Logo3
مصر مخالف سیاست‌های منطقه‌ای عربستان

بسیاری بر این اعتقاد هستند که با رسیدن سلمان بن عبدالعزیز به تخت سلطنت، دیگر روابط عربستان و مصر همانند دو سال پیش آن گونه به هم نزدیک نیست و این در حالی است که عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهور فعلی مصر با حمایت عربستان سعودی و امارات متحده عربی توانسته بود علیه حکومت اخوانی محمد مرسی کودتا کند، به قدرت برسد و ریاض برای حفظ وی در قدرت و جلوگیری از اعتراض‌های خیابانی کمک‌های مالی قابل توجهی به او کرد.

بعد از به قدرت رسیدن ملک سلمان طرف‌های آمریکایی به‌ویژه نیروهای موثر در کاخ سفید، وزرات امور خارجه و سازمان امنیت آمریکا طرف‌های عربستانی را روشن کردند که اخوان المسلمین آن گونه که خیال می‌کنند وحشتناک نیست و می‌توانند
با آن تعامل کنند.
به طور ویژه محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور همانند دیگر مقام‌های عربستانی آن نگاه منفی را نسبت به اخوان المسلمین ندارد و گفته می‌شود در حال حاضر تحت تاثیر آمریکایی‌ها مقامات عربستانی پذیرفته‌اند از فشارهای منطقه‌ای به اخوان المسلمین بکاهند و حتی در پرونده یمن از در همکاری با آنها در آیند.
در پی همین اتفاق بود که عبد ربه منصور هادی، رییس‌جمهور مستعفی یمن که مورد حمایت قاطع عربستان است، علی محسن الاحمر را به سمت ریاست امور نظامی خود برگزید تا فرماندهی جنگ با الحوثی‌ها را بر عهده بگیرد.
علی محسن الاحمر، وزیر دفاع سابق یمن در دوران ریاست جمهوری علی عبداله صالح بود که روابط بسیار نزدیکی با اخوانی‌ها داشت و در حقیقت عنصر اخوانی‌ها در یمن محسوب می‌شد که در جنگ با حوثی‌ها در یمن، قبل از سقوط عبد ربه منصور هادی شکست خورد و در پی آن مجبور شد خاک یمن را ترک کند.
تغییر رویه عربستان سعودی نسبت به اخوان المسلمین با واکنش غیر علنی مصری‌ها مواجه شد.
آن‌ها که علیه رهبران اخوان المسلمین احکام سنگین قضایی از جمله اعدام صادر کرده‌اند از این که می‌بینند متحدشان نسبت به آن نرمش نشان داده است، ناخرسند هستند تا آنجا که بسیاری می گویند روابط دو کشور در بسیاری از پرونده‌ها همانند سابق نیست و اگر حمایت‌های مالی عربستان و امارات نباشد مصر تمایلی به حفظ اتحاد و دوستی نزدیک به عربستان را ندارد؛ به‌ویژه که در پرونده سوریه، حزب‌ا... لبنان و حتی یمن دو طرف اختلاف‌های سنگین
با یکدیگر دارند.
اگر چه مقام‌های مصری اخیرا اعلام کرده‌اند که روابط دو کشور به هیچ وجه تیره نیست و دو طرف همانند سابق روابط گرمی با یکدیگر دارند اما بسیاری می‌گویند که این اظهارات بیشتر جنبه رسانه‌ای دارد و دو طرف تمایل ندارند اختلافاتشان در رسانه‌ها علنی شود.
از سویی دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس با فشار عربستان سعودی حزب‌ا... لبنان را وارد فهرست گروه‌های تروریستی خود کردند.
در این میان تردیدها نسبت به هم صدایی قاهره با ریاض بر سر حزب‌ا... افزایش یافته است. اگرچه احمد ابوزید، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر گفته است که روابط مصر و عربستان به هیچ وجه تیره نیست و امکان ندارد عربستان با مصر به دلیل مخالفتش با افزودن حزب‌ا... به فهرست گروه‌های تروریستی رفتاری مشابه رفتار لبنان در پیش بگیرد. مصر همانند تونس و الجزایر البته بدون صدور بیانیه‌ای یا اظهارنظر رسمی از افزودن نام حزب‌ا... به جمع گروه‌های تروریستی
خودداری کرده است.
عربستان در پی افزایش قدرت حزب‌ا... در لبنان و در اعتراض به رفتارهای جانب‌دارانه جبران باسیل، وزیر امور خارجه این کشور به سود حزب‌ا... در مجامع عربی هدیه 4 میلیارد دلاری نظامی خود را به لبنان لغو کرد.
حالا و با توجه به مخالفت مصر به رفتن راهی که عربستان در پرونده‌های مختلف منطقه‌ای از جمله سوریه و یمن و لبنان پیش گرفته است، بسیاری احتمال می‌دهند که عربستان همانند رفتاری که با لبنان انجام داد، با مصر نیز انجام دهد و به نوعی با آن قهر سیاسی کند.
اگرچه روزنامه‌های نزدیک به عربستان مثل العرب می‌گویند که قاهره پیام ریاض را شنیده است و آن را عصبانی نخواهد کرد!

 

ماه رویان شماره : 326