Logo3
دو راهکار برای کاهش  هزینه‌های سنگین دندانپزشکی

محمود میران، عضو هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران با مثبت ارزیابی‌کردن رویکرد دولت فعلی به مساله سلامت دهان، درخصوص چالش‌هایی که در زمینه دسترسی مناسب مردم به خدمات دندانپزشکی وجود دارد، گفت: بحث دندانپزشکی، کلان و پرهزینه است. بیمه‌ها باید قدرت پیدا کنند، وارد کار شوند و خدمات بیشتری را تحت پوشش قرار دهند. بخشی از سهم ایجاد دسترسی مناسب به این خدمات نیز جزو وظایف حکومتی است. 

وی در ادامه افزود: بیمه‌ها باید مبالغ پرداختی را واقعی‌تر کنند. در حال حاضر خدمات دندانپزشکی ایران علی‌رغم اینکه برای مردم سنگین است، ولی در مقایسه با خدمات کشورهای همجوار ارزان است. بسیاری از مواد و تجهیزات دندانپزشکی کاملا وارداتی است. در مواردی هم به خاطر تحریم‌ها هزینه بیشتری باید پرداخت می‌کردیم.
میران با بیان اینکه تعرفه‌های دندانپزشکی که در حال حاضر اعمال می‌شود، بسیار پایین است، اظهار کرد: مجموعه دندانپزشکان سوبسید این کار را پرداخت می‌کنند، در صورتی که این سوبسید را باید بیمه‌ پرداخت کند تا مردم بتوانند با قیمت مناسب به خدمات دسترسی داشته باشند.
عضو هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران در خصوص وضعیت تولید داخلی تجهیزات دندانپزشکی نیز گفت: ما در برخی زمینه‌ها تکنولوژی و امکانات لازم را نداریم. در سایر موارد نیز به علت تحریم‌ها که هم اکنون درحال برداشته شدن است، برخی تجهیزات و مواد اولیه را نمی‌توانستیم وارد کنیم. در نتیجه امکان ساخت برخی مواد در ایران فراهم نبود. در حال حاضر در سطح پایینی از نظر تولید تعداد وسایل و ابزار قرار داریم.
میران همچنین با اشاره به افزایش پوسیدگی‌های دندانی در کشور طبق آمار وزارت بهداشت، تصریح کرد: با وجود افزایش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی و دندانپزشکان، در مجموع میزان پوسیدگی دندان در کشور بالا رفته است و شاید یکی از علل آن عدم دسترسی مناسب مردم به خدمات لازم و هزینه‌های بالای آن است.
وی گفت: پیشنهاد انجمن دندانپزشکی ایران برای بهبود وضعیت دسترسی مردم به خدمات دندانپزشکی، پوشش فراگیرتر این خدمات و همچنین کاهش تعرفه‌های واردات برای ورود ارزان‌تر مواد و تجهیزات دندانپزشکی در کنار پوشش اقشارآسیب‌پذیراست.

 

ماه رویان شماره : 326