Logo3
 مدیرکل محیط زیست فارس

مدیر کل محیط زیست فارس با اشاره به وضعیت نه چندان خوب استان در حوزه محیط زیست عنوان کرد:ما به تنهایی نمیتوانیم کاری کنیم و کمک دیگران است که می تواند نبض محیط زیست فارس را به حالت عادی برگداند.

 

حال محیط زیست فارس وخیم است


شیرازشهری که در همه جای جهان شناخته شده است؛ می خواهیم از شهری بگوییم که طبیعت بکر و رویایی اش برای خیلی از منسان ها بهشت را تداعی می کند؛ این را وقتی بیشتر حس میکنید که از عطر بهار نارنج هایش درپیاده رو های خیابان های معروفش مست می شوید.در و پیکر این شهرروزهای خوب و بد زیادی را به خود دیده اند و این نوشتن را کمی برای شهر کمی سخت کرده است. بر عکس محیط شهری آن که این روز ها زبان زد عام و خاص هست و توریست ها را مشتاقانه به سمت شیراز و فارس سرازیر کرده است اما محیط طبیعی آن به سوی نابودی پیش می رود.تالاب ها خشکیده؛چشمه ها کور؛ رود ها بی جریان است .زمین ها نشست می کنند.! آری باور کنید وضعیت محیط زیست فارس اسفناک است.به مناسبت هفته جهانی محیط زیست بهانه ای پیش آمد تا بیش از گذشته به موضوع محیط زیست فارس بپردازیم.
هر سال یکی از مسائلی که محیط زیست جهان را تهدید می کند به عنوان شعار این روز انتخاب می شود و شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۱۶ نیز اینگونه انتخاب شده است: همسو با طبیعت برای زندگی"
افزایش آگاهی مردم و دولت ها برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسئولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌ از جمله اهداف جهانی این هفته است.
حمزه ولوی به این سوال که وضعیت محیط زیست استان فارس در زمینه های مختلف چگونه است اینگونه پاسخ می دهد: در حال حضر در هیچ کجای دنیا وضعیت منابع طبیعی حال و روز خوشی ندارد فارس هم از این مساله مستثنی نیست،وضعیت سرانه آب خطرناک است و بهره برداریهای بی رویه انسان از طبیعت خدادای بیشتر شده است. تخریب ها بیشتر شده و با گذشت زمان مشکلات بیشتر خواهد شد.

بی بختگان چه بختی ؟؟!!!


دریاچه‌ی بختگان دومین دریاچه‌ی بزرگ و چهارمین تالاب بین‌المللی ایران است که نقشِ چشمگیرش در اکوسیستم منطقه و جهان غیر قابل انکار است.پروفسور لوفروی اتریشی در توصیف آن گفته است: «بختگان دریاچه‌ی متفاوتی در جهان است، زیرا هم‌زمان هم آب شور و هم آب شیرین دارد.»
تبدیل بدنه بختگان به مرکز تولید ریزگردها و شیوع بیماری‌های تنفسی و پوستی، نابودی باغ‌های منطفه، افزایش مهاجرت اجباری و در یک کلام زوال منطقه را به همراه دارد.حال بختگان دومین دریاچه بزرگ ایران در دهه گذشته به شوره زاری تبدیل شده است که تمام مردم فارس را نگران کرده است؛دریاچه ایی که رطوبت منطقه ی گسترده ایی در فارس را حفظ می کرد و ضامن سلامت انسان، حیوان و گیاهان بود.
روزگاری که بختگان جان داشت و لب ها می خندید از یاد ها رفته؛ روزگاری که این دریاچه زیستگاه زمستانه پرندگانی بود که از روسیه به ایران مهعاجرت می کردند از جمله فلامینگو،درنا، آب چیلک، مرغابیو... بحرانی که گریبانگیر بختگان و منطقه شده است از آسمان نیست که با آسمان برطرف شود و باید دست به دست هم دهیم تا بختگان بختش باز شود و رویش خندان.
مدیر کل محیط زیست فارس در ادامه در مورد حال و روز تالاب بختگان یا بهتر بگوییم شوره زار بختگان اینگونه پاسخ داد: برداشت بی رویه آب و حفر چاه های غیر مجاز که ناشی از کم اطلاعی مردم می باشد و برداشت آب های سطحی باعث شده حال و روز بختگان به بدبختی کشانده شود و اگر بخواهیم وضعیت غیر قابل باور این دریاچه و تالاب را به قبل برگردانیم باید اقداماتی را در کوتاه مدت انجام داد که از آن جمله بستن چاه های غیر مجاز،عدم برداشت آب های سطحی،افزایش اطلاع رسانی مردم آن منطقه و اجرای مصوبه هیات وزیران می باشد.

