Logo3
لیست اصلاحات، هاشمی و روحانی آسمان تهران را آبی کرد

با به پایان رسیدن کار شمارش آراء در حوزه انتخابیه تهران و رای آوردن کامل لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، مردم تهران در مجلس دهم نماینده‌ای از طیف اصولگرا نخواهند داشت.اصلاح‌طلبان که این بار رنگ آرامش بخش آبی را به عنوان رنگ انتخاباتی خود انتخاب کرده بودند، در حالی با شعار امید، آرامش و رونق اقتصادی پا به عرصه این رقابت گذاشتند که بسیاری از تحلیلگران این رقابت را رقابتی نابرابر می‌دانستند.

 

اتفاقی بی نظیر


این یک حقیقت است که کشور ما به لحاظ سیاسی و عملکرد احزاب نمی‌تواند جزو کشورهای توسعه یافته تلقی شود اما اتفاقی که در انتخابات دهمین دوره مجلس و پنجمین دوره خبرگان رهبری در کشور به‌خصوص در تهران رخ داد را کمتر کشور توسعه یافته‌ای تجربه کرده است. اینکه اکثریت قاطع شرکت‌کنندگان در انتخابات به یک لیست واحد رای دهند را می‌توان به اتفاقی کم نظیر در دنیا سیاست تشبیه کرد.
اما فارغ از اینکه کدام جناح اکثریت کرسی‌های مجلس و کدام لیست بیشترین نماینده را در مجلس خبرگان آینده در اختیار دارند، هفتم اسفند به تاریخی ماندگار در کشور تبدیل شد و این در حالی است که واکنش‌ها به نتایج این انتخابات در داخل و خارج از کشور،  واکنش‌های متفاوتی بود.

اصولگرایان از بیگانه خواندن یاران امام دست بردارند


یک عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت نتیجه انتخابات مجلس دهم را نشان مطالبه مردم برای تغییر در بسیاری از نهادها می‌داند و می‌گوید: آنچه موجب شد این نتیجه رقم بخورد، مطالبه مردم برای تغییر در بسیاری از نهادهای قدرت، باتوجه به عملکردشان در طول سال‌های گذشته بوده است.
آذر منصوری با بیان اینکه این مطالبه مردم برای تغییر و بهبود در تداوم خواست و مطالبه ملت در سال ۹۲ است که در آن سال به صحنه آمدند و در ظرف ۳ روز یک موج اجتماعی در حمایت از دولت یازدهم ایجاد کردند، می‌گوید: نحوه مقابله و تقابل مجلس با دولت روحانی و همچنین با مطالبه‌های مردم برای بسیاری از گروه‌های مردمی مطرح بود و همین موجب شد آنها به صحنه بیایند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌افزاید: در این شرایط اصلاح‌طلبان با توجه به ضرورت تغییر و همچنین امنیت ملی و مصالح مردم بهترین استراتژی را که در ادامه راهبردشان در سال ۹۲ بود اتخاذ و بر مشارکت حداکثری و تحقق مطالبات حداقلی تاکید کردند که در این راستا اصلاح‌طلبان از ضرورت تشکیل مجلسی با تندروی کمتر که دولت آقای روحانی را همراهی کند، سخن گفتند.
منصوری با اشاره به ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب تصریح می‌کند: جریانی با ردصلاحیت‌های گسترده و با اتخاذ رویکرد حذف در فضای کشور نمی‌خواست مجلسی همراه با دولت شکل بگیرد اما اصلاح‌طلبان با واقع‌بینی کامل و اتخاذ استراتژی و تاکتیک مطالبه تغییر را ساماندهی کرده و با وجود آنکه کاندیداهای اصلی آنان ردصلاحیت شده و دشواری‌های بسیاری در بستر لیست در یک فرصت اندک داشتند و عملا نتوانستند از فرصت تبلیغات بهره‌مند شوند؛ با این‌حال با بهره‌گیری از حداقل ظرفیتشان توانستند در انتخابات پیروز شوند.
وی با بیان اینکه هرگاه جریان اصلاحات با واقع‌بینی در بزنگاه‌های این ‌چنینی و در شرایط بن‌بست تدبیر کرده است، مردم هم نشان داده‌اند که همراهی لازم را خواهند داشت، خاطر نشان می‌کند: اصلاح‌طلبان توانستند ائتلاف فراگیری را تشکیل بدهند که شامل مجموعه گسترده از اصلاح‌طلبان، اصولگرایان میانه‌رو و اعتدال‌گرایان و نیروهای حامی دولت می‌شد. اقتضای جامعه این بود و این ائتلاف می‌توانست برای به نتیجه‌ رساندن مطالبه تغییر کمک کنند.

