Logo3
مصرف «گل » در دانشگاه‌ها به نقطه جوش رسیده است

در حالی که قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با رد هرگونه شایعه درخصوص استفاده از مخدرهای دیجیتالی و صوتی در کشور، «تریاک» و «شیشه» را دو مخدر پر مصرف کشور در ایران معرفی می‌کند؛ شواهد و قراین حاکی از آن است که افزایش مصرف ماده مخدر «گل» در میان دانشجویان در صدر مصرف قرار دارد.

علیرضا جزینی در عین حال می‌گوید: طبق گزارشات سازمان ملل، انواع مختلفی موادمخدر صنعتی و روانگردان در سطح دنیا تولید می‌شود و بنا بر این گزارش‌ها، بیش از 520 مورد از این مواد در جهان شناسایی شده‌اند.

رد شایعه مصرف مخدرهای صوتی و دیجیتالی


قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با رد هرگونه شایعه مصرف مخدرهای صوتی و دیجیتالی بر اساس گزارش‌های موجود گفت: هنوز چنین مواردی در ایران مشاهده نشده و گزارشی از مصرف این مواد نیز به دست ما نرسیده است.
جزینی با اشاره به شایعات مختلف در این موارد همچون شایعه ورود ماده «کروکودیل» به کشور می‌گوید:‌ علی‌رغم اینکه گزارشی درخصوص این موارد وجود ندارد ولی موضوع مخدرهای صوتی و دیجیتالی مورد رصد قرار دارد.
وی در ادامه خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر بالاترین مصرف مواد کشور، ماده مخدر تریاک است و شیشه نیز رتبه دوم مصرف در کشور را دارا است.
واقعیت این است که بخش زیادی از آسیب‌های اجتماعی در ایران باید، به نقطه جوش یا نقطه بحرانی خود برسند تا مسئولان به فکر  مقابله با آن بیافتند.
علیرضا جزینی با تاکید بر افزایش مصرف ماده مخدر «گل» در میان دانشجویان می‌گوید: متاسفانه مواد صنعتی و روانگردان مصرف بالایی دارد که مصرف ماده مخدر «گل» در صدر مصرف قرار دارد.
وی با بیان اینکه مصرف این ماده در بین دانشجویان نیز رواج زیادی دارد، می‌گوید: این باور غلطی است که بین دانشجویان تبلیغ شده که مصرف ماده مخدر «گل» اعتیادآور نیست. با توجه به خسارت‌هایی که این ماده مخدر دارد و روان گردان‌هایی که وجود دارد ما معتقد هستیم؛ باید بحث آموزش و آگاه‌سازی بین دانشجویان و دانشگاهیان ترویج یابد.
قائم‌مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره اینکه مصرف مواد بیشتر در بین کدام مقطع دانشجویی بیشتر است، گفت: در هر مقطعی که تعداد دانشجویان بیشتر باشد، مصرف نیز بیشتر اتفاق می‌افتد، بنابراین با توجه به این مساله که تعداد دانشجویان کارشناسی بیشتر است، بالطبع مصرف در این مقطع نیز بیشتر است.

روانگردان‌ها از کجا می‌آیند


اولین‌بار، در دهه 1970 تا 1980 میلادی بود که آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی روی مواد شیمیایی کار کردند که عموما با هدف نظامی تولید می‌شدند. این مواد، در واقع فرمول‌های جدیدی بودند که خواص روانگردان داشتند و در آزمایش‌های کنترل فکر با هدف حقیقت‌یابی از جاسوسان مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
این ترکیبات خواصی شبیه حشیش و ماری‌جوانا داشتند، با این‌تفاوت که می‌توانستند چندین برابر آن تاثیرگذار باشند.
سال‌ها بعد، گیاه شاهدانه‌ای که به آن «کوش افغان» هم گفته می‌شد از افغانستان به آمریکا برده شد و این شروع پیدایش «گل» بود. گیاهی که از تولیدش زمان زیادی نمی‌گذرد اما به ‌خاطر تاثیرات درمانی آن در پزشکی جای خود را باز کرد.
دکتر محمدرضا یزدان‌نیاز، پژوهشگر و متخصص ترک اعتیاد دراین‌باره می‌گوید: «با استفاده از کوش افغان، ماری‌جوانای جدیدی کشت شد که خواصی متفاوت از ماری‌جوانای سنتی داشت و به آن «مدیکال ماری‌جوانا» گفته می‌شد. ماری جوانا گیاهی است که هم نوع نر آن وجود دارد و هم نوع ماده. نوع نر سه درصد و نوع ماده هشت درصد مخدر دارد. اتفاقا اعتیاد به ماری‌جوانا بسیار دیر ایجاد می‌شود و خیلی راحت هم قابل ترک است.»
وی در ادامه افزود: «اما گیاه جدیدی که با تغییرات ژنتیکی تولید شد، دو جنسیتی بود و برخلاف ماری‌جوانای طبیعی که گل‌های کمی دارد، بسیار پر گل است. در این گل‌ها هفت برابر بیشتر از ماری‌جوانا ماده مخدر وجود دارد. آن‌قدر که اگر از کنار آن عبور کنید یا شب بالای سرتان باشد، دچار توهم می‌شوید.»
ماری‌جوانایی که این روزها در دست جوان‌ها می‌چرخد، همین گل ماری‌جوانای تغییر ژنتیکی یافته است که حتی دست و دل پزشکان هم برای تجویز آن می‌لرزد و فقط در شرایط خاصی، برای بیماران خاص آن را توصیه می‌کنند؛ به مدت محدود و دوز بسیار پایین‌تر.
دکتر یزدان نیاز می‌گوید: «بیمار می‌تواند حداکثر یک ماه با دوز خیلی پایین از ماریجوانای طبی استفاده کند. آن هم در بیماری‌های عصبی شدید، یا بیمارانی که در مراحل پایانی عمرشان قرار دارند و پزشک می‌خواهد روزهای پایانی زندگی‌ آنان
بدون درد بگذرد.»

