Logo3
ماجراجویی‌های شیوخ حجاز و دردسرهای ناشی ازآن

پس از روی کار آمدن تیم جدید سلطنتی در ریاض و ماجراجویی‌های نسل سوم سلاطین خاندان سعود که نتیجه‌ای جز افزایش تنش و ناامنی در منطقه نداشت، اینک نوبت به کارزار سوریه رسیده است که یک اعلام موضع نسنجیده و خام از سوی وزیر امور خارجه عربستان، منطقه را به سمت آتشی بزرگ پیش ببرد.

هرچند اعلام موضع عادل الجبیر و اعلام موضع سخنگوی ارتش دفاع عربستان سعودی مبنی بر آمادگی ریاض برای اعزام نیرو به سوریه برای نبرد با گروه داعش، مورد استقبال آمریکا قرارگرفته است اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که اعزام نیرو از سوی عربستان به سوریه گره کار را از این که هست کورتر خواهدکرد.
این در حالی است که ژنرال احمد العسیری، اعزام نیرو به سوریه را منوط به موافقت رهبران ائتلاف ضد داعش در نشست آتی خود در بروکسل کرده است. اما با این وجود زمزمه‌های اعزام نیرو از سوی عربستان به سوریه واکنش‌های متعددی را به
دنبال داشته است.

شرایط خطرناک


«کیم سنگوبتا» تحلیلگر امور دفاعی در مقاله‌ای که در روزنامه انگلیسی به چاپ رسانده از اعزام نیرو توسط عربستان به سوریه به عنوان شرایط خطرناک یاد کرده و می‌گوید: در صورت تحقق این اقدام عربستان، نیروهایی که این کشور با هدف مبارزه با داعش به سوریه می‌فرستد، خود را در برابر نیروهای ایرانی و سایر نیروهای شیعه وابسته به دولت سوریه، مانند نیروهای حزب‌ا... خواهد دید که این شرایط خطرناک است.
وی با اشاره به پیامدهای اعزام نیروهای عربستانی به سوریه، معتقد است که این اعزام تنها به جنگ داخلی در سوریه محدود نمی‌شود و پیامدهای آن متوجه کل منطقه خواهد شد.
سنگوبتا با بیان اینکه این اقدام عربستان درست در مقطعی رخ می‌دهد که امیدها برای رسیدن به حل صلح‌آمیز بحران سوریه پس از به نتیجه نرسیدن گفت‌وگوهای ژنو 3 و تلاش و پیشروی نیروهای وابسته به دولت «بشار اسد» در حلب کم شده است می‌افزاید:
از سویی دیگر روابط متشنج روسیه و ترکیه نیز باعث پیچیده‌تر شدن موضوع سوریه شده است. وی که مدعی است عربستان سعودی و ایران پس از آنکه وارد جنگ نیابتی در مناطق مختلف شدند که آخرین آن یمن بود، می‌افزاید: احتمال دارد با این اقدام عربستان یکدیگر را رودرروی همدیگر و در یک جنگ مستقیم ببینند.