پهباد های بی هنر


حدود یک سال پیش بود که خبر رسید محیط زیست استان فارس برای اولین بار در کشور صاحب چند فروند پهباد شده است؛پهباد هایی که هدف از استفاده انها اتفاء حریق و همچنین سرشماری حیات وحش ،عملیات شناسایی ، پایش و مراقبت از محیط زیست از جمله استفاده کلی آن می باشد.
در عصر حاضر ضرورت استفاده از وسایل الکترونیک برای حفاظت امری بدیهی است تا مانند سایر کشور های پیشرفته از این موضوع عقب نمانیم اما نکته جالب آنجاست که متاسفانه به گفته حمزه ولولی این پهباد ها نقش چندانی در پایش محیط زیست فارس ندارند زیرا صرفا برای این کار طراحی نشده اند اما پتانسیل آن را دارند که با تغییرات بر روی آنها و اموزش نیروی متخصص این امکان فراهم شود که در آینده از ان ها استفاده کرد.

مدال فعالترین سمن های محیط زیستی بر گردن استان فارس


مطابق اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، حفاظت از محيط زيست يك وظيفه عمومي تلقي مي‌گردد و همه اقشار جامعه در مقابل حفاظت ازمحيط زيست مسئول می باشند.
استان فارس دارای گروهای مردمی مختلفی در زمینه محیط زیست است که پاکسازی طبیعت از جمله فعالیت آنها بشمار می آید و به صورت حضوری و عملی انجام می شود؛ آموزش چهره به چهره شهروندان و دیگر فعالیت آنها گویای این مطلب است که مردم به اهمیت حفظ محیط زیست پی برده اند.
حمزه ولوی در ادامه با اشاره به فعالیت گروه های مردم نهاد مختلف در سطح استان فارس افزود:خط مشی اصلی سازمان محیط زیست فارس گسترش فعالیت های مردمی و آموزش مردم در زمینه های مختلف محیط زیستی می باشد.
وی تصریح کرد مشارکت های مردمی نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده و حضور مردم در کمک به حفظ محیط زیست خودشان چشمگیر شده است؛ ما با توجه به امکاناتی که د راختیار داریم از ان ها حمایت می کنیم که از جمله آن ها در اختیار کداشتن اقلام،همکاری و حضور در برنامه های آنها می باشد.
مدیر کل محیط زیست استان فارس ادامه داد:ما به تنهایی به هیچ وجه قادر نخواهیم بود این مشکل بزرگ طبیعی را حل کنیم و باید همه با یاری و همدلی هم به این امر خطیر بپردازیم.

در مورد سد تنگ سرخ فقط یک مجری هستم!!!


وی در پاسخ به این سوال که چرا سد تنگ سرخ در بلاتکلیفی به سر می برد و نظر شما چیست پاسخ داد:من تنها یک مجری هستم و تصمیم کمیته ازریابی ماده 2 و یک کمیته تخصصی که از وازرت نیرو منابع طبیعی بازرسی کل کشور تشکیل شده است در این زمینه اجرایی می باشد.
وی ادامه داد: هر سازه آبی در هر مقیاس احتیاج به گزارش ازریابی محیط زیستی دارد و این سد هم از این قاعده پیروی میکند و سازمان محیط زیست فارس تصمیم مستقل نمی کیرد و تنها تصمیم نهایی کمیته ارزیابی و تاییدیه آنها می باشد. ولوی در پایان با اشاره به اقدامات دادگستری و صدا و سیمای فارس آنها را یاران وافادار محیط زیست فارسذ اعلام و تصریح کرد:از این دو نهاد به عنوان نمونه کسانی که ما را یاری داده اند تشکر میکنم .

 

ماه رویان شماره : 331