Logo3
110میلیارد تومان از پول مردم روزانه در راه موادمخدر از بین می‌رود

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: 90 درصد اقتصاد موادمخدر کثیف و بر مبنای پولشویی است و این در حالی است که طبق برآورد اجمالی این اقتصاد سالیانه معادل 1600 تا 2000 میلیارد دلار چرخش مالی در دنیا دارد.

علی هاشمی گفت: در حال حاضر موادمخدر جزو 4 بحران اول دنیا است و همچنین جزو 4 اقتصاد بزرگ دنیا در کنار صنعت توریسم، نفت و تجارت اسلحه قرار گرفته است. سالانه 45 هزار میلیارد تومان از اقتصاد کشوربه واسطه موادمخدر در کشور از بین می‌رود
وی در ادامه عنوان کرد: طبق تحقیق ستاد در سال 83، میزان خسارت اقتصادی وارد شده به کشور از سوی مواد مخدر 12 میلیارد دلار بوده است، بدین ترتیب

سالیانه 45 هزار میلیارد تومان از اقتصاد کشور به واسطه این پدیده از بین می‌رود.


هاشمی در ادامه ضمن تاکید بر آنکه موادمخدر پدیده‌ای چندوجهی است، گفت: در ارتباط با موادمخدر و مسایل ناشی از آن هم سیاست، هم فرهنگ و اقتصاد و اجتماع به طور همزمان تاثیرگذار هستند. هم تاثیر منفی و هم اگر درست تدبیر شود تاثیر مثبت دارند.
وی در ادامه ضمن بیان آنکه در خرداد 74 طی آسیب‌شناسی و افکارسنجی‌های دقیق در خصوص شاخص امید به زندگی جوانان تهرانی، پروژه‌ای را به انجام رسانده بودیم، گفت: در خرداد سال 74 زمانی که شاخص امید به آینده جوانان تهرانی را در یک نمونه آماری خاص مورد سنجش قرار دادیم متوجه شدیم که تنها 30 درصد جوانان در آن برهه زمانی امید به آینده «مثبت» داشتند.
رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تصریح کرد: این در حالی است که با تدبیر رهبری نظام در همان دهه برای نخستین بار در کشور انتخابات بسیار مشارکتی برگزار شد؛ درحالی‌ که تا پیش از آن انتخابات دوره‌های قبل ویژگی‌های خاص خود را داشت. این مشارکت سیاسی جوانان باعث شد زمانی که در اواخر سال 77 با همان جامعه آماری سال 74 شاخص امید به زندگی را مجددا مورد ارزیابی قرار دادیم، درصد آن در یک جهش موفق از 30 به 81 درصد رسیده بود.
هاشمی ادامه داد: این مساله به روشنی بیانگر آن است که یک مشارکت سیاسی ساده چقدر می‌تواند با ایجاد نشاط، شور و امید به زندگی از دور کردن افراد از اعتیاد و دیگر آسیب‌های اجتماعی موثر عمل کند.
وی در ادامه به بررسی ویژگی‌های اعتیادی جامعه در نیم قرن اخیر از دهه‌ قبل از انقلاب و دوره‌های بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: ایران از لحاظ ویژگی‌های اعتیاد دارای چند دوره شامل قبل از انقلاب، دوره جنگ، دوره سازندگی، دوره اصلاحات و دوره هشت ساله دولت نهم و دهم است.
رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام به تشریح این دوره‌ها پرداخت و گفت: در دهه قبل انقلاب تقریبا 107 الی 108 هزار نفر دستگیری در ارتباط با جرایم مربوط به موادمخدر با حدود 110 تن کشف مواد داشتیم و این در حالی است که این رقم معادل 2 الی 3 ماه عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جرایم و کشفیات مربوط به موادمخدر است.
هاشمی در ادامه علت پایین بودن جرایم مربوط به موادمخدر در زمان رژیم گذشته را تشریح کرد و گفت: در آن مقطع مساله «ترانزیت» وجود داشت که در حال حاضر به لحاظ انسانی، قانونی، شرعی و اسلامی، در جمهوری اسلامی نه به آن وارد شدیم نه می‌شویم و نه خواهیم شد.
وی در ادامه افزود: مساله دیگری که در آن دوره وجود داشت، ارایه «تریاک کوپنی» در راستای «مدیریت تقاضا» با قیمت پایین‌تر به مصرف‌کننده بود که این مساله عملا بسیاری از چالش‌های موجود را حل می‌کرد به همین دلیل معتقد هستم این مساله که مدیریت تقاضا بود، تدبیر خوبی بود که در آن دوره اتخاذ شده بود.
رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه مهم‌ترین ویژگی دهه منتهی به پیروزی انقلاب را مدیریت عرضه از طریق «ترانزیت» دانست و گفت: در واقع رژیم از طریق ترانزیت موادمخدر عرضه را مدیریت می‌کرد اما این مساله موضوع کثیفی است که ما آن را به هیچ عنوان قبول نداریم.

