Logo3
استقبال باشکوه از روحانی درقاره سبز

از آخرین دعوت رسمی یک کشور اروپایی برای سفر رییس‌جمهوری ایران بیش از یک دهه می‌گذرد و آخرین حضور مقام اول اجرایی کشورمان به سفر رسمی رییس دولت اصلاحات به اتریش باز می‌گردد.

در واقع سفر اخیر رییس‌جمهور به دو کشور اروپایی ایتالیا و فرانسه را می‌توان بازشدن پنجره‌ای جدید در عرصه دیپلماسی دانست.سفری که بخش دوم آن یعنی سفر به فرانسه، با توجه به حجم قراردادهای منعقدشده از اهمیت بالاتری برخوردار بود.


وزیر امورخارجه کشورمان در صفحه توییتر خود در مورد این سفر چنین نوشت: «دیدار دکتر روحانی از فرانسه تبلور قدرت دیپلماسی است و عصر جدیدی از همکاری‌های سودمند متقابل در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آغاز شده است».
روحانی در حالی به دعوت «ماتئو رنتسی» و«فرانسوا اولاند» نخست‌وزیر ایتالیا و رییس‌جمهوری فرانسه، این دو کشور اروپایی را به عنوان نخستین مقصد سفرهای خود برگزیده بود که در آغاز به کار دولتش رفع سوء‌تفاهمات و ایجاد فضای جدیدی از تعامل و درک مشترک با اروپا را از مهم‌ترین اولویت‌های دولت خود اعلام کرده بود اکنون، تهران در دوره جدید و در فضای پس از حل و فصل چالش هسته‌ای، احیای روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای مهم اروپایی از جمله ایتالیا و فرانسه را در زمره هدف‌های مهم خود قرار داده است، بویژه تجدید مناسبات با کشورهایی که پیش از شروع تحریم‌های اقتصادی ضدایرانی، جزو شرکای اقتصادی مهم ایران به شمار می‌آمدند. این سفر دو جنبه داشت؛ نخست جنبه اقتصادی که مربوط به تمایل دو طرف برای ورود به بازار ایران است و دوم جنبه سیاسی امنیتی که مرتبط با تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه است.

ایتالیا را کشور خودتان بدانید


ماتئو رنتسی نخست‌وزیر ایتالیا که معتقد است سفر رییس‌جمهور ایران به رم سفری مهم و پراهمیت است دراین خصوص می‌گوید:
به‌خوبی واقف هستیم که ایران روحیه همکاری بالایی دارد و صراحتا اعلام می‌کنم که ایران نقش‌آفرین بسیار مهمی در کل منطقه است. جالب اینجا بود که رنتسی در بخشی از سخنانش خطاب به روحانی گفت که شما نباید ایتالیا را همکار خود بلکه باید کشور خودتان بدانید.
همزمان با سفر رییس‌جمهور کشورمان به ایتالیا، رسانه‌های خارجی ضمن پوشش این رویداد خبری تاکید کردند که سفر روحانی به ایتالیا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که تنها چند روز پس از لغو تحریم‌ها انجام می‌شود. حسن روحانی، در بدو ورود به رم، با یک استقبال درخشان روبه‌رو شد.
روزنامه فاینشنال تایمز، در خصوص سفر روحانی به ایتالیا نوشت: «روحانی که به همراه یک هیات ۱۵۰ نفره به ایتالیا سفر کرده است، عصر روز دوشنبه در یک ضیافت شام مهمان بیش از ۱۰۰ مدیرعامل شرکت‌های ایتالیایی و وزیران ارشد کابینه این کشور و ماتئو رنتسی، نخست‌وزیر ایتالیا بود. گزارش رسانه‌های ایتالیایی از این ضیافت نشان می‌دهد که غذاها و دسرهای متنوع و اعلایی در آن سرو شده است.»
سفر روحانی ابتدا با دیدار با رییس‌جمهور این کشور در رم آغاز شد و با دیدار با پاپ فرانسیس خاتمه خواهد یافت، کسی که تلاش می‌کند روابط میان مذاهب از جمله اسلام و مسیحیت را تقویت کند.
به نوشته فاینشنال تایمز، این سفر از نظر اقتصادی برای ایتالیا بسیار حائز اهمیت است و یک پیروزی برای رم محسوب می‌شود، کشوری که به طور کلی با دولت‌ها می‌تواند تعامل و گفت‌وگو برقرار کند.
خبرگزاری رویترز نیز با اشاره به سفر رییس‌جمهور روحانی به ایتالیا گزارش داد: حضور آقای روحانی در ایتالیا با استقبال گرم و قراردادهای تجاری همراه بود. ایرانی‌ها قراردادهایی به ارزش ۱۷ میلیارد دلار و در حوزه انرژی، ساخت و ساز، فولاد، کشتی‌سازی و ... امضا کرده‌اند.

