Logo3
بررسی عامل استرس در ناموفق بودن زندگی زناشویی

فرقی نمی‌کند که زن باشید یا مرد، رابطه می‌تواند طوری پیش برود که شما را دچار استرس و نگرانی کند. ممکن است شنیده باشید که این تفاوت‌های بیولوژیکی است که در میزان استرس و منابع استرس زن و مرد تاثیر می‌گذارد. این می‌تواند درست باشد اما بیش از این تجربه‌های فردی و شخصی هر آدمی و ظرفیت‌های روحی و روانی وی است که باعث ایجاد استرس می‌شود‎.‎

کارشناسان معتقد هستند که استرس‌های روزانه ۲ منشاء اصلی دارند؛ یا از درون خانواده منشاء می‌گیرند یا اینکه خارج از خانواده و از محیط بیرون به زوج‌ها تحمیل می‌شوند. معمولا واکنش افراد به موارد استرس‌زا متغیر است؛ ممکن است موقعیتی که برای یک زوج استرس‌زا تلقی می‌شود، برای زوج دیگری کاملا عادی باشد.
بر این اساس عامل اصلی که ممکن است در محیط خانواده باعث بروز استرس شود عبار هستند از شغل، مسایل اقتصادی، زناشویی و والدین. زوج‌ها باید بدانند موقعیت‌های استرس‌زا چگونه می‌تواند زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهند و اگر نمی‌توانند از قرارگیری در این شرایط اجتناب کنند، باید آنها را شناسایی و شیوه مناسبی اداره و کنترل کنند. به علاوه، باید به یکدیگر این فرصت را بدهند تا در مورد اینکه چه مسایل و موقعیت‌هایی باعث استرس آنان می‌شود، صحبت کنند.
در واقع برای اینکه یک رابطه با تنش و درگیری محدود داشته باشید و بتوانید استرس‌های یک رابطه را حل کنید باید بفهمید چه چیزهایی منبع استرس و نگرانی افراد است. همین که بدانید به طور معمول چه چیزهایی باعث نگرانی است و چطور باید این نگرانی‌ها را کم کنید در مقابله با استرسی که اغلب باعث تنش در رابطه می‌شود برایتان مفید است‎.‎
یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شاهد با اشاره به اهمیت نقش استرس درزندگی زناشویی می‌گوید: وقتی می‌شنویم زندگی زوجی از هم پاشیده و جدا شده‌اند، اولین سببی که به ذهنمان می‌رسد این است که با هم تفاهم نداشته‌اند یا تربیت متفاوت و اختلاف فرهنگی عامل این جدایی بوده است و کمتر کسی به این نکته توجه می‌کند که استرس بسیار هم می‌تواند سبب از هم پاشیدن رابطه‌ها شود؛ البته نه استرس خود رابطه، بلکه فشارهایاجتماعی و روزمره زندگی.
غلامحسین قائدی با بیان اینکه بچه‌دار شدن، خریدن خانه یا یک اتومبیل تازه گران‌قیمت و زیر بار بدهی‌های سنگین رفتن، اخراج، بیکار و خانه‌نشین شدن یکی از طرفین و... می‌توانند عاملی برای ایجاد استرس باشند، می‌افزاید: علاوه بر اینها، فشار‌ها و مسایل دیگری نیز وجود دارد که زاییده زندگی مدرن صنعتی هستند.

وقتی اوضاع از کنترل خارج می‌شود


این روانپزشک می‌افزاید: اگر برخورد با این مشکل‌ها منطقی نباشد، این فشارها طولانی‌مدت باشند و عوامل استرس‌زای دیگری به آنها اضافه شوند، اوضاع از کنترل خارج می‌شود، نارضایتی از رابطه زناشویی افزایش می‌‌یابد و در نتیجه خطر جدایی و طلاق وجود دارد.
وی با بیان اینکه هرچه میزان استرس بیشتر باشد، نارضایتی از زندگی زناشویی و آمادگی برای دعوا و نزاع بیشتر می‌شود، می‌افزاید: ادامه استرس‌های حاد سبب می‌شود زن و مرد از هم فاصله بگیرند و کمتر با هم صحبت کنند ولی اگر زوجی موفق به مهار و غلبه بر این استرس‌ها شوند، رضایت خود را از زندگی مشترک از دست نخواهند داد.