پیچیده‌تر شدن اوضاع


در حالی که ترکیه، امارات عربی متحده، بحرین و اردن نیز از ایده ریاض برای اعزام نیرو به سوریه حمایت کرده‌اند، یوری پوچتا، دانشمند علوم سیاسی روسی می‌گوید: ظاهرا ترکیه و عربستان آماده‌اند تا نیروهای زمینی را به میدان جنگ سوریه اعزام کنند اما اگرچه یک تهاجم مستقیم هنوز انجام نشده،‌ یک جنگ غیرمستقیم در حال حاضر در حال رخ دادن است.
وی با بیان اینکه آنکارا و ریاض در ظاهر تصمیم گرفته‌اند تا از به‌هم خوردن اوضاع به نفع بشار اسد جلوگیری کنند می‌گوید این دو کشور به دنبال سرنگونی بشار اسد، هستند.
پوچتا هشدار می‌دهد که اگر ترکیه و عربستان سعودی تصمیم به اعزام نیروهای زمینی به میدان نبرد در حال حاضر شلوغ سوریه بگیرند، این کشورها اوضاع را در سوریه پیچیده‌تر خواهند کرد.
این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مسایل سوریه پیشرفت میدانی بزرگ و محوری نیروهای ارتش سوریه در منطقه «حلب» و استان جنوبی«درعا» و شکست محاصره سه ساله شهرک‌هایی مانند«نبل» و «الزهراء» با پوشش هوایی روسیه، عربستان سعودی و ترکیه را واداشته تا از تردید پنج ساله‌شان چشم پوشی کرده و چالش پذیرش مشارکت نیروهای زمینی در جنگ برای براندازی نظام سوریه را بپذیرند.
«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر معروف عرب در تحلیلی در این خصوص در روزنامه رأی‌الیوم می‌نویسد: در گذشته نه چندان دور سه روز و چه بسا بیشتر منتظر می‌ماندیم تا واکنش رسمی عربستان سعودی به هرگونه رخداد عربی یا بین‌المللی از جمله توافق‌های کمپ دیوید که منطقه را به لرزه درآورد و در اصول و مبادی آن را تضعیف کرد، بدانیم اما اکنون اوضاع تغییر کرده و خود عربستان تبدیل به منبع حوادث و رخدادها و ایجاد خبر شده است و سخنگویان نظامی و امنیتی‌اش از سخن گفتن باز نمی‌مانند و از فضیلت سکوت بدشان می‌آید، کنفرانس‌های  مطبوعاتی برگزار می‌کنند و با روزنامه‌نگاران دیدار می‌کنند و برای شیوخ شبکه‌های ماهواره‌ای مزاحمت ایجاد می‌کنند و  شگفتی‌هایی را یکی پس از دیگری منفجر می‌کنند که بر اساس ارزیابی کسی که این شگفتی‌ها شامل حالش می‌شود و بر اساس اردوگاه سیاسی یا عقیده‌ای که در آن قرار دارد برخی خوشحال‌کننده هستند و برخی دیگر نه.
وی می‌افزاید: همین چند روز پیش سرتیپ «احمد العسیری» سخنگوی «توفان قاطعیت» آخرین شگفتی را منفجر کرد هنگامی که در ساعت‌های پایانی شب اعلام کرد که عربستان آماده مشارکت در هر گونه عملیات زمینی در سوریه است در صورتی که ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تصمیم به انجام این نوع عملیات علیه داعش بگیرد.
عبدالباری عطوان ادامه می‌دهد ما بر این باوریم که سخنان عسیری و همزمانی آن با فاش کردن تصاویری از راهی‌شدن یگان‌های نظامی نیروهای مسلح مصر به عربستان توسط سخنگوی رسمی ارتش مصر در صفحه فیس‌بوکش که برای مشارکت در فعالیت‌های آموزش مشترک (رزمایش رعد شمال) که به مدت چندین روز و به منظور افزایش میزان آمادگی فنی و جنگی عناصر شرکت‌کننده ادامه می‌یابد، اتفاقی نیست بلکه در چارچوب طرحی که پیش از این میان آمریکا و چندین کشور منطقه‌ای دیگر شرکت‌کننده در ائتلاف شصت کشور علیه داعش بر سر آن توافق حاصل شده، صورت می‌گیرد.

اشتباه محاسباتی ریاض


اما عالی الکبانی، دیگر نویسنده و روزنامه‌نگار عرب که معتقد است رژیم عربستان دچار اشتباه محاسباتی شده است، می‌گوید: حمله زمینی که سعودی‌ها در بحرین و یمن آغاز کردند نمی‌تواند در سوریه موفقیت‌آمیز باشد.
وی می‌افزاید: آنها ادعا می‌کنند که با هدف مبارزه با داعش نیروهای خود را به سوریه اعزام می‌کنند اما همه ما می‌دانیم که داعش ساخته دست سعودی است و عربستان به آن کمک مالی و تسلیحاتی می‌کند. بنابراین، هدف آنها اعزام نیرو برای مبارزه با ارتش سوریه است و همان طور که وزیر خارجه سوریه گفت نظامیان آنها با تابوت به ریاض و دیگر شهرهای عربستان سعودی برخواهند گشت.
در هر حال در شرایطی که تحلیلگران معتقدند سعودی‌ها احساس ناامنی و ضعف می‌کنند و به همین دلیل می‌خواهند همه کشورهای بزرگ و قوی عربی را ویران کنند، به نظر می‌رسد با قدرت امپریالیستی در حال حاضر موفق بوده‌اند اما این رویه برای همیشه پایدار نخواهد ماند. حقیقت این است که عربستان سعودی می‌تواند در بعضی از جنگ‌ها پیروز شود اما با بررسی شرایط موجود به نظر می‌رسد این جنگ احتمالی می‌تواند به حکومت آل‌سعود پایان دهد.

 

ماه رویان شماره : 322