Logo3
مافیای نوزاد فروشی

براساس آمار پلیس تهران، 4 سال پیش حدود 100 زن معتاد متجاهر و بیش از 5 هزار مرد معتاد در تهران وجود داشت اما اکنون پایتخت بیش از 15000 معتاد مرد کارتن‌خواب دارد و تعداد معتادان زن متجاهرش به بیش از 400 نفر رسیده است؛ آماری که به اعتقاد رییس پلیس تهران اگر با همین روند رو به رشد جلو رود، در سال‌های آینده تهران را با بحران معتادان خیابانی روبرو خواهد کرد.

اما یکی از ارمغان‌های این بحران نیز به دنیا آمدن نوزادان نامشروع است؛ نوزادانی که اگر شانس زندگی کردن را بیابند، آنگاه باید شانس زندگی را در بازار خرید و فروش نوزادان جستجو کنند. در حالی که مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران معتقد است بخشی از عمل نوزادفروشی، غیرانسانی و غیرشرعی به شکل سازمان یافته انجام می‌شود.
سردار ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه پلیس آمادگی دارد تا به‌صورت جدی به جمع‌آوری زنان معتاد متجاهر و متکدیان اقدام کند، می‌افزاید: قادر هستیم کمتر از 48 ساعت بیش از 95 درصد این افراد را در شهرها ازجمله تهران جمع‌آوری کنیم.
وی در عین حال با تاکید بر این موضوع که برای حل مساله خریدوفروش کودکان باید فکری به حال زنان آسیب‌دیده کرد، می‌افزاید: اطلاعاتی درباره میزان خریدوفروش کودکان به پلیس نرسیده است اما این به معنای نداشتن این اطلاعات نیست و اگر اطلاعات کامل را در این زمینه به پلیس دهند ما سریع رسیدگی می‌کنیم.
سیاوش شهریور، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با بیان اینکه در خصوص فروش نوزاد در محلات آسیب‌خیز همچون هرندی افراط و تفریط‌هایی صورت گرفته است، تلویحا نسبت به این موضوع از خود واکنش نشان می‌دهد و عنوان می‌کند: عده‌ای می‌گویند خبری در تهران نیست و عده‌ای هم بر این باور هستند که این موضوع فراوانی قابل توجهی در برخی از محلات دارد اما واقعیت این است برخی از خانم‌هایی که معتاد متجاهر یا کارگر جنسی محسوب می‌شوند و تعداد آنها هم اتفاقا کم است، باردار می شوند. از آن جایی هم که این افراد نیز سرپرست و بیمه ندارند و کسی نیست که از بچه‌های آنها نگهداری کند و گاهی اقدام به فروش نوزاد خود می‌کنند.
وی با بیان اینکه حدود 80 درصد از این زنان و تعداد قابل توجهی از فرزندان آنها مبتلا به ویروس اچ.ای.وی هستند، می‌گوید: متاسفانه، هنوز یک ساز و کار اجتماعی فراگیر که بتواند این افراد را پوشش دهد وجود ندارد و دولت برخلاف تمام دنیا، این افراد را زیرپوشش نمی‌گیرد.
این در حالی است که رییس گروه اجتماعی شورای شهر تهران از مکاتبه با بیمارستان‌هایی خاص برای به دنیا آوردن این‌گونه نوزادان خبر می‌دهد و می‌گوید: این کودکان بیشتر از زنانی هستند که بدون ازدواج باردار می‌شوند و اعتیاد دوگانه دارند و برخی از آن‌ها مبتلا به اچ آی وی هستند.
فاطمه دانشور در ادامه می‌افزاید: به‌عنوان نمونه یکی از زنانی که باردار شده بود در خانه‌ای حوالی میدان شوش تهران با 50 مرد زندگی می‌کند که وقتی مددکار بهزیستی برای بررسی مساله به آنجا مراجعه می‌کند، وی را با چاقو تهدید می‌کنند. در اسناد بالادستی تاکنون به این مسایل پرداخته نشده است و باید در برنامه‌ریزی‌ها و تدوین این اسناد دستگاه‌های مسئول ازجمله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حمایت شود.
شهریور نیز در این خصوص با دانشور هم عقیده است و می‌گوید: هیچ راهی برای این زنان آسیب‌دیده وجود ندارد و البته اگر فرزندان این افراد به بهزیستی سپرده شوند، پذیرفته و از آنها نگهداری می‌شود.
مدیر کل اجتماعی استان تهران در عین حال با اشاره به اجرای طرح انضباط شهری با همکاری شهرداری، بهزیستی و سایر ارگان‌های اجتماعی می‌گوید: با جذب زنان آسیب‌دیده و انتقال آنها به کمپ‌های ترک اعتیاد، حدود 2 ماه است که دیگر زنان معتاد متجاهر را در خیابان‌ها به‌ویژه در محله هرندی نمی‌بینیم. حتی خانم‌های باردار هم به بهزیستی سپرده شدند و کمیته امداد هم به آنها کمک می‌کند.
شهریور با تاکید بر ضرورت بازگرداندن زنان آسیب‌دیده به چرخه زندگی طبیعی برای حل معضل فروش نوزاد می‌گوید: واقعیت این است که شرایط امروز با گذشته قابل مقایسه نیست و از آن موج فراگیر بسیار کاسته شده و به تعداد جزیی رسیده است.
وی با بیان اینکه عده زیادی از افرادی که فرزندان خود را می‌فروشند معتادان متجاهر و بی‌سرپرست هستند، خاطرنشان می‌کند: علاوه بر این گروه، در محله هرندی غربتی‌هایی هستند که از قدیم در آن جا ساکن شده‌اند و تعداد زیادی بچه به دنیا می‌آورند یا اصلا تولید می‌کنند. این افراد نیز اقدام به فروش بچه‌های خود می‌کنند اما تعداد آنها چندان زیاد نیست.
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در ادامه به فعالیت مرکز دی.آی.سی در مرکز تهران و توزیع وسایل پیشگیری از بارداری برای زنان آسیب‌دیده اشاره می‌کند و می‌گوید: تمام تلاش ما این است که اجازه ندهیم این گونه بارداری‌ها اتفاق بیفتد اما عده‌ای هستند که کارشان این است و نمی‌توان کاری کرد و البته قانون، استانداری، شهرداری و بهزیستی با این موضوع مبارزه می‌کنند.
شهریور که اعتقاد دارد فرایند طولانی واگذاری کودک از سوی بهزیستی به خانواده‌ها، یکی از عواملی است که به موضوع فروش نوزاد دامن زده است، تاکید می‌کند: اگرچه در حال حاضر استانداری، بهزیستی و به طور کلی دولت در تلاش است تا در آینده نزدیک این سیکل را کوتاه کند تا کسی نتواند از دروازه‌های غیر قانونی و قاچاق انسان به بچه برسد. ما سعی کردیم تا آن جا که می‌توانیم فروش نوزاد را به عنوان کاری غیرانسانی، غیراخلاقی، غیرقانونی و غیرشرعی کنترل کنیم.
وی در ادامه با رد ادعای حضور مافیا در موضوع فروش نوزاد می‌گوید: مافیا عنوان عرض و طویل، غیرانسانی و خشونت بار است که نمی‌توان این عنوان را روی بحث مذکور گذاشت اما می‌توان گفت بخشی از این اقدام سازماندهی شده است.
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با بیان اینکه پلیس و دادستانی پشت این کار است، می‌گوید: شک نکنید دولت و قانون نیز با تمام توان با این موضوع برخورد می‌کنند.

 

ماه رویان شماره : 322