Logo3
روایات متفاوت باهنر و مطهری

اگرچه مسئله حوادث سال88 و آغاز دوره‌ی حصر سه تن از رهبران جریان معترض به انتخابات، در سال‌های اخیر یکی از مهمترین مسائل سیاسی داخلی بوده و هست اما برخی از ناظران سیاسی، برای اظهارات محمدرضا باهنر در زمینه حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، پشت‌پرده‌هایی دیگر متصور می‌شوند. از جمله اینکه عده‌ای معتقدند هدف اصولگرایان از جمله «مرد لابی‌ها» در زمینه طرح این مسئله این است که وانمود کنند که پروژه رفع حصر از جمله پروژه‌های جریان آن‌ها نیز هست... .هر چه باشد به‌نظر نمی‌رسد وعده حسن روحانی برای عمل به وعده‌ی معطل‌مانده‌اش برای حل این مسئله، به فراموشی سپرده شود.

 در هیاهوهای92، «مسئله حصر»، چه با عنوان «رفع حصر» و چه با عناوینی دیگر از جمله «حل مسئله حصر» به کرات وارد بوق و کرناهای تبلیغاتی می‌شد. حتی اصولگرایان نیز در این زمینه واکنش نشان می‌دادند و البته -احتمالاً- به مصلحتِ منافع‌شان، محتاطانه‌تر از هر زمان دیگری برای مردم شعار سر می‌دادند. 

پس از انتخابات اما آرام آرام وعده‌ها رنگ و روی دیگری گرفت و در لابه‌لای اظهارات حسن روحانی -که در کنار محمدرضا عارف بیش از رقبایشان بر حل این مسئله تأکید می‌کردند- رگه‌هایی پیدا می‌شد که نشان می‌داد حل عملی مسئله به آن راحتی که در شعارها مطرح می‌شد نیست. با این روند، به مرور طرح مسئله کم‌رنگ‌تر شد تا حالا که با نزدیک شدن به یک انتخابات دیگر و پس از گذشت حدود شش و نیم سال از آغاز دوران حصر آن‌ها، یک بار دیگر مسئله باز شده است.
در آخرین اظهارات در این زمینه، محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس قبل ادعاهایی مطرح کرد که البته با واکنش علی مطهری، نایب رئیس مجلس فعلی مواجه شد.

* باهنر چه گفته بود؟


محمدرضا باهنر، نایب رئیس سابق مجلس در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور گفته بود: «در مورد مسئله حصر بارها و بارها گفته شده است که بهترین وضعیتی که می‌تواند ادامه پیدا کند همان حصر است. اگر دادگاهی بخواهد این آقایان را رسماً و طبق قوانین کشور محاکمه کند، حکمشان سنگین خواهد بود و شاید به مصلحت نباشد این حکم در مورد آن‌ها اجرا شود. اما ممکن است پرسیده شود حالا که این عده محاکمه نشدند، چرا آزاد ‌نمی‌شوند در پاسخ باید گفت در دنیا کسی را پیدا نمی‌کنیم که علیه یک نظامی اقدام بکند و آزاد باشد. یک زمانی کسی علیه حزب ما حرف می‌زند و این طبیعی است، اما گاهی هم کسی اپوزوسیون نظام می‌شود، اپوزوسیون نظام در هیچ کجای دنیا اجازه تلاش و فعالیت ندارد. مثل این می‌ماند که به کسی بگوییم تو اجازه انقلاب داری.»
او ادامه داد: «حتماً شما هم می‌دانید که انقلاب اسلامی ما هم غیرقانونی بود چون قوانین زمان پهلوی اجازه انقلاب به کسی نمی‌داد. بنابراین انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام(ره) خلاف قانون وقت بود. برای همین هم در آن زندان و حصر و تبعید و شهادت وجود داشت. یک موقع آقایان می‌گویند ما می‌خواهیم زندگی‌مان را بکنیم و کاری هم نداریم، اما یک موقع هم هست که می‌خواهند بیایند بیرون هجمه راه بیندازند! معلوم است که در این مورد نظام اجازه چنین کاری را به آن‌ها نمی‌دهد.

* موسوی پیشنهاد عدم فعالیت سیاسی پس از آزادی را نپذیرفت


باهنر در پاسخ به اینکه واقعاً معتقدید دو کاندیدای انتخایات ریاست جمهوری سال۸۸ اپوزیسیون نظام بودند؟ اظهار کرد: «بله؛ اپوزیسیون نظام بودند. من خودم به آقای مهندس موسوی گفتم ۵درصد از صندوق‌ها را به انتخاب شما می‌شماریم اگر اشکالی داشت حرف شما درست است، وی گفت نه ما به پروسه قبل از رأی اعتراض داریم. در اینجا تکلیف مشخص است. وقتی در یک بازی فوتبال یک طرف به داور بگوید من تورا قبول ندارم داور به آن طرف یک کارت قرمز می‌دهد و از بازی بیرونش می‌کند.
دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری در پایان گفت: «اگر قرار باشد دادگاهی برای این افراد برگزار شود حکم اجرایی در مورد آن‌ها خیلی سخت است و نتیجه رأی این دادگاه هم به ضرر اصلاح‌طلبان و هم به ضرر خود این افراد خواهد بود. حتی اخیراً هم برای آقای مهندس موسوی پیغام فرستادم که اعلام کند در صورتی که آزاد شود تا سال‌ها فعالیت سیاسی انجام نخواهد داد، اما گویا وی نپذیرفت.»

