Logo3
ریاض از تهران احساس شکست می‌کند

اگر کسی گمان می‌کند بحران ایران و عربستان همین یکی دو سال اخیر به وجود آمده اشتباه می‌کند و می‌توان گفت جنگ سرد عربستان و ایران نزدیک به 30 سال است که ادامه دارد،البته درست است که دو کشور رو در روی هم قرار نگرفته‌اند و به روی هم اسلحه نکشیده‌اند اما روشن است که در یمن، عراق، بحران، قطیف در عربستان، لبنان، سوریه و حتی در کرانه‌های دریای سرخ نزدیک سودان با یکدیگر در جنگ هستند البته جنگی غیر مستقیم و از این رو می‌توان گفت اختلاف و تنش در روابط دو کشور 30 سال است که جریان دارد.

عمق حکومت در ایران کاملا با عمق حکومت در عربستان تفاوت دارد، در این جا منظور فقط بعد دینی مساله نیست بلکه منظور ما نفوذ دو کشور است. عربستان سعودی می‌خواهد رهبر جهان اسلام باشد و ایران نیز به دنبال همین رهبری است. ایران در میان کشورهای عربی پایگاه‌های نفوذ دارد و اگر عربستان یا مصر در کشورهای عربی صاحب نفوذ هستند، ایران نیز به عنوان کشوری خارج از منظومه عربی و در جهان عرب صاحب نفوذ است.
ایران اکنون از طریق طرفداران خود در بحرین، منطقه الشرقیه عربستان، کویت و یمن حضوری پرنفوذ دارد و در یمن نیز عربستان در جنگ خود با متحدان ایران یعنی حوثی‌ها و گروه علی عبداله صالح تاکنون نتوانسته به دستاوردی برسد و این مساله عربستانی‌ها را نگران کرده است.
عربستان معتقد است که امریکا، عراق را دو دستی به ایران تقدیم کرده است و حاکمان فعلی عراق همگی وابسته به ایران هستند و این مساله را به معنای هم‌دستی امریکا با ایران قلمداد می‌کند و برای اثبات ادعای خود نیز به تقاضای فلتمن، سفیر وقت امریکا در عراق اشاره می‌کند که از ایاد علاوی خواست به سود مالکی از ادعای نخست‌وزیر دست بردارد تا به این ترتیب دولتی کاملا هم سو با ایران در عراق به روی کار آید.
حتی جانشینی حیدر العبادی به جای نوری مالکی نیز با هماهنگی غیرمستقیم امریکا و ایران صورت گرفت. اگر چه حیدر العبادی تمایل دارد در کنار رابطه با ایران با عربستان سعودی نیز رابطه داشته باشد و بر کسی مخفی نیست که ایران بر عراق تسلط کامل دارد، این تسلط نه تنها سیاسی بلکه اجتماعی نیز هست.
تعداد عراقی‌هایی که بعد از سقوط صدام حسین به عراق برگشتند و بسیاری از آنها به ایران مهاجرت کرده بودند، به یک میلیون نفر می‌رسد که هم فارسی و هم عربی بلدند، این نشان می‌دهد چقدر جامعه دو کشور در هم تنیده است. این فقط عراق نیست که موجب اختلاف شدید میان ایران و عربستان شده است. سوریه نیز یکی از کشورهایی است که عربستان از این که ایران در آن نفوذ شدیدی دارد، ناخرسد هستند. ایران نفوذ بسیاری بر شخص بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه دارد و اتحاد میان ایران و سوریه از شانس حمایت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه برخوردار است.
عربستان از این که سوریه مرکز خاورمیانه‌ای ایران شده است، راضی نیست برای همین همه تلاش خود را به کار گرفته است تا بشار اسد را سرنگون کند. عربستان گمان می‌کند کنار رفتن بشار اسد از قدرت پیمان ایران و سوریه را از بین خواهد برد و نه تنها باعث کاهش نفوذ ایران در سوریه خواهد شد بلکه همه قدرت آن را در این کشور از بین خواهد بود.
در حالی که بعد از 5 سال مقاومتی که بشار اسد از خود نشان داده و حمایتی که از حزب‌ا... و روسیه برخوردار بوده است دیگر کنار رفتن او از قدرت ممکن نیست. شاید عربستان مجبور شود با این واقعیت کنار بیاید اما واقعیت دیگری نیز وجود دارد که آن را نگران می کند و آن هم مساله لبنان است که در سایه قدرت روز افزون حزب‌ا... حضور عربستان در این کشور روز به روز ضعیف‌تر می‌شود. برای همین است که عربستان همیشه خود را با ایران در جنگ می‌بیند و همواره احساس می‌کند در عرصه منطقه‌ای ازایران باخته است.