Logo3
Alalam 635833935149657238 25f 4x3

براساس گزارش موسسه صلح بین‌المللی استکهلم (سیپری) میزان صادرات تسلیحات به عربستان سعودی مابین سال‌های 2011 تا 2015، در مقایسه با 5 سال قبل از آن، 279 درصد رشد داشته است. بیش از سه چهارم این تسلیحات از ایالات متحده بوده و بقیه از بریتانیا بوده است.فروش این تسلیحات به سعودی‌ها زمانی بوده است که از لحاظ پول و مسایل سیاسی در مقایسه با وجود درگیری‌هااهمیت بیشتری دارد. میلیاردها دلار فروش تسلیحاتی که از زمان نیکسون صورت گرفته موجب شده است تا قسمت عمده دلارهای نفتی عربستان به آمریکا بازگردد.

تا همین اواخر میزان ارتباط نظامی ارسال تسلیحات به عربستان سعودی و استفاده سعودی‌ها از تسلیحات آمریکایی‌ها، کمتر از روابط مستحکم با واشنگتن بوده است. معنای ضمنی این مساله این است که خرید مقدار زیادی تسلیحات از ایالات متحده موجب شده است تا تعهدی برای واشنگتن به وجود آید که رژیم عربستان را از بحران نجات دهد.
رونالد ریگان پس از انقلاب ایران در رابطه با این سیاست گفته بود: «عربستان سعودی... ما اجازه نمی‌دهیم ایران دیگری شکل بگیرد.» این اظهارات هنگامی گفته شد که در ایالات متحده بر سر فروش هواپیماهای جاسوسی آواکس به عربستان سعودی بحث‌هایی شکل گرفته بود.درگیری در یمنیک ایده وجود دارد مبنی بر این که بعید است سعودی‌ها از تسلیحات آمریکایی‌شان در جنگ یمن 2015 استفاده کنند. سعودی‌ها بازیگر اصلی ائتلافی هستند که عامل کشته و زخمی شدن هزاران نفر از شهروندان یمن و بمب‌گذاریهمه جا از جمله بیمارستان و بازار تا سیستم آبرسانی است. علاوه بر این محاصره دریایی آنها موجب شده است تا رساندن کالا و دارو به یمن با مشکل دچار شود. مداخله سعودی‌ها در یمن موجب وقوع بحران انسانی در این کشور شده است. عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده‌اند که عربستان از بمب‌های خوشه‌ای ساخت آمریکا در مناطق مسکونی استفاده کرده است که جنایت جنگی محسوب می‌شود.
سعودی‌ها مدعی هستند که مداخله‌شان در یمن به خاطر مانع شدن از نفوذ ایران است. این استدلال ضعیفی است چون شورشیان حوثی که عربستان سعودی به خاطر آنها به یمن حمله کرده است، مدت‌های طولانی است که نارضایتی دارند و این مساله هیچ ارتباطی به ایران ندارد. علاوه بر این دخالت ایران به حدی نبوده است که نیاز به مداخله نظامی عربستان داشته باشد.
تاکنون به خاطر درگیری سعودی و حوثی، القاعده شبه جزیره
عربستان و داعش فرصتی پیدا کرده‌اند که می‌توانند آزادانه به فعالیت‌های خودشان ادامه دهند. یمن، دروغ واشنگتن مبنی بر این که فروش تسلیحات به عربستان موجب «ترویج ثبات» در منطقه می‌شود را فاش ساخت. اگرچه دولت اوباما خواستار دیپلماسی و خویشتنداری شده است اما ایالات متحده حمایت لجستیکی از عملیات نظامی عربستان به عمل می‌آورد.افزایش صادرات تسلیحاتایالات متحده به صورت محکم و پایدار در کنار سیاست‌های نظامی عربستان قرار گرفته است. براساس گزارش‌ها صادرات تسلیحات نظامی به عربستان در مقایسه با دوران بوش 96 درصد افزایش یافته است. همچنین به تنهایی در سال 2014 بیش از 2500 پرسنل نظامی سعودی در ایالات متحده آموزش دیدند.
سال گذشته آکسفام آمریکا نتوانست مانع از فروش 29/1 میلیارد دلار تسلیحات آمریکایی به سعودی‌ها شود. اگرچه آکسفام همچنان به تلاش‌هایش برای فشار به دولت آمریکا برای ممانعت از فروش تسلیحات به عربستان ادامه می‌دهد و خواستار آتش‌بس فوری در یمن و مذاکره برای پایان درگیری‌ها در اینکشور است.
فعالان اروپایی هم مخالف فروش تسلیحات به سعودی‌ها هستند. در ژانویه موسسه بریتانیایی کمپین علیه تجارت تسلیحات، تهدید به شکایت از دولت بریتانیا بر سر فروش تسلیحات به عربستان سعودی کرد که این کشور از آنها در جنگ یمن و برخلاف قوانین بشردوستانه بین‌المللی استفاده می‌کند و در 25 فوریه پارلمان اروپا خواستار تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی به خاطر بمباران و محاصره یمن شد. گام بعدی جلوگیری از مسلح‌شدن عربستان سعودی است. اقدامی که هر چه زودتر صورت بگیرد، امنیت منطقه را بهترتامین می‌کند.

 

ماه رویان شماره : 325