Logo3
تــور پر منفعت اروپــا

انگار قرار است هر اقدامي که دولت روحاني انجام می‌دهد، اقدام عليه منافع ملي و ارزش‌های انقلابي محسوب شود. 

تازه‌ترین اين موضع‌گیری‌ها پس از سفر موفقيت‌آميز حسن روحاني به اروپا صورت گرفت؛ سفري که به اعتقاد بسياري از کارشناسان يکي از پرسود و منفعت‌ترین سفرهاي مقامات ايراني به کشورهاي خارجي بوده است.گرچه دستاوردهاي اين سفر عمدتا از نگاه اقتصادي مورد نقد و بررسي قرار می‌گیرد، اما تحليلگران بر اين عقيده هستند که سفر رييس‌جمهور ايران به دو کشور مهم اروپا می‌تواند تبلور به اجرا درآمدن برجام باشد.


در واقع اين سفر دو جنبه داشت؛ نخست جنبه اقتصادي که مربوط به تمايل دو طرف براي ورود به بازار ايران است و دوم جنبه سياسي امنيتي است که مرتبط با تلاش‌هاي بين‌المللي براي مبارزه با تروريسم و افراط‌گرايي در منطقه است.
حسن روحاني در حالي به سفر اروپا رفت که اين سفر نمايانگر بازگشت ايران به جامعه جهاني پس از امضاي توافق هسته‌ای است.درواقع سفر ریيس‌جمهور به رم و پاريس در درجه اول نمايانگر و اعلان کننده شروع دوره جديدي از سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران بود.
کارشناسان مسايل سیاسي بر اين عقیده هستند که اين مساله در شرايط فعلي کشورهاي ديگر را نيز به اين فکر خواهد انداخت که از قافله عقب نمانند و به بهبود روابط خود با ايران بپردازند.
ياسر نورعليوند براين عقيده است که جمهوري اسلامي ايران با توجه به تنش‌هاي منطقه‌اي و تلاش عربستان براي منزوي سازي آن، بيش از هر زمان ديگري نيازمند تحرک ديپلماتيک است و کار با کشورهاي بزرگي همچون فرانسه، ايتاليا، چين و... نه تنها پاسخي ديپلماتيک به تلاش‌هاي مذبوحانه عربستان براي به چالش کشيدن ايران است، بلکه وقتي ديگر کشورهاي عربي ببينند چگونه قدرت‌هاي منطقه‌اي و جهاني تمايل زيادي به برقراري رابطه با ايران از خود نشان می‌دهند به منافع خود در ارتباط با ايران بهاي بيشتري داده و همين مساله سبب گسست‌هايي در ائتلاف‌هاي خودساخته عربستان عليه ايران در منطقه خواهد شد.
اين کارشناس مسايل سياسي با اشاره به اينکه ايتاليا از زمان پيروزي روحاني علاقه زيادي به گسترش روابط با ايران داشته است می‌گوید: دليل عمده اين مساله به پيشينه و حجم روابط اقتصادي بالاي دو کشور در دوران پيش از تحریم‌ها برمی‌گردد.
وي در ادامه می‌افزاید: کشور ايتاليا تا پيش از تحريم‌ها دومين شريک عمده اروپايي ايران به حساب می‌آمد، بنابراين احياي اين روابط اقتصادي و تجاري پيش از آنکه ديگر کشورها گوي سبقت را از آن بربايند براي ايتاليا داراي ضرورت
اساسي است.
ضمن اينکه ايتاليا از جمله کشورهايي بود که در دوره بحران اقتصادي اروپا فشارهاي زيادي متحمل شد و هنوز هم نتوانسته از اين بحران به طور کامل رهايي يابد. ورود به بازار مناسب و بکر ايران پسابرجام کمک شاياني به بهبود شاخص‌هاي اقتصادي اين کشور خواهد کرد.
