Logo3
Moredeshoorkhane

در گذشته اگر کسی فوت می‌کرد تمام آشنایان و دوستان خانواده متوفی کمک می‌کردن که میت روی زمین نماند، چون هر کسی برای رضای خدا یک گوشه از کار را می‌گرفت و مسائل مالی در درجه آخر قرار داشت. برای مثال یک نفر قبر، یک نفر مداح، یک نفرغذا، یک نفر گل و ... را مهیا می‌کرد تا خانواده داغ‌دار جز درد داغ عزیز دیدن، نگرانی دیگری نداشته باشند، اما این روزها فوت کردن هم یه مشکل اقتصادی محسوب می‌شود، به طوری که هزینه‌ها از همان اول گریبان خانواده متوفی را می‌گیرد و این مسئله باعث شده بازار مردن حسابی داغ و پر خرج باشد! به طوری که یک سری افراد سودجو مانند مراسم عروسی و نامزدی، پکیج‌های چند میلیونی برای فوت ارائه می‌دهند! پکیج‌هایی با حداقل قیمت 15میلیون،که این قیمت بسته به جای قبر، نوع سنگ، تاج گل، حتی کفن و تربت و مراسم تشریفات که شامل سوم و هفتم و چهلم می‌شود تا 50میلیون هم می‌رسد.


به عبارتی امروزه وضعیت طوری شده که کسی با جیب خالی حتی نمی‌تواند عزیز از دست رفته خود را آنطور که دوست دارد به خاک بسپارد. مثلاً اول کار باید مبلغی حدود 400هزارتومان بابت شستشوی میت، کفن و دفن و نماز میت پرداخت کرد، تازه اگه خانواده داغدار خوش شانس باشند که میت قبل از فوت تو بیمارستان بستری نشده باشد؛ وگرنه تا پول نباشد از تحویل جسد خبری نیست که نیست! بعد از آن نوبت به خرید خانه ابدی می‌رسد، که از یک میلیون تومان در
قطعه‌های جدید شروع می‌شود تا 60یا 70میلیون تومان و حتی بیشتر در اماکن متبرکه به عبارتی پولی که برای 1متر قبر داده می‌شود چند برابر هر متر خانه در بهترین نقطه شهر شیراز است. حالا باز به هزینه‌های بالا باز 120هزار تومان دیگه هم اضافه کنید بابت پزشک قانونی که چه جسد را کالبد شکافی کند چه نکند این مبلغ را دریافت می‌کند. در ضمن هزینه‌ی گورکن هم که چیزی حدود 230هزار تومان می‌شود را هم فراموش نکنیم و همچنین هزینه‌هایی که تقریباً برای 7روز اولی که دوستان و آشنایان برای هم دردی با خانواده متوفی نزد آن‌ها می‌روند البته به صرف ناهار و شام و حتی گاهی هم صبحانه که مبلغی حدود 2میلیون تومان تخمین زده شده.

*کارت دعوت برای شرکت در مراسم متوفی


مدتی است که برای مراسم تدفین هم مانند مراسم عروسی کارت دعوت چاپ می‌شود و به دست تمام آشنایان می‌دهند و اگر کسی از قلم افتاد که کارت به دستش نرسیده باشد به هر دلیلی آن شخص را به احتمال 90درصد در مراسم نخواهید دید! سفارش کارت دعوت و کتاب دعا و آگهی ترحیم برای شخص فوت شده بسته به نوع و شکل و تعداد کمتر از 500هزارتومان نخواهد شد. که این کمترین قیمت است و بسته به خواسته خانواده متوفی بیشتر هم خواهد شد. البته ناگفته نماند که این حداقل قیمت برای هر سری کارت چاپ کردن تخمین زده شده، یعنی برای مراسم سوم و هفتم و چهلم با حداقل قیمت اگر حساب کنیم چیزی حدود 600تا 700هزار تومان فقط هزینه کارت دعوت و کتاب دعا و آگهی ترحیم خواهد شد.

