Logo3
رییس‌جمهور با اهدا مدال از همکارانش تقدیرکرد

بی‌شک حسن روحانی زمانی قول حل و فصل پرونده هسته‌ای و برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهای دنیا را در برنامه‌های انتخاباتی خود می‌داد، به توانایی مردی آگاه بود که کسینجر، او را دشمن قابل احترام می‌خواند.

روحانی در تابستان 92 و در شرایطی محمدجواد ظریف را به‌عنوان گزینه‌ تصدی‌گری وزارت امور خارجه به مجلس معرفی کردکه گزینه‌های مختلفی برای تصدی وزارت امور خارجه دولت یازدهم مطرح شده بود؛ افرادی چون علی‌اکبر ولایتی، علی‌اکبر صالحی، کمال خرازی کسانی بودند که هریک پیش از معرفی توسط رسانه‌ها مطرح شده بودند.


اما دیپلمات موردعلاقه شیخ دیپلمات، کسی بود که در دولت اصلاحات مدتی معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه بود و پس از آن به نمایندگی ایران در سازمان ملل منصوب شده بود. دیپلمات کار کشته‌ای که دولت احمدی‌نژاد قدر او را ندانست و با روی کار آمدنش نیز وی را از سمت خود عزل کرد تا ظریف به تهران بازگردد و در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه مشغول کار شود.

مخالفان ظریف در جلسه رای اعتماد چه گفتند


در حالی که روزنامه گاردین در سرمقاله روز دوشنبه 14 مرداد 92، انتخاب محمدجواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه را گامی در مسیر صحیح توسط روحانی دانست و به حضور ظریف در سازمان ملل به عنوان نماینده ایران و نیز حضورش در مذاکرات دوجانبه سری با آمریکا و آن چه علاقه دیپلمات‌های آمریکایی به او خواند اشاره کرد، حسن روحانی با انتخاب سفیر اسبق ایران در سازمان ملل به عنوان وزیر خارجه دنبال این بود که لحن جدیدی را وارد سیاست خارجی کشور ‌کند.
در جلسه رای اعتماد به کابینه روحانی، ظریف هم همچون هر وزیر پیشنهادی دیگری نیز موافق و مخالفان خاص خود را داشت اما جنس مخالفت‌ها با ظریف جنس متفاوتی با دیگر وزرا بود. ظریف که توسط مخالفانش به حضور در «باند نیویورکی‌ها» متهم بود، پس از ارایه برنامه‌هایش توسط مخالفانش مورد نقد جدی قرار گرفت.
در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که در تاریخ 22 مرداد 92 برگزار شد، نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه و نصر‌اله پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نمایندگانی بودند که در مقام مخالفان وزیر پیشنهادی رییس‌جمهور برای تصدی وزارت امور خارجه  سخنرانی کردند.
پژمان‌فر با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: «مقام معظم رهبری در ابتدای سال فرمودند که دولت آینده باید نقاط ضعف دولت دهم را نداشته باشد و در مقابل نقاط قوت را دارا باشد اما باید ببینیم که آیا این ویژگی‌ها در صحبت‌های آقای ظریف وجود دارد یا خیر. رهبر معظم انقلاب یکی از ویژگی‌ها را استکبارستیزی معرفی می‌کنند و می‌فرمایند در دولت‌های نهم و دهم استکبارستیزی تمایز پیدا کرده است. ایشان مصداق استکبار را آمریکا و صهیونیست می‌دانند درحالی‌که این موارد را در برنامه آقای ظریف نمی‌بینیم.»
نادر قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه در سخنانی گفت: «بند شانزدهم اصل سوم قانون اساسی می‌گوید که تنظیم سیاست‌های کشور بر اساس معیارهای اسلام و تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمایت بی‌دریغ از مستضعفان جهان است. آیا شما که به عنوان گروه یا باند نیویورک مشهور هستید، به اصول قید شده در قانون اساسی چه میزان اعتقاد دارید؟»
این نوع موضع‌گیری از سوی نمایندگانی که به لحاظ سیاسی از هواداران دولتی بودند که اعتقاد داشت ظریف باید از وزارت امور خارجه بازنشسته شود، از همان ابتدا حکایت از آن داشت که وزیر امور خارجه روحانی کار بسیار سختی در راستای تحقق برنامه‌های ارایه شده خود و تبدیل به واقعیت شدن یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی روحانی پیش رو دارد.

پاسخ‌های ظریف


ظریف که آن روزها هنوز برای بسیاری از مردم ایران یک دیپلمات شناخته شده نبود، با ظرافتی خاص پاسخ مخالفان خود را داد تا نشان دهد اعتماد روحانی به وی بیهوده نبوده است. او در دفاع از برنامه‌های ارایه شده‌اش جهت اداره وزارت امورخارجه دولت یازدهم گفت: «مشارکت گسترده مردم در انتخابات و پذیرش رویکرد رییس‌جمهور این پیام روشن را به جهان دارد که عزم بزرگ مردم ایران برای تعامل با جهان بدون ذره‌ای کوتاه آمدن از حقوق حقه ایران براساس اصل عزت، حکمت و مصلحت است تا از این مسیر مصالح و منافع نظام در جهت آرمان و منافع ملی تامین شود که از دیدگاه نظری منافع آرمانی و ملی کشور را هم
راستا می دانم.»
ظریف اعتدال در سیاست خارجی دولت مبتنی بر واقع بینی، خودباوری و خودآگاهی دانست و افزود: «برای ایجاد تفاهم و اعتماد متقابل به منظور ارتقای ظرفیت و توان ملی کشور و امنیت توسعه آن به کار گرفته می‌شود.»
این دیپلمات که بعدها مبدع دیپلماسی لبخند در دولت روحانی شد با انقاد از چند صدایی در سیاست خارجی گفت: «دولت فقط باید یک سیاست خارجی داشته باشد زیرا هیچ دولتی نمی‌تواند با بیش از یک سیاست خارجی کارش را در این دنیای پرآشوب به پیش ببرد و به همین دلیل است که قانون سیاست خارجی را در اختیار رهبری قرار داده که از دعواهای جناحی به دور باشد.»
ظریف سیاست خارجی را عرصه منافع و امنیت ملی دانست و گفت: «این سیاست نباید دستخوش سلیقه‌های جناحی شود چراکه سیاست خارجی امری تخصصی است، من باندگرا نیستم و دست هر کس که بتواند منافع ملی را به پیش ببرد می‌بوسم و این را در 25 سال سابقه مدیریتی‌ام انجام داده‌ام. نه با اتوبوس که تاکنون یک نفر از اقوام و دوستانم را وارد وزارت خارجه نکردم و با کارشناسان خدوم وزارت کار کرده‌ام.»

