Logo3
اصول بهداشتی را  در شست‌وشوهای نوروزی رعایت کنید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بهتر است بعد از استفاده از صابون‌ها یا شوینده‌ها، از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده شود تا پوست دست‌ها آسیب نبیند.

گیتی صادقیان با بیان اینکه شوینده‌ها مانند انواع صابون‌ها، پودرها و مایعات شوینده حاوی مواد قلیایی هستند که جهت از بین بردن آلودگی از روی سطوح مختلف و پوست بدن از قابلیت چربی‌زدایی قوی برخوردارند، اظهار کرد: شوینده‌ها علاوه بر اینکه آلودگی‌ها را از بین می‌برد به چربی پوست نیز آسیب می‌رسانند.


وی با اشاره به اینکه معمولا جهت نظافت، تمیز کاری و به اصطلاح خانه تکانی از مواد شوینده قوی‌تری استفاده می‌کنند، ادامه داد: این شوینده‌ها ضمن سفیدکنندگی، حاوی اسید نیز هستند.
این متخصص پوست و مو با بیان اینکه مایع‌های سفیدکننده علاوه بر اینکه تحریک‌کننده و سوزاننده هستند، خاصیت چربی‌زدایی قوی دارند، تصریح کرد: استفاده مکرر از این دسته شوینده‌ها لایه محافظ پوست را از بین می‌برد و به لایه‌های شاخی پوست نیز آسیب می‌رسانند.
صادقیان با اشاره به اینکه نخستین آسیب شوینده‌ها در درجه اول خشکی بسیار شدید و در درجه دوم آسیب به لایه حمایتی پوست و ایجاد اگزما است، گفت: علایم ابتلا به اگزما شامل قرمزی، پوسته‌ریزی و دانه‌های خارش‌دار است. گاهی به علت استفاده بیش از حد از این قبیل شوینده‌ها ترک خوردگی نیز مشاهده می‌شود.
وی ادامه داد: زمان استفاده از این مواد بهتر است از دستکش‌های سالمی که مواد شوینده به آن نفوذ نمی‌کنند و جنس آن ترجیحا از نوع کتانی است، استفاده شود و به افرادی که سابقه اگزما و حساسیت‌های پوستی دارند توصیه می‌شود حتی زیر دستکش پلاستیکی از دستکش‌های نخی یک بار مصرف استفاده کنند.
صادقیان با بیان اینکه بهتر است بعد از هر 20 دقیقه دستکش‌ها را درآورده و به پوست دست‌ها رسیدگی کرد، خاطر نشان کرد: مدت زمان پوشیدن دستکش مهم است و نباید در مدت طولانی از آن استفاده کرد. بعد از اتمام کار باید از کرم‌های نرم‌کننده به دفعات استفاده شود تا چربی از بین‌رفته پوست بازگردانده شود.
وی با بیان اینکه بخار سفیدکننده‌ها و یا سایر مواد شوینده به ریه آسیب می‌رساند، گفت: بهتر است در زمان شست‌وشو از ماسک نیز استفاده شود.

 

ماه رویان شماره : 326