*تالار و مداح و هزینه‌های میلیونی


هنگام دعوت آشنایان برای مراسم تشییع و بعد از آن برای مراسم سوم، هفتم و چهلم مهمترین مسئله رزرو رستوران یا تالار پذیرایی است، که همانطور که گفتم بسته به نوع پکیج انتخابی خانواده داغ دیده
قیمت‌های گزاف و متفاوتی وجود دارد.این قیمت‌ها حسابی جیب خانواده متوفی را خالی می‌کند به طوری که علاوه بر داغ از دست دادن عزیز داغ دیگری هم اضافه می‌شود که داغ از دست دادن پول نام دارد، زیرا اگر مهمانان با شکم گرسنه به خانه‌هایشان بروند، حرف و حدیث پیش می‌آید و این شایسته نیست به هیچ‌وجه، چون باید از فوت یک نفر بالاخره سودی برسد و حالا اگر ارثیه هم در کار نباشد حداقل شکم اطرافیان سیر شود.
حداقل منوی تعیین شده برای ناهار مراسم دو نوع غذا است، که هزینه‌ی دریافتی بابت هر نفر مهمان از 30هزارتومان شروع می‌شود تا هر کجا که شما بخواهید، هزینه مداح هم که بین 150تا 2میلیون بسته به معروفیت آن‌ها متغییر است. یعنی مراسمی برای 300نفر با دو نوع غذا که حداقل منو است و یک مداح که معروف هم نباشد چیزی حدود 10میلیون تومان خواهد شد. نا گفته نماند که این هزینه‌ها در شهرستان‌هایی مانند شیراز کمی پایین‌تر تمام می‌شود یعنی طبق آمار برای 150نفر با دو نوع غذا مبلغی حدود 3میلیون و 500هزار تومان هزینه می‌شود.

*تاج گل با قیمت‌های نجومی


در گذشته چند شاخه گل گلایل سفید که معمولاً با روبان سیاه تزئین شده بود برای عرض تسلیت از طرف کسانی که در مراسم متوفی حضور داشتند کفایت
می‌کرد. اما امروزه روز دسته گل‌های ساده جای خود را به پایه‌های گل عریض و طویل گران قیمتی دادند که در آن
گل‌های ژرورا، لیلیوم و آنتوریوم به چشم می‌خورد گل‌هایی که قیمت آن‌ها از
شاخه‌ای 10یا 15هزار تومان شروع می‌شود.حداقل قیمت هر تاج گل از 300هزار تومان شروع می‌شود و تا 5میلیون تومن هم
می‌رسد، که باز این قیمت در شیراز خودمان از 80هزار تومان شروع می‌شود و بسته به نوع گل استفاده شده و سایز تاج گل بالاتر هم می‌رود و اما گاهی به این قیمت، قیمت گل کاری ماشین حمل جنازه و در بعضی از مواقع ماشین‌های آخرین مدل را هم که خانواده متوفی را جابه جا می‌کند اضافه کنید.

هزینه دفن و سنگ قبر


بعد از تمام شدن این مراسم‌ها، نوبت به سنگ قبری شکیل و گران قیمت می‌رسد.قیمت سنگ قبر از 500هزار تومان شروع می‌شود و بسته به جنس و نوع و سایز قیمت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند، طوری که گاهی می‌شود راحت به این حرف که آدمی وقتی درگذشت فقط کفن همراه خود می‌برد شک کرد، چون اگر کمی حساب و کتاب کنیم می‌فهمیم که آن کسی که فوت شده است علاوه بر کفن حداقل 1میلیون تومان با خود می‌برد. در نتیجه با یک حساب سر انگشتی ساده، در خوشبینانه‌ترین حالت برای یک مراسم ترحیم متوسط حداقل 15میلیون تومان هزینه می‌شود و کسی نیست بگویید تکلیف کارمندی که ماهانه 800هزارتومان حقوق می‌گیرد چیست؟ یعنی یک کارمند حقوق بگیر باید حقوقی حدود 25ماه خودش را بدهد تا عزیز از دست رفته‌اش را آنطور که شایسته است به خاک بسپارد، اما متأسفانه این مسائل در کشوری کاملاً اسلامی مثل ایران وجود دارد و حتی مردن هم با جیب خالی نمی‌شود، در واقع باید تا زنده هستیم پول پس‌انداز کنیم، البته نه برای روز مبادا، برای مردن و شروع زندگی جدید در عالم برزخ. پس به جز کفن، به فکر 15میلیون پول ناقابل هم باشیم، چون آن قضیه که وقتی آدمی می‌میرد فقط کفن با خود می‌برد در روزگار امروزی کاملاً منتفی است.
لازم به ذکر است که امام صادق(ع)
می‌فرماید« غذا خوردن نزد مصیبت دیدگان از رفتار و کردار زمان جاهلیت است و سنت اسلامی این است که غذای آنان از سوی دیگران فراهم شود، همانطور که حضرت محمد(ص) پس از شنیدن خبر فوت جعفر ابن ابی طالب به مدت 3روز برای خانواده وی غذا تهیه نمود و فرستاد که از آن پس فرستادن غذا برای صاحبان مصیبت سنت گردید».

ماه رویان شماره : 331