یک فرصت گرانقدر


این عضو ارشد حزب اتحاد ملت ایران با بیان اینکه این انتخابات فرصت گرانقدری هم برای اصولگرایان و هم برای اصلاح‌طلبان بود، می‌گوید: این انتخابات نشان داد که حذف و ایجاد مانع و محدودیت در اراده مردم برای تغییر تاثیر نخواهد داشت و از طرفی برای اصولگرایان جذب مخاطب نمی‌کند و این تجربه ثابت کرد که مردم اعتمادش به این جریان را از دست داده است.

ثبات ایران در منطقه به پشتوانه حضور مردم بیشتر شد


رییس مجلس شورای اسلامی نیز حضور مردم در انتخابات را روشن‌کننده مسیر پیشرفت کشور می‌داند و می‌گوید: این انتخابات از نوع مواجهه مردم با انتخابات در صحنه بین‌الملل بسیار حایز اهمیت بود چراکه روند و سنجش تازه‌ای در مراوده با ایران تعیین شد.
علی لاریجانی با تاکید بر اینکه ثبات ایران در منطقه، به پشتوانه حضور مردم بیشتر شده است، معتقد است: انتخابات هفتم اسفند وزن ایران در جهان و منطقه را افزایش داد و این حضور در این نقطه تمرکز می‌یابد که همگان چنین دریافتی از بلوغ سیاسی صحنه‌گردانان سیاسی دریافت نمایند؛ باید به ملت بزرگوار ایران تبریک گفت که با بزرگی و دقت شرایط کشور را در نظر گرفتند و با همتی بلند راه آینده کشور را هم معین نمودند و هم زمینه آن را فراهم کردند.
اما در حالی که مقام معظم رهبری حضور گسترده مردم در انتخابات را نشانه بروز مردم سالاری دینی در جامه می داننند، برخی چهره‌ها نسبت به نتایج اعلام شده در انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از خود واکنش متفاوتی نشان داده‌اند.