دلخوری ظریف از دولت نهم


ظریف در ادامه به کم لطفی دولت احمدی‌نژاد به سرمایه‌های انسانی کشور اشاره کرد و گفت: «گرچه دولت نهم علیرغم نظر بزرگان نظام، بنده را در 47 سالگی خانه‌نشین کرد و با وجود اینکه تدریس کتاب درسی نوشته شده توسط خودم را به دانشجویانم سپرد و علیرغم اینکه از چندین دانشگاه معتبر پیشنهاد تدریس دارم ولی با کمال افتخار بیان می‌کنم در شش سال گذشته فقط در ایران مانده‌ام و حتی یک لحظه هم فکر خروج از ایران را نداشتم. عدهای از نمایندگان در مورد ارتباطاتم با برخی از مقامات کنونی آمریکا سوال می‌کنند، این مقامات یک روزی مخالفین دولت جنگ‌طلب بودند که بنده کارهایم را در همان زمان نیز در حیطه وظایفم انجام می‌دادم اما اگر توانستم در میان این جنگ‌طلبان اختلاف ایجاد کنم این افتخار بنده است چون وظیفه‌ام را انجام دادم.»
اما کمتر از سه سال زمان لازم بود تا محمدجواد ظریف ثابت کند اعتماد روحانی به او بی جهت نبوده است. وزیر امورخارجه کشور در شرایط خاص و منحصر به فرد با ثبت رکوردهای خاص دیپلماتیک پرونده هسته‌ای ایران در مواجهه با شش کشور قدرتمند دنیا به سرانجام رساند تا نه تنها تحریم‌های هسته‌ای ایران که برخی از تحریم‌های غرب علیه ایران که سابقه‌ای 30 ساله داشت نیز برداشته شود.

مدال لیاقت و مدیریت بر سینه ظریف


اما رییس‌جمهور کشور که در یکی دو هفته اخیر به‌ویژه در سفر به اروپا، بارها بر نقش پررنگ ظریف در از بین بردن موج ایران هراسی تاکید و از وزیر امور خارجه‌اش تقدیر کرده بود، به پاس قدردانی از زحمات او در جریان تصویب برجام به ظریف نشان لیاقت و مدیریت اعطا کرد.
حسن روحانی در مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدای هسته‌ای و افتخارآفرینان برجام به پاس قدردانی از زحمات تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در جریان تصویب برجام؛ همچنین به علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی نشان درجه یک شجاعت وبه سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز از رییس‌جمهور نشان درجه یک شجاعت اعطا کرد.
روحانی به سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور نشان درجه دو لیاقت و مدیریت اهدا کرد. حمید بعیدی‌نژاد، عضو تیم مذاکره‌کننده و مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه نیز از رییس‌جمهور نشان درجه سه لیاقت دریافت کرد.
پژمان رحیمیان، عضو تیم مذاکره‌کننده نماینده سازمان انرژی اتمی در مذاکرات و غلامحسین محمدنیا، عضو تیم مذاکره‌کننده، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، مشکان مشکون، رسول دری اصفهانی، نشان درجه سه خدمت از رییس‌جمهور دریافت کردند. همچنین اسماعیل بقایی دبیر ستاد اجرای برجام، سیدحسین سادات میدان مشاور رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، بهزاد صابری نماینده ایران در کانال خرید برجام، محمد امیری نماینده سابق سازمان انرژی اتمی در مذاکرات هسته‌ای از روحانی لوح زرین سپاس دریافت کردند.
روحانی در این مراسم گفت: نه من فراموش می‌کنم و نه آقای ظریف که از او خواستم، حرف آقا زمین نماند و آقای ظریف با شهامت و کاردانی این کار را انجام داد. اگر رهبری نبود، انسجام ملی و وحدت ملی نیز نبود. اگر رهبری نبود، دستاوری که امروز می‌بینیم وجود نداشت یا شاید اساسا دستاوردی وجود نداشت.
رییس قوه مجریه اعلام کرد:‌ کاردانی کاردانان در کنار مسایل دیگر تاثیرگذار بود. مردی (ظریف) مسئولیت مذاکرات را داشت که مانند او با این همه دانش و تجربه و خلوص نبود و در طول این مدت از او هیچ ناخالصی ندیدم. چقدر جلساتی که با آقای ظریف، با آقای عراقچی و تخت‌روانچی در روزهای سخت برگزار کردیم و من همه‌جا شهامت و خلوص دیدم. مگر این کار بزرگ بدون شهامت، دانش، آشنایی به رموز مذاکره امکان‌پذیر بود؟ اگر دولت یازدهم هنری داشت، هنرش انتخاب بهترین‌ها
برای این کار بود.

 

ماه رویان شماره : 322