Logo3
آنکارا از اروپا باج می‌خواهد

آنکارا تلاش می‌کند از سختی‌های شدید پناهندگان سوری که از جنگ فرار کرده‌اند تا به دستاوردهای اقتصادی و سیاسی در برخی کشورهای اروپایی برسند، سوء‌استفاده کند و به بهانه تعامل با بحران انسانی به دستاوردهای سیاسی و اقتصادی در اتحادیه اروپا برسد. دولت اردوغان از موضع قدرت مذاکره کرده و تلویحا اروپایی‌ها را تهدید می‌کند که قاره اروپا را پر از پناهنده خواهد کرد و اگر به فهرست مطالبات سخاوتمندانه به آن عمل نکنند، باید به سقف کمک‌های سه میلیارد یورویی اضافه شود، اضافه بر سه میلیارد یورویی که قبلا تصویب شده بود که به ترکیه پرداخت شود، در مقابل حاضر می‌شود جلوی سیل مهاجرانی که از راه‌های غیرقانونی از ترکیه خود را به اروپا  می‌رساندند، بگیرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اروپایی‌ها آمادگی قبول این شرایط را دارند تا شاید بتوانند جلوی مرگ افرادی که از طریق دریا به یونان می‌روند تا پناهنده شوند، گرفته شود.
نکته ثابت این توافق این است که «این نوع بازگشت» برای سوری‌ها داوطلبانه نیست، هیچ چیزی مانع از آن نمی‌شود که از ابزارهای نفرت و خشونت علیه آنها استفاده نشود. به معنای دیگر اروپا قرار است بر اساس اصل «شهروند سوری در برابر شهروند سوری» عمل کند، یعنی اتحادیه اروپا مستقیما می‌پذیرد از ترکیه پناهنده بپذیرد در مقابل ترکیه موافقت کند شهروندان سوری‌ای که وارد جزایر یونان شده‌اند را به خاکش بازگرداند. البته طبیعی است که سوری‌ای که زندگی‌اش را به خطر انداخته و هر آنچه داشته را داده تا به اروپا برسد، حاضر نمی‌شود به عقب برگردد.
حق طبیعی کشورهای اروپایی است که مهاجرت به سرزمین‌هایشان را سازماندهی کرده و حقشان است که از امنیت و چارچوب اجتماعی و اقتصادی خود حمایت کنند اما برای کشورهایی که دم از دفاع حقوق بشر و آزادی‌ها می‌زنند تعجب‌آور است که به این شکل از مبادی خود دست بکشند و با دیگران ساخت و پاخت کنند.
مطالبات ترکیه محدود به میلیاردها یورو نمی‌شود بلکه خواستار لغو ویزا برای شهروندان ترکیه‌ای است که می‌خواهند سفرهای کوتاه‌مدت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته باشند. همچنین ترکیه خواستار از سرگیری مذاکرات به چالش کشیده شده پیوستنش به اتحادیه اروپا شده است.
این پیشنهادها به گفته داوود اوغلو می‌تواند پناهندگان را نجات دهد و جلوی قاچاق انسان‌ها را بگیرد، همچنین «نویدبخش دوره تازه‌ای از روابط میان بروکسل و آنکارا» باشد. اما آنچه مسئولان ترک به آن اشاره نمی‌کنند
و سازمان امور پناهندگان سازمان ملل برای آن زار می‌زند، سرنوشت پناهندگانی است که به ترکیه بازمی‌گردند. این سازمان خواستار دادن تضمین برای حفظ حقوق ویژه پناهندگانی که از اروپا یا یونان عودت داده می‌شوند، شده است.
در نشست بروکسل که ماه گذشته برگزار شد و در آن مقام‌های اروپایی از جمله جان کلود یونکر، رییس مذاکره‌کننده اروپا و دونالد تاسک، رییس شورای اروپایی حضور داشتند و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه در آن حاضر شده بود، وی اروپایی‌ها را تهدید کرد که هزاران پناهنده را از مناطق مورد منازعه روانه اروپا می‌کند اگر اروپا در سریع‌ترین زمان ممکن به مطالبات ویژه ترکیه از جمله مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و لغو ویزا برای شهروندان ترکیه‌ای جامه عمل نپوشاند.
اگر سیاست تنها محرک ترکیه در پرونده امور پناهندگان است، برای اروپا خجالت‌آور است که جان زنان و کودکان و سالخوردگان را بازیچه شطرنج سیاست جهانی قرار دهد.

 

ماه رویان شماره : 327