راهی که می‌روید به هیچستان است


عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه برخلاف میل بدخواهان مجلس خبرگان پنجم ولایی‌تر و ارزشی‌تر است، می‌گوید: نیامدن آیت‌ا... یزدی و آیت‌ا... مصباح دو فقیه وارسته ولایی مایه تأسف است اما خبرگانی که تقویت رهبری است، شکل گرفت.
آیت‌ا... سیداحمد خاتمی که پیش از این پیش‌بینی کرده بود، آیت‌ا... جنتی به همراه مصباح یزدی و یزدی نفرات برتر خبرگان رهبری در تهران باشند، می‌گوید: در رابطه با انتخابات چند مطلب را لازم می‌دانم که برای همه ملت ایران عرض کنم؛ اول آنکه حضور گسترده مردم پای صندوق‌های رای هدف مهم جریان انقلاب بود که الحمداله تحقق یافت و این جای شکر و سپاس از خداوند را دارد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ترکیب مجلس خبرگان آینده، می‌افزاید: بنده در رابطه با ترکیب خبرگان قاطعانه می‌گویم که خبرگان دوره پنجم ارزشی‌تر از چهار دوره قبلی خبرگان است و معنای تفصیل این موضوع این است که تمام این ادوار مجلس خبرگان ارزشی بوده اما این دوره علیرغم میل بدخواهان مجلس خبرگان ولایی‌تر شکل خواهد گرفت.
وی همچنین ادامه می‌دهد: بنده قبل از انتخابات می‌گفتم و الان نیز به ضرس قاطع می‌گویم که ملت عزیز ما بدانند مجلس خبرگان ارزشی‌ است؛ کسانی ممکن است جنجال به پا کنند که خبرگان حزبی نیست من هم می‌گویم خبرگان حزبی نیست اما جریان ارزش‌گرایی یک حزب و جناح نبوده بلکه یک جریان خالص و وفادار به انقلاب است.
وی با بیان این ادعا که «اینجانب مورد هجمه شدیدترین تخریب‌ها در طول مدت تبلیغات بودم و بنده از سوی آمریکا و انگلیس که بی‌پروا تخریب می‌کردند مورد هجمه قرار گرفتم می‌افزاید: از اینکه مغضوب این استکباریان بودم افتخار می‌کنم.
آیت‌ا... خاتمی، اصلاح‌طلبان را به بی‌اخلاقی متهم می‌کند و می‌افزاید: با این بداخلاقی‌های این جریان آنها باید خجالت بکشند که از اخلاق صحبت کنند؛ متدینین از جریان اصلاحات در استان کرمان نزد برخی امامان جمعه آمدند و گفتند که آمریکا و انگلیس خاتمی را تخریب می‌کنند و نمی‌خواهند به مجلس برود.
عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه متاسفانه جریان غالب اصلاحات بدترین اقدامات را برای تخریب اینجانب صورت دادند، می‌گوید: تهمتی نبود که این جریان علیه بنده نگفته باشد ولی رای نزدیک به 702 هزار از مجموع یک میلیون و 300 هزار رای جواب دندان‌شکنی به تخریب‌کنندگان بود و امید است که عبرت گرفته باشند و فهمیده باشند دروغ و تهمت عاقبت خوبی ندارد. بنده به جریان اصلاحات می‌گویم که به فکر جریان خود باشید چراکه با این بداخلاقی‌ها و رفتارهای نادرست، این ره که می‌روید به هیچستان است.

برخی برای حذف چهره‌ها از مجلس خبرگان تلاش کردند


اما رییس قوه ‌قضاییه نیز با بیان اینکه در طول قریب به دو ماه، رسانه‌های متعلق به دولت آمریکا و انگلیس به‌ویژه رسانه‌های متعلق به سازمان‌های جاسوسی آنان و نیز ضدانقلابیون فراری از کشور و اصحاب خارج‌نشین فتنه ۸۸ که از کشورهای غربی ارتزاق می‌کنند، تلاش بی‌وقفه کردند تا برخی مسئولان عالی‌رتبه نظام را از مجلس خبرگان رهبری حذف کنند و به خیال واهی خود به مطامعشان نزدیک شوند، می‌افزاید: با کمال تاسف، اصلاح‌طلبان داخلی و حتی برخی کسانی که علی‌القاعده باید در تشخیص مصالح نظام از دیگران پیشی بگیرند، در حرکتی کاملا هماهنگ با رسانه‌های آمریکا و انگلیس و اذناب آنان همچون رسانه‌های وهابیت تکفیری عربستان و داعشی‌ها، سعی کردند در برخی از استان‌ها خادمان ملت را از راهیابی به مجلس خبرگان مانع شوند.
آیت‌ا... آملی با طرح این سوال که واقعا اینگونه همنوایی با اجانب، برای حذف چهره‌های خدوم از حضور در مجلس خبرگان، جزو مصالح نظام است!؟ می‌افزاید: بحمداله مردم آگاه و بصیر و متدین و شهیدپرور استان مازندران با اعتماد به این فرزند خطه خویش و با رای اول به این خادم موتمن، چنان به دهان اجانب و اذناب داخلی آنان کوفتند که برای سالیان متمادی مایه عبرت آنان خواهد شد.
در هر حال انتخابات مرحله اول دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره خبرگان رهبری به پایان رسید و نتایجی به دست آمد که شاید خوشبین‌ترین افراد نیز تصور نمی‌کردند که در پایان انتخابات این نتیجه حاصل شود اما مهم این است که اصل وحدت و همدلی در پایان انتاخابات توسط گروه‌ها و جناح‌های مختلف رعایت شود و تمامی گروه‌ها به نتیجه انتخابات احترام بگذارند.

 

ماه رویان شماره : 325