با از بین بردن زمین‌های کشت خشخاش در کشور، بازار را به مافیای موادمخدر تقدیم کردیم


هاشمی در ادامه به بررسی روند اعتیاد و موادمخدر پس از انقلاب اسلامی به ویژه در دوره جنگ اشاره کرد و گفت: در دوره جنگ اولین اتفاق نابود کردن کشت 35 هزار هکتاری خشخاش با هدف مبارزه فراگیر با مواد مخدر بود به طوری که طی سه ماه تمامی این کشت‌ را کاملا نابود و حتی سازمان آن را هم در کشاورزی کاملا منحل کردیم.
وی در ادامه تصریح کرد: نتیجه آن کار این شد که بازار خودمان را دو دستی به مافیای موادمخدر تقدیم کردیم.
رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه ضمن بیان آنکه بنا به فرموده امام صادق(ع) عاقل کسی نیست که خوب را از بد تشخیص دهد بلکه کسی است که بتواند میان بد و بدتر آنچه را که شر کمتری دارد برگزیند، گفت: به جرات می‌توانم بگویم نابود کردن کشت خشخاش پس از انقلاب که شورای انقلاب به طور انقلابی و بدون هیچ گونه تامل جدی در شهریور 1359 به انجام رساند، به نفع مافیای بزرگ موادمخدر و به ضرر
مردم خودمان تمام شد.
7000 و 12 هزار تن، ارقام رسمی و غیررسمی  تولید تریاک در افغانستان هاشمی در ادامه عنوان کرد: در آن زمان افغانستان 280 تن تریاک تولید می‌کرد در حالی که سال گذشته رقم رسمی تولید تریاک در افغانستان 7000 تن و رقم غیررسمی آن به 12 هزار تن رسید.
وی ادامه داد: بنابراین در دوران جنگ مبارزه با عرضه به صورت تک‌بعدی در دستور کار بوده است، به طوری که در سال‌های پایان جنگ مساله موادمخدر برای امام راحل به قدری مهم شد که در جلسه‌ای به سران اعلام کردند که اولویت اول کشور پس از پایان جنگ، حل معضل موادمخدر خواهد بود به این ترتیب به دستور ایشان قانون مبارزه با موادمخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین و ستاد مبارزه با موادمخدر نیز که در حال حاضر حدود 28 سال از عمر آن می‌گذرد در آن زمان تشکیل شد و قرار بود تا مدت 4 سال معضل اعتیاد را در کشور مهار کند.

الگوی مصرف در کشور به سمت «مصرف پرخطر» رفته است


وی در ادامه به متن نامه مقام معظم رهبری در  10 مهر 85 در خصوص سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در آن نامه عنوان کردند که «این نگرانی همچنان باقی است که دست‌اندرکاران، بلای بزرگ و تهدید عظیمی را که از این سو متوجه کشور است به درستی برآورد نکنند و باز هم مشکلات بر روی هم متراکم شود لذا از آقایان محترم انتظار می‌رود که هر کدام سهم دستگاه خود در اجرایی کردن این سیاست‌ها را با سرعت و قاطعیت و بدون فوت وقت به مرحله عمل رسانند.
رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: دو ماه پیش مقام معظم رهبری گزارش عملکرد 9 ساله این سیاست‌ها را از ما خواستند. در این گزارش متاسفانه اعلام کردیم که نگرانی جنابعالی در آن زمان به جا بود و در حال حاضر الگوی مصرف در کشور به سمت «مصرف پرخطر» رفته است.
هاشمی در ادامه به جایگاه مساله مبارزه با موادمخدر در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه دو بند به مبارزه با موادمخدر ارتباط دارد که بند 57 آن به طور مستقیم «بر مبارزه همه جانبه با مواد مخدر،‌ روانگردان‌ها بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و مدیریت مصرف با هدف کاهش 25 درصدی تا پایان برنامه» تاکید و بند 56 آن به طور غیرمستقیم در راستای برنامه‌ریزی برای کاهش جرم و جنایت و... برنامه‌ریزی کرده است.

 

ماه رویان شماره : 324