یک تجربه همگانی


استرس‌های روزمره تقریبا برای همه اشخاص جامعه وجود دارد و تقریبا همه ما به نوعی آنها را تجربه می‌کنیم ولی افزایش بیش‌ازحد آنها، ناتوانی در مدیریت و نوع واکنش‌ها به شرایط استرس‌زا می‌تواند نقش مهمی در چگونگی تاثیرگذاری آن بر زندگی ما داشته باشد.
تقریبا تمامی روانپزشکان متفق‌القول هستند که استرس در روابط عاطفی و زناشویی به‌ویژه اگر منشاء آن مرتبط با برقراری روابط زناشویی باشد، می‌تواند سبب شود زوج‌ به جای ارایه رویکردهای ارتباطی عاطفی، از رویکردهای ارتباطی - اجتنابی استفاده کنند.
به اعتقاد روانپزشکان استرس و نگرانی یکی از طرفین یا هر دوی آنها سبب می‌شود رابطه زناشویی موفقیت‌آمیز و لذت‌بخشی را تجربه نکنند و به جای تمرکز بر لذت بردن از رابطه، ذهنشان درگیر نگرانی‌ها واسترس‌ها باشد.
تکرار چنین تجربه‌ای علاوه بر اینکه سبب ایجاد استرس در برقراری رابطه زناشویی می‌شود، ممکن است سبب شود یکی از طرفین به‌دلیل ترس و نگرانی از تکرار تجربه‌های ناموفق قبل، از همسرش دوری و به دلایل غیرمنطقی مانند خستگی، بی‌میلی، نداشتن زمان کافی یا مشغله‌های دیگر از برقراری ارتباط عاطفی نزدیک اجتناب کند.
بر این اساس این موضوع می‌تواند با اضطراب‌های شدید همراه باشد و زوج را دچار تحریف‌های شناختی در ارتباط با عملکرد یا روابط زناشویی کند. در این شرایط به‌آرامی طرح‌واره‌ها و افکار منفی درباره عملکرد و توانمندی جنسی در ذهن زوج شکل می‌گیرد و روابط زناشویی خود را شکست‌خورده قلمداد می‌کنند و در نتیجه هرگونه اقدام به برقراری رابطه را تکرار تجربه‌های ناموفق قبل می‌دانند و از آن اجتناب می‌کنند که نتیجه این کار تبعات بعدی مانند ناسازگاری و تعارض‌های زناشویی و نارضایتی از زندگی زناشویی خواهد بود.
بر اساس بررسی‌های انجام شده معمولا این همسران در بسیاری از موارد به اشتباه، سبب نداشتن رابطه زناشویی را بروز مشکلات جنسی عنوان می‌کنند، حال آنکه استرس و مشکلات ارتباطی بین‌فردی سبب اصلی نداشتن ارتباط است. گاهی هم زوج به سبب علاقه‌ای که به یکدیگر دارند، اجتناب از برقراری رابطه را راه‌حلی مطمئن برای کاهش بحث‌ها و نگرانی‌های خود می‌پندارند و توجه و تمرکزشان را بر مسایل دیگر زندگی مانند روابط دوستانه و بین‌فردی، مسایل کاری و... معطوف و عملا از پرداختن به روابط زناشویی پرهیز می‌کنند.
حتی ممکن است از این شرایط هم راضی باشند و زندگی معمولی خود را ادامه دهند و از اینکه روابط عاطفی خوب و یکدیگر را دوست دارند، به خود ببالند؛ غافل از اینکه استرس و اضطرابی که اینگونه سرکوب می‌شود تاثیرهای مخربی بر عواطف و هیجان‌های بین‌فردی می‌گذارد؛ حساس‌تر شدن، ابتلا به افسردگی، بروز مشکلات جنسی و... دارد.
در كشورهاي مختلف اروپايي براي كمك به زوج‌هايي كه در بحران به سر مي‌برند، روش‌ها و مراكز مختلفي ايجاد شده است و در اين مراكز به روش‌هاي گوناگون به آن‌ها آموزش داده مي‌شود چگونه به موضوعاتي كه عامل بحران هستند، برخورد كنند. به‌ویژه سعي مي‌شود به آن‌ها ياد داده شود چگونه با ايجاد ارتباط متقابل، موفق شوند همديگر را تحت تاثير قرار داده و از هم حمايت كنند.
روش به اين نوع است كه بعضي از برنامه‌ريزان با روش نقش بازي كردن و گروه ديگر با ضبط صداي زن و مرد و پخش آن براي طرف ديگر، سعي مي‌كنند به آن‌ها نشان دهند كه چه انتظاراتي از يك رابطه خوب براي همسران وجود دارد و تا چه حد آن‌ها توان برآورد آن‌ را دارند و كمبودها در كجا احساس مي‌شود.
تجربه نشان داده است كه بعضي وقت‌ها حتي اگر يكي ميل به كمك به ديگري و درك مسایل را داشته باشد، اين كار درست انجام نمي‌گيرد و از طرف مقابل درك نمي‌شود. اين مراكز به همين دليل سعي مي‌كنند آموزش دهند كه چگونه زن و مرد به نحو احسن قادر باشد تا نيازها و خواسته‌‌هاي همسر كمك واقعي كند تا از مراحل بحران خارج شود.
بررسی‌ها نشان داد که این روش تا حد قابل توجهی توانسته است استرس حاکم برزندگی زناشویی زوج‌ها را کم کند. در هرحال وجود استرس در زندگی مشترک که از آن به عنوان یک ویرانگر یاد می‌شود، نقش عمده‌ای در فروریختن کاخ آرزوهای و ویرانگری که می‌توان با بالا بردن دانش زوجین از راه‌های مختلف نظیر استفاده از طرفیت رسانه‌ها چاشنی تخریب آن را از کار انداخت.

 

ماه رویان شماره : 322