Logo3
شکستن شیشه‌ای

برخلاف يکي دو دهه گذشته که چاقی مد بود، اکنون لاغر بودن و به اصطلاح شيکش باربي بودن مد روز شده است؛ مدي که گرچه رسيدن به آن دشوار است اما دلپذير بودن آن براي بانوان امروزي باعث شده تا پاي برخي اتفاقات ناگوار به زندگي زنان ايراني باز شود. امروزه حجم وسيعي از تبليغات موجود در فضاي مجازي و برخي ديگر از رسانه‌ها را تبليغاتي پر کرده که عموما راه‌های لاغر شدن و خلاصي از شر چربی‌ها را با استفاده از تکنیک‌های بازاريابي تبليغ می‌کنند. 

دامنه اين تبليغات چنان گسترده و وسيع است که گستره‌ای به وسعت اتاق‌های عمل بیمارستان‌های خصوصي تا اتاق‌های مشاوره در باشگاه‌های ورزشي و آرایشگاه‌ها در بر می‌گیرد اما يکي از اين راه‌ها استفاده از قرص‌هایی است که بارها و بارها در خصوص استفاده از آنها توسط افراد متخصص در حوزه‌های مختلف تذکر داده شده است.


اعتياد، مزد اشتياق به لاغر شدن


دکتر پونه کيمياقلم با ابراز تاسف از گرايش نگران‌کننده بانوان به اين نوع قرص‌ها می‌گوید: مدتي است باب شده است که مردم براي لاغري رو به استفاده از قرص‌های چيني آورده‌اند.
وي با بيان اينکه برخي افراد بر اين باور هستند که اين قرص‌ها خيلي راحت می‌تواند وزن آنها را کاهش دهد، مي‌افزايد: برخلاف آنچه که مصرف‌کنندگان اين نوع قرص‌ها تصور می‌کنند، متاسفانه تمامي تست‌هایی که از مصرف‌کنندگان اين قرص‌ها گرفته شده مثبت بوده و نشان می‌داد قرص‌ها حاوي شيشه و آمفتامين هستند و گرچه خيلي خوب سبب لاغري مصرف‌کننده شده بود اما عوارض فوق‌العاده بدي داشتند.
اين پزشک عوارض اين قرص‌ها دقیقا مانند عوارض مصرف شيشه شامل بي‌تابي، تپش قلب، بي‌قراري، بي‌خوابي زياد، لاغري سريع، قطع اشتها و حتي توهم مي‌داند و می‌افزاید: بايد گفت اصلا و ابدا معلوم نيست چه ميزان مصرف می‌تواند اين حالات را پيش آورد. ممکن است فردي مقدار زيادي از اين قرص‌ها را در طول چند ماه مصرف کند و عارضه خاصي نشان ندهد اما برخي بدن‌ها به قدري مستعد است که حتي با مصرف يکي دو عدد يا 5 تا 10 دانه دچار عارضه‌های شديد شده و به آن وابسته می‌شوند و دچار عوارض جسمي و رواني نيز خواهند شد. در واقع گرچه اين قرص‌ها سبب لاغري فوق‌العاده می‌شوند اما به دنبال آن عوارض بسيار شديد و حالات بدي در انتظار فرد خواهد بود که گاهي حتي با قطع قرص عوارض برطرف نمی‌شود.
کيمياقلم در ادامه می‌افزاید: حتي ديده شده که داروهاي لاغري مجاز هم می‌توانند عوارضي مانند ناراحتی‌های قلبي داشته باشند. پس لازم است فرد قبل از استفاده به وسيله پزشک چک شود. مصرف قرص‌هایی که به اسم قرص لاغري در بازار از طريق اينترنت يا ماهواره يا توسط افراد نابلد به‌عنوان نمونه در آرایشگاه‌ها به فروش می‌رسد به هيچ عنوان توصيه نمی‌شود چراکه مصرف حتي يک عدد از اين قرص‌ها می‌تواند عوارض جسمي و روحي در پي داشته باشد.