«گلی» که آرتا کاشت


مخدر گل اگرچه در دنیا به چشم دارو نگاه می‌شود اما از هشت تا 9 سال قبل به‌وسیله فردی با نام مستعار آرتا به ایران آورده شد و حالا در شیراز کشت می‌شود.
گل که در باور عمومی حتی کم خطرتر از حشیش و ماری‌جوانا و علف معرفی شده است، می‌تواند آن‌قدر خطرناک باشد که با یک‌بار آن مصرف، برای همیشه باعث اعتیاد شود. چون به‌طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش بخشی را در مغز فلج کرده و خودش جایگزین آن می‌شود، بنابراین با مصرف ‌نکردن گل، فرد دچار اضطراب شدید، بیقراری، وحشت‌زدگی، تپش قلب شدید و... می‌شود.
اعتیادی که دکتر یزدان نیاز آن را غیرقابل ترک می‌داند. او می‌گوید: «متاسفانه گل در ایران آن‌قدر بازار پررونقی دارد که سال قبل در یکی از روستاهای استان فارس دیدم خریدوفروش آن خیلی راحت و انبوه انجام می‌شود. مردم سراغ قاچاقچی می‌رفتند، مخدرشان را می‌گرفتند و کارت می‌کشیدند و بیرون می‌آمدند.»
از سال 2013 مصرف ماری‌جوانا در 20 ایالت آمریکا آزاد شد که البته اهداف اقتصادی پشت آن بود. از آنجایی هم که تاثیر اعتیادآوری برگ ماری‌جوانا خیلی کم است دولت آمریکا حساسیت زیادی برای مقابله با آن نشان نداد. همین آزادسازی ماری‌جوانا در آمریکا و گیاهی‌بودن این مخدر باعث شد، خیلی‌ها در ایران تصور کنند مخدر گل ضرری ندارد و خیلی راحت می‌توان آن را ترک کرد.
دکتر یزدان نیاز می‌گوید: «گل خطرناک‌ترین مخدر امروز است و با یک‌بار استفاده، ممکن است فرد به مدت شش ماه تا یک سال دچار توهم عصرگاهی شود. ما هنوز اثرات این مخدر را به‌طور کامل نمی‌دانیم اما عوارض گسترده‌ای از آن مشاهده شده است. جالب اینکه مخدر گل روی گروه‌های خونی +A و +O اثر توهم‌زایی بیشتری دارد.»

درمان، بی‌درمان


ناشناخته ‌بودن اثرات استفاده از گل در مدت طولانی و با دوز بالا، در کنار کمبود تحقیقات جهانی باعث شده است، اعتیاد به گل جزو اعتیادهای بدون درمان شناخته شود. بیشتر روش‌های ترک که در ایران به کار گرفته می‌شود، متکی به تحقیقات و شیوه‌های درمانی در خارج از کشور است و این در حالی است که در خارج از ایران، مخدر گل یا همان مدیکال ماری‌جوانا برای مصارف دارویی بیماران خاص استفاده می‌شود و استفاده تفننی ندارد، بنابراین روش موثری هم برای ترک آن معرفی نشده است.
دکتر یزدان نیاز صحبت‌هایش را با یک هشدار جدی پایان می‌دهد: «سن مصرف گل به دبیرستان‌ها رسیده است. خانواده‌ها اطلاع دقیقی درباره این مخدر ندارند و جوان‌ها تصور می‌کنند، گیاهی طبیعی و بی‌ضرر است. درواقع ضعف اطلاع‌رسانی درباره این مخدر باعث شده که خیلی از جوانان تصور کنند می‌توانند خیلی راحت مصرف گل را کنار بگذارند. تصوری که به‌هیچ‌وجه درست نیست.»

 

ماه رویان شماره : 323