استقبالی گرم‌تر از استقبال از اوباما


همچنین شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد: سفر روحانی برای ملت و دولت ایتالیا بسیار حائزاهمیت است. ایتالیایی‌ها برای استقبال از هیات ایرانی سنگ تمام گذاشتند. کاروان استقبال کننده از رییس‌جمهور ایران و هیات همراه وی را ۴۵ خودرو زرهی و هشت موتورسیکلت همراهی می‌کردند.
به گزارش سی‌ان‌ان‌، این کاروان حتی از کاروان رییس‌جمهور اوباما هم زمانی که به رم سفر کرد بزرگ‌تر بود. ایتالیایی‌ها هر آنچه در چنته داشتند را رو کردند.
استقبال گرم ایتالیایی‌ها از رییس‌جمهور یک جای دیگر هم خود را نشان داد. آنجا که ایتالیایی‌ها در بازدید رییس‌جمهور از موزه رم مجسمه‌های برهنه در این موزه را با پوشش‌های مقوایی پوشاندند تا روحانی از دیدن آنها معذب نباشد.
سفر روحانی که ابتدا با دیدار مقامات سیاسی ایتالیا در رم آغاز شد با دیدار پاپ فرانسیس خاتمه یافت. فرانسه بعد از ایتالیا و واتیکان دومین مقصد رییس‌جمهوری در سفر سه روزه‌اش به اروپا بود.
اما شاید مهم‌ترین بخش سفر رییس‌جمهور به فرانسه آنجا بود که منجر به امضای ۲۰ سند همکاری میان ایران و فرانسه شد. قراردادهایی به ارزش حدود ۳۰ میلیارد یورو (۳۳ میلیارد دلار) امضا کرد که شامل توافق‌های
همکاری با شرکت‌های پژوسیتروئن، ایرباس و توتال بود. توافق برای خرید ۱۱۴ هواپیمای مسافربری تجاری با ایرباس، توافق برای توسعه فرودگاه‌ امام خمینی(ره) با شرکت ADP ، توافق برای طراحی و ساخت ترمینال‌های جدید فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد و فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، توافق دریایی برای همکاری در زمینه‌ راه و پایانه‌های خطوط کشتیرانی، یادداشت تفاهم همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شرکت سانوفی، امضای توافق نفتی با کمپانی توتال از جمله این قراردادها بود.
به علاوه رییس‌جمهور، روسای شرکت نفتی توتال فرانسه و شرکت هواپیمایی ایرباس را به طور جداگانه در محل اقامت خود در پاریس به حضور پذیرفت. «پاتریک پویان» مدیرعامل شرکت نفتی توتال در این دیدار، به سوابق حضور شرکت توتال در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت که توتال، آماده بازگشت به همکاری‌ها و مشارکت سریع در توسعه میادین انرژی ایران است. فابریس برژیه مدیرعامل ایرباس هم در دیدار خود از گشایش دفتر ایرباس در تهران درآینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت:
۱۷ فروند از هواپیماهای مسافربری تولید این شرکت درسال ۲۰۱۶ تحویل ایران می‌شود که زمان تحویل نخستین فروند از این هواپیماها ماه فوریه (۱۲بهمن تا۱۰ اسفند) خواهد بود.

بیانیه فابیوس


وزیر امورخارجه فرانسه در بیانیه‌ای که پیش از ورود روحانی به پاریس منتشر شد، با اشاره به اهمیت این سفر گفت: «این دیدار که امیدواریم با موفقیت همراه باشد، به ما امکان پرداختن به اوضاع بین‌المللی و بحران‌های
منطقه را خواهد داد که امید داریم ایران بتواند نقش مثبتی برای حل آنها بویژه در سوریه و لبنان ایفا کند و همچنین روابط دوجانبه بویژه از جنبه اقتصادی بررسی خواهد شد.»
فابیوس در این بیانیه افزود: توافق هسته‌ای
که فرانسه نیز به دستیابی به آن کمک کرد، راه را برای تقویت روابط دو کشور باز
کرده است.

اهمیت سیاسی سفر روحانی


تعدد قراردادهای اقتصادی به معنای آن نیست که سفر روحانی، فاقد جنبه‌های اهمیت سیاسی و دیپلماتیک است. تی‌یری کاویل، پژوهشگر موسسه مطالعات استراتژیک و بین‌المللی فرانسه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه می‌گوید: دیدار روحانی از پاریس به همان اندازه که از جنبه اقتصادی مهم است، از نظر دیپلماتیک نیز اهمیت دارد. این خبرگزاری معتقد است، بحث درباره روش‌های حل و فصل بحران سوریه، یکی از جنبه‌های مهم سفر روحانی خواهد بود.
تهران و پاریس در حالی درها را برای افزایش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی گشوده‌اند که فرانسه تحت تاثیر اتفاقات تروریستی این کشور، مشارکت خود را در حل و فصل بحران خاورمیانه از جمله مذاکرات صلح سوریه افزایش داده است. افزون شدن نقش ایران در حل مسایل منطقه و تاثیری که کشورمان می‌تواند در کاستن از این بحران‌ها داشته باشد مورد توجه مقامات فرانسه قرار گرفته است. پاریس با درنظر گرفتن جایگاه جدید ایران به یکی از حامیان حضور فعال ایران در مذاکرات صلح سوریه تبدیل شده است.
از این رو بروز تنش دیپلماتیک میان ایران و عربستان که از منظر ناظران بر گفت‌و‌گوهای منطقه‌ای درباره سوریه تاثیرگذار خواهد بود، باعث شده تا گمانه‌زنی‌ها برای تلاش فرانسه در میانجی‌گری میان تهران و ریاض در سفر آتی روحانی به فرانسه قوت گیرد.
در هرحال بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که سفر اروپایی روحانی به عنوان گامی بلند در تقویت روابط تاریخی ایران با این دو کشور اروپایی در شرایط نوین چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی محسوب می‌شود که در مناسبات بین‌المللی از اهمیت بالایی
برخوردار است.

 

ماه رویان شماره : 321