Logo3
ورشکستگی ریاض، نفت را گران می‌کند

خبر نشست مشترک دو غول تولیدکننده نفت را امانوئل کاچیکوو وزیر نفت نیجریه اعلام کرده و گفته روسیه پذیرفته است نشست مشترک اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کشورهای تولیدکننده خارج از این سازمان در ٢٠ مارس
جاری در مسکو برگزار شود.
کشورهای موافق این نشست از جمله نیجریه، الجزایر، ونزوئلا و ایران معتقدند که این نشست باعث تغییر چشمگیر در قیمت‌های نفت خام خواهد شد چه آنکه صادرکنندگان عضو اوپک رقم ٥٠ دلار را برای هر بشکه نفت مدنظر دارند، هرچند که تولیدکنندگان غیر عضو هم چنین رقمی را در نظر دارند.
هرچند خبرهایی که از هفته گذشته در مورد ورشکستی عربستان به دلیل کاهش درآمدها و عدم کاهش هزینه‌ها منتشر شده، براین نکته تاکید دارد که عربستان اندکی از مواضع قبلی خود برای کاهش قیمت نفت و افزایش سهم خود از بازار عقب‌نشینی کرده است.
از سویی عزم ایران موجب شده عربستان از مواضع گذشته خود کوتاه بیاید و به همکاری با کشورهای تولیدکننده و حمایت از تثبیت قیمت بیاندیشد. فقط عربستان نیست که کاهش بهای نفت به اقتصادش فشار وارد کرده است اغلب کشورهای عضو اوپک به دلیل وابستگی اقتصادهایشان به نفت، با کاهش بهای نفت دچار مشکل شده‌اند. ونزوئلا از جمله این کشورهاست. حالا تقاضا و لابی‌های این کشور و البته سایر کشورهای عضو اوپک سبب شده تا روسیه و عربستان به زودی با برگزاری نشستی مشترک برای بازار پرنوسان قیمت نفت چاره‌اندیشی کنند. اتفاقی که از حالا بسیاری از تحلیلگران می‌گویند اگر این نشست به نتیجه برسد، انتظار می‌رودبازار نفت رو به رشد بگذارد.

افزایش بهای نفت، واقعی یا موقتی؟

 

قیمت نفت هفته گذشته افزایش یافت، افزایشی که خیلی‌ها می‌گویند متزلزل است.
روز دوشنبه هفته گذشته قیمت نفت خام با افزایش نسبی، واکنش بازارها را در پی داشت، این افزایش در پی اعلام آمادگی بانک مرکزی چین برای سرعت بخشیدن رشد اقتصادی این کشور و همچنین اعلام آمادگی مجدد عربستان برای ایجاد ثبات در بازار نفت اتفاق افتاد. بانک مرکزی چین با کاهش نرخ سپرده‌های قانونی این کشور، تلاش کرد نگرانی‌ها در مورد وضعیت آتی اقتصاد چین را برطرف کند. این اقدام ریسک بازارهای مالی را افزایش داد که رویدادی برای تقویت قیمت نفت به شمار می‌رود. عملکرد بانک چین اولویت‌های اقتصادی کشور را تغییر داد و محرکی برای رشد بازار سهام شد.
عربستان نیز که از مواضع گذشته‌اش در مورد فریز تولید عقب‌نشینی کرده بود، روز دوشنبه دوباره اعلام کرد که از تثبیت قیمت نفت حمایت می‌کند تا از نوسانات پیوسته قیمت بازار جلوگیری کند. این طرح در جلسه شورای وزیران عربستان مطرح شد، جلسه‌ای که پادشاه عربستان نیز در آن حضور داشت و در آن جلسه دولت عربستان برای همکاری با دیگر کشورها برای ایجاد ثبات قیمت ابراز آمادگی کرد. همین خبر موجب ایجاد آرامشی نسبی در بازار و قطع روند کاهش قیمت شد.
از سویی گزارش ماهانه اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد تولید نفت این کشور در ماه دسامبر کاهش 43 هزار بشکه‌ای داشته که نیم درصد تولید این کشور را شامل می‌شود.
سرمایه‌گذاران آمریکا نیز که پیش از این به سودده بودن تولید نفت با قیمت 70 دلار اذعان داشتند، حالا به نفت
40 دلاری بسنده کرده‌اند و از سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از ورشکستگی تولید نفت شیل در صورت رسیدن قیمت به 40 دلار سخن می‌گویند.

 

ماه رویان شماره : 326