Logo3
325 250

از تیرماه 1372 تاکنون که تلفن همراه وارد ایران شد، این تکنولوژی لوکس آن سال‌ها تغییرات عمده‌ای را در بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار به خود دیده است.ارایه اولین سیم‌کارت تلفن همراه در دوران وزارت غرضی در دولت‌ هاشمی ‌رفسنجانی صورت گرفت. در آن زمان متقاضیان سیم‌کارت باید یک چک بانکی به مبلغ 5 میلیونریال بابت هزینه اشتراک، هزینه نصب و بهای گوشی پرداخت می‌کردند. همچنین به منظور افزایش ‌ایمنی در حین رانندگی، متقاضیانی که درخواست تجهیزات اضافی جهت نصب در خودرو را داشتند، باید مبلغ 700 هزار ریال بابت تجهیزات اضافی پرداخت می‌کردند.

 

ورود تلفن همراه به ایران


با ورود اولین سیم‌کارت‌ها به بازار و در اختیار داشتن ‌این کالا که در آن زمان جزو کالاهای لوکس به حساب می‌آمد، به تدریج بر میزان متقاضیان ‌این کالا افزوده شد. در نتیجه استقبال از سوی مردم، متولیان تلفن همراه در مخابرات تصمیم گرفتند در تهران و چند شهر بزرگ ثبت‌نام انجام دهند. لذا در بهمن ماه سال 1374، از طریق پست و به صورت مکانیزه ثبت‌نام آغاز شد.
از آنجایی که در آن زمان در اطلاعیه‌های شرکت مخابرات ‌ایران، زمان واگذاری بر حسب تاریخ و ساعت ثبت‌نام قید شده بود، تعداد زیادی از متقاضیان، همان روز اول حدود ساعت دو و نیم صبح به دفاتر پستی هجوم بردند.‌ این هجوم در روزهای دوم و سوم نیز ادامه داشت ولی در روزهای بعد به حالت عادی بازگشت. در ‌این سال در مجموع 185 هزار و 75 نفر
ثبت‌نام کردند.
واگذاری سیم‌کارت ‌این گروه از متقاضیان که با گوشی هم تحویل می‌شد، از طریق پست و در دهه فجر سال 75 شروع و در اواخر سال 76 به پایان رسید. پایین آمدن قیمت تلفن همراه در بازار تا یک میلیون و پانصد هزار تومان، بدقولی مخابرات به دلیل تاخیر در واگذاری باعث شد تا تعداد متقاضیان برای سال 75 به 61 هزار و 900 نفر کاهش یابد.
افزایش تعداد مشترکان تلفن همراه در کشور در آن سال‌های ابتدایی ورود ‌این فناوری به کشور حاشیه‌های جالبی را نیز در پیش داشت. با افزایش تعداد مشترکان و آن هم درحالی که در آن زمان چنین فناوری برای کاربران عجیب بود، اداره تحقیقات و مطالعات اجتماعی روابط عمومی‌ شرکت مخابرات ‌ایران با درج آگهی‌هایی در روزنامه‌های آن زمان اقدام به برگزاری کلاس آموزش آشنایی با نحوه استفاده از تلفن همراه کرد.
بانک جهانی با بررسی هزینه استفاده از تلفن همراه در ۱۶۷ کشور جهان اعلام کرد تعرفه استفاده از تلفن همراه در ایران تنها از دو کشور سریلانکا و بنگلادش بیشتر است.
اکنون 22 سال از آن روزها می‌گذرد. در چنین شرایطی بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به گزارش توسعه جهانی به بررسی وضعیت تکنولوژی اطلاعات و رواج استفاده از وسایل ارتباطات از راه دور در جهان پرداخته است. در این گزارش با اشاره به برخورداری بیش از 40 درصد جمعیت جهان از اینترنت آمده است؛ بشر در میانه بزرگترین انقلاب اطلاعاتی و ارتباطی در تاریخ خود قرار دارد.
بر اساس این گزارش حتی فقیرترین افراد در جهان نیز به وسایل ارتباط از راه دور دسترسی دارند به‌طوری که میان 20 درصد فقیرترین جمعیت جهان از هر 10 نفر 7 نفر به موبایل دسترسی دارند. موبایل برای این افراد در دسترس‌تر است تا سرویس‌های بهداشتی و آب سالم.
در عین حال بر اساس برآوردهای بانک جهانی هنوز 4 میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی ندارند. در کشورهای توسعه یافته نیز از هر 10 نفر 8 نفر موبایل دارند.