آرايشگاه‌ها و باشگاه‌ها مکاني براي خريد موادمخدر


اما معاون اجتماعي پليس مبارزه با موادمخدر ناجا که معتقد است تبليغات مربوط به لاغري و تناسب اندام با ماده مخدر شيشه در برخي آرايشگاه‌هاي زنانه و باشگاه‌ها باعث شد تا خانم‌ها وسوسه شوند که حداقل براي يکبار از آن استفاده کنند. با اشاره به اعتيادآور بودن اين نوع قرص‌ها می‌افزاید: اعتياد زنان اتفاق ناگواري است که مي‌تواند شرايط خطرسازي را پيش روي فرد به‌ويژه خانواده قرار بدهد؛ حقيقت اين است که اعتياد، موقعيت و منزلت اجتماعي فرد را تنزل مي‌دهد و او را در نزد ديگران به عنوان فردي معرفي مي‌کند که بي‌عاطفه، فاسد و داراي شخصيت نامتعادل است.
احمد کاهه می‌افزاید: اعتياد به‌ويژه در زنان خيلي زود نظام خانواده را متلاشي مي‌کند، درآمد خانواده و جامعه را کاهش مي‌دهد و همچنين فرد معتاد نسبت به قوانين اجتماعي و دستورات ديني بي‌تفاوت مي‌شود و اين مساله، زمينه ارتکاب بسياري از انحرافات را از سوي وي فراهم مي‌کند. از اين رو، اعتياد زنان تاثيرات بسيار مخربي بر جامعه باقي خواهد گذاشت.
وي با بيان اينکه در ايران با وجود اينکه بنا بر آمار رسمي، شيوع اعتياد زنان ايراني، نسبت به اکثر کشورهاي جهان کمتر است اما شواهد نشان مي‌دهند آمار اعتياد زنان ايراني نسبت به سال‌هاي گذشته عموما در موارد پرخطري چون مواد روانگردان و محرکي مانند شيشه به دليل تبليغات اغواگر مافياي موادمخدر درباره اثرات کوتاه مدت و ناپايدار مثل افزايش انرژي، افزايش فعاليت، کاهش خستگي، لاغري و فيتنس و... بالا رفته است.
اين پليس مبارزه با مواد مخدر می‌گوید: گذشته از اقلام دارويي که توسط افراد سودجو تحت عنوان‌هاي کاهش وزن در کوتاه‌ترين زمان ممکن و بدون هيچ عوارضي خيلي لاغر شويد. لاغري 100 درصد تضميني‏، لاغري بدون بازگشت و... به فروش مي‌رسد؛ اين تب بالاي لاغري آنقدر فراگير مي‌شود که برخي از سالن‌هاي زيبايي بانوان تبديل به مکان‌هايي براي توزيع انواع لاغرکننده‌ها مي‌شود.
وي در ادامه مي‌افزايد: امروزه ماده مخدر «شيشه» ماده‌ای موثر براي از بين بردن چين و چروک‌هاي صورت و البته موثرترين ماده براي لاغر شدن تبليغ مي‌شود و برخي از بانوان که زيباتر شدن برايشان در اولويت قرار دارد را فريب مي‌دهد و آنان نيز پس از چندبار شنيدن تبليغات، وسوسه مي‌شوند تا حداقل براي يکبار هم که شده اين ماده را استفاده کنند اما بعد از مدت کمي کاملا به آن وابسته می‌شوند و اعتياد پيدا مي‌کنند.
کاهه خاطرنشان می‌کند: درست است که شيشه باعث لاغري سريع مي‌شود و فرد به خواسته خود می‌رسد اما اين ماده اعتيادآور عواقب ناگواري به بار مي‌آورد و موجب تضعيف بافت عضلاني، اختلال در سيستم عصبي و مغزي و از بين رفتن قدرت تشخيص افراد مي‌شود.

توزيع شيشه در باشگاه‌هاي ورزشي


معاون اجتماعي ناجامي می‌گوید: سودجويان از فروش «شيشه» در برخي از باشگاه‌هاي ورزشي هم غافل نمانده‌اند و مخاطبان اصلي خود را در باشگاه‌ها نيز پيدا کرده‌اند؛ بسياري از بانواني که براي به دست آورن اندام و وزن ايده‌آل در باشگاه‌ها ثبت نام مي‌کنند به دام اين افراد سودجو مي‌افتند.
وي با تاکيد بر اينکه اعتياد زنان به خاطر تناسب اندام باتوجه به عواقب گفته شده و به لحاظ اجتماعي و فرهنگي موضوعي است که نمي‌توان به سادگي از کنار آن گذشت می‌افزاید: اغلب اين مراکز به صورت غيرقانوني و غيرمجاز فعاليت دارند اما مکاني براي خريد مواد مخدر دختران جوان معتاد شده است.

ماهواره و بالابردن درجه تب لاغري


اما يک روانشناس معتقد است که شبکه‌های ماهواره‌ای نقش مهمي در بالا بردن تب لاغري بين زنان و دختران ايراني دارند.
احسان فکور بالا رفتن تب لاغري را عامل افزايش زنان معتاد می‌داند و می‌افزاید: برخي مسایل کلي در اعتياد موثر و در ميان زنان و مردان مشترک است.
وي با بيان اينکه بيکاري، وضعيت اقتصادي، فرهنگي، مذهبي و تربيتي را مي‎توان نمونه اين مسایل دانست، می‌گوید: همچنين سهل‎الوصول بودن موادمخدر مانند توزيع آن در آرايشگاه‏هاي زنانه از جمله شيشه از ديگر دلايل گرايش زنان به موادمخدر است.
وي در ادامه می‌افزاید: رسانه‎هايي مانند ماهواره که مدام افراد را به لاغري تشويق مي‌کنند نيز در اين موضوع موثر هستند زيرا مواد محرکي مانند شيشه سبب لاغري مي‌شود و از سوي ديگر نسبت به داروهاي ديگر ارزان‌قيمت‌تر است، لذا بانوان بدون توجه به اينکه لاغري با شيشه به صورت بيمارگونه و غيرشکيل است و سبب ايجاد تيک‎هاي عصبي مي‌شود، به مصرف آن روي مي‎آورند.
درهرحال گرچه مدتي است که افراد و مراجع مختلف نسبت به عوارض قرص‌ها و داروهاي لاغري و توزيع آن در محیط‌هایی نظير باشگاه‌های ورزشي و آرایشگاه‌های زنانه هشدار داده‌اند اما به نظر می‌رسد اين هشدارها نتوانسته است تب لاغر شدن دختران و زنان را کاهش دهد؛ تبي که باعث شکستن بسياري از هنجارهای اجتماعي شده است.

 

ماه رویان شماره : 322