Logo3
جرایم سایبری در آستانه انتخابات

سرقت هویت، کلاهبرداری اینترنتی، نقض قوانین کپی‌رایت از طریق ایجاد اشتراک غیرمجاز در فایل‌ها، هک کردن، ایجاد ویروس‌های رایانه‌ای و اختلال در ارایه خدمات، برخی از جرم‌های سایبری هستند.در جرم سایبری مساله این است که فعالیت‌های

مجرمانه قابلیت دارند که در فضای مجازی، موقعیت جغرافیایی مجرم و در نتیجه هویت مجرم را پنهان کنند تا مجرم از تعقیب قانون در امان باشد.


جرایم سایبری جدی‌ترین دردسر کاربران


اگرچه رایانه و اینترنت، جزو فن‌آوری‌های پیشرفته و باارزش هستند و به طرق متعدد به جامعه سود می‌رسانند اما آنها مانند همه وسایل دیگر می‌توانند ابزاری برای انجام عمل مجرمانه باشند، رایانه و اینترنت امکانات نامحدودی برای فعالیت مجرمانه افرادی ارایه می‌کنند که ارضای امیال شخصی خود را مقدم بر منفعت دیگران و جامعه می‌دانند.
با توجه به اینکه هر روز بر تعداد کاربران اینترنت افزوده می‌شود و افراد بیشتری در سطح جهان به انواع وسایل فناورانه از جمله گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ، تبلت و... دسترسی پیدا می‌کنند اما به موازات توسعه فناوری، مشکلاتی هم برای کاربران در گوشه و کنار جهان ایجاد می‌شود.
جرایم سایبری یکی از جدی‌ترین دردسرهای کاربران است که در قالب آن ممکن است اطلاعات شخصی یا عکس‌ها و فیلم‌های خانوادگی آنها به سرقت برود، ایمیل‌های آنها هک شود یا دامنه آن به حوزه امور مالی برسد و حساب‌های بانکی و کارت‌های اعتباری آنها مورد دستبرد قرار گیرد اما این بدان معنا نیست که فعالان عرصه فناوری دست روی دست گذاشته و تسلیم هکرها و مجرمان سایبری شده‌اند بلکه این گروه نیز در مقابل با صرف هزینه‌های کلان برای امنیت بیشتر فضای مجازی در تلاش هستند.

جرایم سایبری و آسیب‌های اقتصادی


مطالعات مرکز استراتژیک و بین‌المللی (CSIS) نیز نشان می‌دهد جرایم سایبری سالانه به طور متوسط حدود 445میلیارد دلار به اقتصاد جهان و همچنین هک شدن و سرقت مالکیت معنوی در جهان، بیش از 160میلیارد دلار به مردم جهان آسیب وارد می‌کند.
البته برخی از تحلیلگران این رقم را کمتر می‌دانند و میزان خسارت جرایم سایبری را 375میلیارد دلار عنوان می‌کنند ولی در مقابل، عده‌ای دیگر آن را بالاتر دانسته و تا سقف 575میلیارد دلار تخمین می‌زنند که حتی کمترین رقم اعلام شده، از میزان درآمد سالانه بسیاری از کشورها بیشتر است و همین موضوع، نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد.

احتمال وقوع حمله‌ هکرها به سیستم‌های انتخاباتی


سرگرد حمید کیانی سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا می‌گوید: با توجه به نزدیک‌شدن به ایام انتخابات این موضوع می‌تواند سوژه خوبی برای هکرها در فضای مجازی به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی باشد تا بتوانند کاربران را فریب داده و با ایجاد صفحات اسپم آمار بازدید صفحاتی خاص را بالا ببرند یا با بارگذاری لینک‌ها و کلیپ‌های جذاب انتخاباتی مرتبط با کاندیدها که نیاز به دانلود دارد، دستگاه‌های کاربران را به ویروس‌های طراحی شده آلوده کنند.
وی تاکید می‌کند: در روشی دیگر با راه‌اندازی سایت‌های نظرسنجی یا طراحی اپلیکیشن‌های مختلف با عنوان تبلیغات انتخابات از کابران می‌خواهند اطلاعات خود را وارد کرده و از این طریق اطلاعات شخصی شما را به سرقت برده و در موقع مناسب از آنها سوءاستفاده نمایند(به عنوان مثال نفوذ به سیستم کاربران و همچنین سوءاستفاده از هویت کاربران در شبکه‌های اجتماعی) در واقع سیستم آنها به عنوان یک سیستم زامبی درنظر گرفته می‌شود و به‌وسیله آن حمله‌هایی به دیگر سیستم‌ها صورت می‌گیرد.
سرگرد کیانی در توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: هموطنان تلاش نمایند تا در استفاده از اخبار و اطلاعات انتخاباتی در دام هکرها گرفتار نشوند که این امر بسیار خطرناک است و ممکن است عواقب قانونی در پی داشته باشد.
وی تاکید کرد: دانلود فایل‌های مختلف از منابع نامعتبر سهم بسزایی در عملی شدن اهداف مجرمانه سودجویان فضای سایبر دارد بنابراین کاربران عزیز نسبت به دریافت اطلاعات از منابع مختلف حساسیت بیشتری داشته باشند.

توصیه سرپرست اداره  تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا


۱- کاربران سعی کنند از رمزهای عبور قوی و پیچیده استفاده کنند.
2- از آنتی‌ویروس‌های به روز و معتبر استفاده کنند.
۳-کاربران در مواقع ضروری و نیاز کاری به اینترنت متصل شوند و در سایر مواقع از اتصال به اینترنت خودداری کنند.
وی در نهایت از هموطنان درخواست کرد: در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir  بخش ثبت گزارش مردمی گزارش کنند.
به هرحال میزان جرایم اینترنتی و حملات سایبری روز به روز در حال افزایش است و این وظیفه کاربران است که با هوشیاری بیشتر مانع هکرها و مجرمان در  فضای مجازی شوند.

 

ماه رویان شماره : 324