ایران جزو ارزان‌ترین کشورها است


این گزارش همچنین به مقایسه 167 کشور جهان از نظر هزینه‌های استفاده از موبایل پرداخته و ایران را میان کشورهایی قرار داده است که ارزان‌ترین تعرفه استفاده از تلفن همراه را دارند.
بر اساس این گزارش ایران از این نظر در رتبه سوم جهان قرار گرفته است و تنها هزینه استفاده از موبایل در سریلانکا و بنگلادش کمتر از ایران است. در سریلانکا هزینه سبد ماهانه استفاده از موبایل شامل 30 تماس تلفنی و ارسال 100 پیامک 97/0 دلار است که کمترین رقم در سطح جهان است. این رقم برای بنگلادش 42/1 دلار اعلام شده است.
هزینه برقراری 30 تماس تلفنی و ارسال 100 پیامک در ایران 01/2 دلار برآورد شده است و ایران از این نظر در جایگاه سوم جهان قرار گرفته است.
پس از ایران پاکستان با 12/2 دلار و نپال با 49/2 دلار به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم و پنجم از این نظر قرار گرفته‌اند. کشورهای هند، بوتان، مغولستان، اتیوپی و سودان نیز به‌ترتیب رتبه‌های ششم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.
بر اساس این گزارش توالو گران‌ترین تعرفه استفاده از موبایل را دارد به‌طوری که هزینه برقراری 30 تماس و ارسال 100 پیامک در این کشور 73/45 دلار است. هلند با هزینه47/41 دلاری در رتبه دوم و ایرلند با هزینه33/40 دلاری در رتبه سوم از این نظر  قرار گرفته‌اند. هزینه برقراری 30 تماس و ارسال 100 پیامک در فرانسه27/40 دلار و در اسپانیا8/37 دلار بوده و این دو کشور به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم و پنجم از این نظر قرار گرفته‌اند.
هزینه استفاده از موبایل (30 تماس و 100 پیامک) در بلژیک14/34 دلار، سوییس02/36 دلار و آمریکا 62/35 دلار برآورد شده است.

هزینه‌های تلفن ثابت


اما ظاهرا ایران تنها در هزینه‌های تلفن همراه نیست که جزو ارزان‌ترین کشورها است. نتایج مربوط به بررسی آماری رتبه ایران در زیر سبد قیمت تلفن ثابت، تلفن همراه و پهنای باند ثابت در میان کشورهای منطقه در سال گذشته میلادی به گونه‌ای بوده که در تمام موارد جزو ارزان‌ترین بشمار می‌رود.
در این میان اولین رتبه مربوط به هزینه‌های تلفن ثابت می‌شود که در این بخش ایران به عنوان ارزان‌ترین ارایه‌کننده تلفن ثابت شناخته شده و درصدر جدول قرار دارد. رقم شاخص اعلام شده در این زمینه نیز 05/0 است و پس از آن در رده دوم قطر با شاخص 13/0 قرار گرفته است.
کویت، قزاقستان، بحرین، امارات متحده عربی، عمان، آذربایجان، عربستان، گرجستان، ارمنستان، یمن، مصر، لبنان، قرقیزستان، ترکیه، اردن، افغانستان و پاکستان هم در رده‌های بعدی جدول قرار گرفته و هر یک هزینه‌هایی به مراتب بالاتر برای ارتباطات تلفنی ثابت خود در نظر گرفته‌اند. البته کشورهای ازبکستان، سوریه، عراق و ترکمنستان در این خصوص اطلاعات خود را اعلام نکرده‌اند.

ایران دومین ارایه‌دهنده ارزان ADSL


در بخش سبد قیمتی پهنای باند ثابت نیز ایران با شاخص 88/0 دومین ارایه‌کننده ارزان منطقه است و کویت با شاخص 3/0 در رده اول ارزان‌های این بخش قرار دارد. قطر، قزاقستان، بحرین، ترکیه، عربستان، عمان و امارات متحده عربی دیگر کشورهایی هستند که در رده‌های بعدی جدول ارزان‌های اینترنتی منطقه قرار دارند.
در این بخش بار دیگر افغانستان به عنوان ارایه‌دهنده‌ گران‌ترین خدمات اینترنتی شناخته شده و شاخصی معادل ۳۸ را به خود اختصاص داده است. پس از افغانستان به ترتیب قرقیزستان، یمن و اردن دیگر کشورهای ارایه‌کننده اینترنت ثابت گران‌قیمت هستند.
در جدول درج شده در بخش تصاویر رتبه کشورهای مختلف منطقه در زمینه‌های متعدد بررسی شده است. در مجموع نیز رتبه ایران از نظر هزینه‌های ICT در منطقه رتبه سوم محسوب می‌شود.

 

ماه رویان شماره : 325