز مدیرعامل شرکت قمر انرژی گفت: تا زمانی‌که اوضاع از حیث مقدار عرضه مازاد در بازار شفاف نشود، هیچ یک از آنها حتی قصد واگذاری یک وجب از سهم بازار خود را ندارند. وی افزود: ایران سعی دارد به بازار بازگردد و آسیا می‌خواهد بازار اصلی هر دو آنها باشد. میلز گفت: ایران احتمالا روزانه 600 تا 800 هزار بشکه به عرضه نفت خود در بازار خواهد افزود.
اخبار منابع مختلف حاکی از این است که تولید نفت ایران در ماه ژانویه روزانه دو میلیون و 860 هزار بشکه بوده است. آژانس بین المللی انرژی نیز اعلام کرد: عربستان در ماه ژوئن رقم بی‌سابقه روزانه 10 میلیون و 480 هزار بشکه نفت تولید کرد و تولید نفت این کشور در ماه گذشته نیز به روزانه 10 میلیون و 200 هزار بشکه رسید.
به‌هرحال به ‌نظر می‌رسد در دوران لغو تحریم‌ها علیه کشورمان، تلاش دوچندان مسئولان نفتی در جهت یافتن بازارهای جدید برای طلای سیاه و افزایش میزان فروش خود، در کنار سیاست‌های عربستان سعودی در حوزه نفت و همچنین رقابت سنگین چند کشور تولیدکننده بزرگ نفت دنیا، قیمت‌های این ماده ارزشمند و در نتیجه آن وضعیت اقتصادی کشورهای وابسته به نفت را بیش از پیش دستخوش تغییرات خواهد کرد.

 

ماه رویان شماره : 322