Logo3
پطرس غالی در93 سالگی درگذشت

پطرس غالی، دبیرکل اسبق سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، در سن ۹۳ سالگی در بیمارستانی در قاهره درگذشت و شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز درگذشت وی به احترام یادش یک دقیقه سکوت اختیار کرد. 

پطرس غالی از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۷ میلادی پیش از کوفی عنان و پس از خاویر پرز دکوییار، به‌عنوان ششمین دبیرکل سازمان ملل متحد در راس این سازمان قرار گرفت که دبیرکلی وی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با پایان جنگ سرد و آغاز تک قطبی شدن جهان و سیطره آمریکا در عرصه بین‌الملل همراه بود.


برخی او را به‌ خاطر تلاشش برای استقلال بیشتر سازمان ملل متحد و رهایی این سازمان از عمال نفوذ آمریکا می‌ستایند و برخی دیگر اما منتقد عملکرد پطرس غالی در مواجه با بحران‌های ناشی از فروپاشی یوگسلاوی سابق و نسل‌کشی رواندا هستند که در دوران دبیرکلی وی روی داد.
غالي سال 1922 در قاهره پايتخت مصري از خانوادهاي قبطي و ارمني به دنيا آمد و پدربزرگش، پطرس پاشا غالي از 1908 تا 1910 نخست‌وزير مصر بود. پطرس غالي نيز در رشته حقوق تحصيل کرد و تا درجه استادي و وکالت رسيد و در دانشگاه قاهره به تدريس مشغول و پس از چندي براي همکاري با دادگاه بين‌المللي لاهه دعوت شد.
او در سال 1992 دبيرکل سازمان ملل متحد شد و تنها يک دوره دبير کل بود. دوران دبيرکلي وي در دسامبر 1996 به پايان رسيد که در آن دوران، صرب‌ها به قتل عام مسلمانان پرداختند و غالی نتوانست به عنوان دبيرکل به اين بحران پايان دهد و همين هم يکي از عوامل وتوي وي توسط چند عضو شوراي امنيت بود. در ضمن او ديداري هم با علي‌اکبر ولايتي، وزير خارجه وقت ايران در سازمان ملل داشت.
غالي که اولين دبيرکل سازمان ملل متحد از منطقه خاور ميانه به شمار می‌رفت، از اکتبر 1977 تا 1991 نيز وزير امور خارجه مصر بود و به‌عنوان ديپلمات، حقوقدان، دانشمند و نويسنده‌اي پرکار ارتباطي طولاني مدت با امور بين‌الملل داشت.
وي در سال 1987 به عضويت مجلس مصر درآمد و از 1980 جزو دبيرخانه حزب دموکراتيک ملي بود که تا پيش از سمت دبيرکلي، معاونت سوسياليست بين‌المللي را نيز عهده‌دار بود. وي از 1979 تا 1991 عضو کميسيون حقوق بين‌الملل بود و عضو سابق کميسيون بين‌المللي حقوقدانان است.
پطرس غالي رابطه حرفه‌اي و دانشگاهي متعددي با پيشينه حقوقي، امور بين‌الملل و علوم سياسي داشت که در ميان آنها، عضويت در موسسه حقوق بين‌الملل، موسسه بين‌المللي حقوق بشر، جامعه آفريقايي مطالعات سياسي و آکادمي علوم سياسي و اخلاقي (وابسته به آکادمي فرانسه در پاريس) است.
وي بيش از چهار دهه در نشست‌هاي متعدد مرتبط با حقوق بين‌الملل، حقوق بشر، توسعه اقتصادي - اجتماعي، استعمارزدايي، مساله خاورميانه، حقوق بشردوستانه بين‌المللي، حقوق اقليت‌ها، عدم تعهد، توسعه در منطقه مديترانه و همکاري آفريقايي عربي شرکت داشته است.
پطرس غالي در سپتامبر 1978، در نشست کنفرانس کمپ ديويد حضور يافت و در مذاکرات پيمان کمپ ديويد ميان مصر و رژيم صهيونيستي امضاء شده در 1979، نقش داشت. وي همچنين رییس هيات اعزامي مصر به جلسات سال‌هاي 1979، 1982 و 1990 مجمع عمومي بود.
وی دکترا در حقوق بين‌الملل را در سال 1949 از دانشگاه پاريس دريافت کرد. رساله‌اش درباب مطالعه درباره سازمان‌هاي منطقه‌اي بود.
اين سياستمدار مصري همچنين مدرک کارشناسي حقوق، دريافتي از دانشگاه قاهره در 1946 در کنار ديپلم‌هاي جداگانه در علوم سياسي، اقتصاد و حقوق عمومي از دانشگاه پاريس داشت و بين سال‌های 1949 تا 1977 در دانشگاه قاهره به استادي رشته حقوق بين‌الملل و روابط بين‌الملل اشتغال داشته است. بيش از 100 انتشارات و تعداد بي‌شمار مقالاتي که وي نگاشته، به امور منطقه‌اي و بين‌المللي، حقوق و ديپلماسي و علوم سياسي مي‌پردازد. غالي در دوران کاري خود، جوايز و افتخاراتي از 24 کشور دريافت کرد.
غالي معتقد بود تحت سلطه‌ آمريکا بودن شوراي امنيت که کاملا مغاير مصداق شوراي امنيت است، باعث شده تا در شوراي امنيت گروه زورگويي از يهود و اسراییلی‌ها فشار زيادي را به‌ويژه در مورد مساله فلسطين و ايران به سازمان ملل متحد و اين شورا اعمال کنند و عليرغم وجود شوراي امنيت و شوراي قيموميت در سازمان ملل، اعتبارات سياسي بر موضوعات ديگر غلبه دارد و می‌گفت: اين فایده‌ای ندارد که عرب‌ها يا کشورهاي آفريقايي جايگاه ثابتي در سازمان ملل متحد داشته باشند، بلکه مهم اين است که آنها نقش مهم و قوي در سازمان داشته باشند و بتوانند به واسطه آن به شوراي امنيت و سازمان ملل فشار آورند تا هرآنچه را که می‌خواهند به اجرا در آورند.
دبيرکل اسبق سازمان ملل متحد با انتقاد از اينکه آمريکا تصميم‌هایش را بدون مراجعه به اين سازمان عملياتي می‌کند همواره بر ضرورت وجود پارلمان بين‌المللي براي انتخابات در سازمان‌هاي غير دولتي تاکيد داشت.

 

ماه رویان شماره : 323