در کنار اين تحلیل‌ها، بسياري از شخصیت‌های داخلي از اين سفربه نيکي ياد می‌کنند و معتقد هستند اين سفر می‌تواند يکي از مهم‌ترین سفرهای مسئولان رسمي جمهوري اسلامي ايران به اروپا باشد.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام سفر رييس جمهوري به دو کشور ايتاليا و فرانسه را براي اقتصاد کشور مثبت ارزيابي می‌کند و می‌گوید: ما بايد از فضاي پسابرجام حداکثر استفاده را داشته باشيم.
محسن رضايي درباره سفر هفته گذشته رييس‌جمهور به دو کشورهاي اروپايي و تاثير آن بر اقتصاد ايران با توجه به امضاي چندين سند همکاري می‌افزاید: مهم اين است که اين توافق‌ها عملياتي شود و زمينه عملياتي بودن آنها را در داخل کشور فراهم کنيم، بنابراين در مجموع اين سفر را مثبت مي‌دانم.
اين در حالي است که برخي جریان‌های خاص نسبت به اين سفر مهم رییس‌جمهور موضوع‌گيري کرده و براي دستاوردهاي اين سفر حاشيه‌سازي می‌کنند. در چنين شرايطي يک ديپلمات اسبق کشور معتقد است که عموما حاشيه‌سازان دولت پشت سر ارزش‌هاي ملي و ديني مخفي مي‌شوند و از اين طريق بحران‌آفريني مي‌کنند.
سيدجلال ساداتيان می‌گوید: در پي دستيابي به برجام، شاهد آن بوديم که هيات‌هاي سياسي‏ و اقتصادي بسياري از کشورهاي مختلف دنيا به‌ويژه کشورهاي اروپايي به ايران آمدند و مذاکره‌هاي متعددي صورت گرفت.
ووی در ادامه می‌افزاید: با اجرايي شدن برجام شوق همکاري و افزايش ارتباط با ايران افزايش يافته است و اروپايي‌ها بيش از هر زمان ديگري علاقمند هستند با ايران روابط سابق گذشته را احيا کنند.
اين تحليلگر مسایل بين‌الملل با اشاره به استقبال عالي از روحاني در ايتاليا و فرانسه می‌افزاید: ايران هماکنون در موقعيت ژئواستراتژيک‏ و ژئوپولتيکي قرار دارد و از منابع طبيعي بسيار‏، نيروي انساني تحصيل‌کرده و کارآزموده و زيرساخت‌هاي صنعتي مناسب و همچنين ثبات و امنيت مناسب در منطقه برخوردار است و اين مولفه‌ها موجب شد تا اروپايي‌ها علاقمند به همکاري اقتصادي با ايران باشند.
وی با بيان اينکه هيچ راه‌حلي بدون ايران براي حل و فصل بحران‌هاي منطقه‌اي مهيا نيست، می‌افزاید: عملکرد‏ ثبات آفرين‏، امنيت‌زا و تعادل‌بخش ايران چيزي نيست که کسي بخواهد آن را انکار کند. غربي‌ها مشاهده مي‌کنند که بدون ايران نمي‌توان راهکاري را دنبال کرد و به همين خاطر‏، مجبور به همکاري  با ايران هستند.
اين ديپلمات اسبق کشور با يادآوري قراردادهاي تجاري امضاء شده در سفر روحاني به اروپا معتقد است که اين قراردادها بيشتر شامل حوزه‌هاي حمل و نقل‏، صنعت خودرو و انرژي و نفت است. آن قراردادها، اين گونه تنظيم شده‌اند که غربي‌ها علاوه بر سرمايه‌گذاري و مشارکت اقتصادي در ايران، تکنولوژي روز خود را هم به کشور انتقال دهند.

ره صدساله را نمی‌توان يک شبه رفت


ساداتيان با بيان اينکه اين سفر مي‌تواند به بهبود و ارتقاي تصوير ايران در دنيا موثر باشد، می‌گوید: بايد متوجه باشيم که راه صد ساله را نمي‌توان يک شبه رفت و بهبود و ارتقاي چهره ايران گام به گام خواهد بود. البته پس از انتخابات سال 92 و روي کار آمدن آقاي روحاني تصوير ايران بهبود يافت و ايران هراسي نیز جاي خود را به تعامل با ايران داده است.
او در ادامه می‌افزاید: البته ممکن است مسایلي هم در داخل کشور صورت بگيرد که بهانه را به دشمنان ايران بدهد. يکي از اين مسایل حمله به سفارت عربستان بود که بهانه را به سعودي داد تا نه تنها اعدام شيخ نمر را تحت شعاع اين عمل ناشايست قرار دهد، بلکه دور جديدي از سياست‌هاي تنش‎آفرينانه خود را تنظيم کند.
اين کارشناس مسايل سياست خارجي درباره حاشيه‌سازي‌هاي برخي از جريان‌هاي سياسي براي سفر روحاني به اروپا هم می‌گوید: اين حاشيه‌سازي‌ها بيشتر نشات گرفته از سوي برخي از جريان‌هاي سياست داخلي است. آن افراد در هنگام مذاکرات تلاش‌هاي بسياري براي شکست مذاکرات هسته‌اي انجام دادند و سپس هم تلاش‌هايي براي عدم اجراي آن انجام دادند که در همه اين مسایل شکست خورده‌اند.

حاشيه‌سازي از روي حسادت


او با بيان اينکه سياست‌هاي دولت يازدهم در تضاد با منافع اين افراد است، اظهار داشت: البته بخشي از اين حاشيه‌سازي‌ها نشات گرفته از حسادت اين افراد هم مي‌شود و به همين خاطر هم سنگ‌اندازي‌هاي فراواني از سوي اين افراد
صورت مي‌گيرد.
ساداتيان همچنین اضافه کرد: عموما حاشيه‌سازان دولت پشت سر ارزش‌هاي ملي و ديني مخفي مي‌شوند و از اين طريق بحران آفريني مي‌کنند.

پاسخ ظريف به منتقدان سفر روحاني به ايتاليا و فرانسه


اما اين حاشيه‌سازي‌ها تا حدي بود که وزير مورد علاقه روحاني را هم به واکنش وا داشت.
وزير امور خارجه در واکنش به اين حاشيه‌سازي‌ها می‌گوید: ما به همه کشورهاي غربي اعلام کرده‌ايم که قرار نيست ايران به بازار جديد صادرات شما و صرفا مصرف‌کننده تبديل شود بلکه ما يک شريک اقتصادي و شريک در چرخه توليد و توزيع شما خواهيم بود و با همين هدف و ديدگاه، کليه قراردادها و يادداشت‌هاي تفاهم سفر اخير رييس‌جمهور به دو کشور ايتاليا و فرانسه منعقد شد.
محمد جواد ظريف با بيان اينکه «ما کساني را که در دوران تحريم همراه ايران بودند، فراموش نمي‌کنيم و ارتباطات گسترده با روسيه و چين را حفظ و تقويت کرده‌ايم»، خاطرنشان می‌کند: ما معتقد هستيم که براي روابط پايدار، بايد روابط همه جانبه و
چند وجهي باشد.
وي در ادامه می‌افزاید: استفاده ما از امکانات کشورهاي غربي حتي براي تداوم و استمرار وضعيت کنوني هم ضروري است و آنچه انجام داده‌ایم گرفتن بهترين نيازهاي کشور با استفاده از پيشرفته‌ترين تکنولوژي‌های جهان بوده است.
در هرحال تور پرمنفعت اروپايي روحاني نيز مانند بسياري از اقدامات مثبت اين دولت و عليرغم تاييد بسياري از کارشناسان مبني بر اثر بخش بودن آن، به سوژه‌ای جديد براي دلواپسان تبديل شده است و اين عده هرروز بحران جديدي را براي دولت يازدهم درست کنند.