* واکنش باهنر به اظهارات خودش؛ امکان رفع حصر منتفی است


اما پس از بازتاب گسترده این گفت‌وگو در رسانه‌های مختلف و ابهامات مختلف درباره اظهارات محمدرضا باهنر، او یک بار دیگر وارد بازی شد و البته نسبت به آنچه که دستاویز قرار دادن اظهارات‌اش خواند، گلایه کرد.
وی با اشاره به مصاحبه اخیر خود با یکی از خبرگزاری‌ها، اظهار داشت: «در خصوص ابهاماتی که پیرامون مصاحبه بنده با خبرگزاری ایلنا به وجود آمده و دستاویزی شد که برخی از افراد و رسانه‌ها مکنونات و آرزوهای خود را منتسب به تحلیل بنده کنند و البته درصدد قلب واقعیت عملکرد سران فتنه بر بیایند باید توضیحاتی را مطرح کنم؛ اولاً ازآنجاکه این‌جانب هیچ ارتباط رسمی علنی و غیرعلنی با سران فتنه ندارم و نمی‌توانم داشته باشم «طرح پیغام به موسوی» شائبه ارتباط را تداعی می‌کند و این به نفع دوستانشان نیست چراکه با توجه به عملکرد و هزینه‌هایی که آن‌ها برای ملت و کشور به همراه داشتند محاکمه در هر دادگاه عادلانه‌ای که صورت گیرد احکام سختی در انتظار آن‌ها خواهد بود. نکته دوم هم این است که ازآنجاکه خیلی واضح است که حداقل نشانه اینکه متوجه شوید فردی متنبه شده است، پشیمانی وی از عملکرد گذشته است؛ تحلیل بنده این است که با توجه به اینکه هیچ نشانه‌ای از پشیمانی و توبه آن‌ها در دست نیست، امکان رفع حصر نیز منتفی است.»

* مطهری: پیغام محصورین برای من، حاکی از حمایت‌شان از وحدت ملی بود


با وجود تلاش حقیقی یا سیاستمدارانه‌ی باهنر، اما به‌هرحال همچنان این موضوع یکی از موضوعات مهم رسانه‌ها و فضای مجازی است. علی مطهری، نایب رئیس مجلس فعلی که در سال‌های اخیر یک پای ثابت بسیاری از مسائل مهم کشور ازجمله مسئله حصر بوده است. او حالا نیز نسبت به همتای خود در مجلس پیشین نیز واکنش نشان داده است.
وی با اشاره به سخنان اخیر محمدرضا باهنر درخصوص ارسال پیغامی برای میرحسین موسوی، پیغام محصورین برای خود را یادآوری کرد و اظهار داشت: «پیغام محصوران حاکی از حمایت وی از وحدت ملی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی بود و در آن، هیچ نشانه‌ای از اعتراض یا تفرقه وجود نداشت. به نظر می‌رسد وی نیز بهتر بود که برای حل مشکل پیشنهاد می‌دادند که اتهام‌های همه طرف‌های مؤثر در حوادث سال۸۸ مورد رسیدگی قرار بگیرد و به محصوران نیز اجازه دفاع داده شود تا با مشخص شدن سهم هر کدام از طرفین، این پرونده برای همیشه بسته شود.»

* اتهام به کسانی که اجازه دفاع ندارند، منصفانه نیست


مطهری در واکنش به اظهارنظر نایب‌رئیس دوم مجلس نهم مبنی بر این‌که درصورت برگزاری دادگاه، حکم محصوران اعدام خواهد بود، گفت: «این‌که گفته‌اند حکم محصوران اعدام است، حرف درستی نیست؛ چراکه محارب یعنی کسی که به‌صورت مسلحانه با نظام اسلامی مقابله کرده باشد، درحالی که این افراد چنین کاری نکرده‌اند و اگر هم اتفاق‌هایی افتاد که منجر به کشته‌شدن تعدادی از افراد شد، بخشی از آن ناشی از مدیریت نامناسب بحران توسط نهادهای مسئول بود. نمی‌توانیم بگوییم همه تقصیرها به گردن محصوران است. همه طرف‌ها باید در این خصوص پاسخگو باشند. به هر حال، مهم این است که حرف‌های آن‌ها را بشنویم و این‌که یک طرف قضیه در حصر باشند و اجازه دفاع نداشته باشند و از این‌سو، مرتباً اتهام‌هایی به آن‌ها وارد کنیم، اقدام منصفانه و جوانمردانه‌ای نیست.»
این عضو فراکسیون امید در مجلس در پاسخ به سؤالی درباره این‌که آیا اساساً ارسال پیغام ازسوی آقای باهنر صحت داشته یا خیر، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «اگر آقای باهنر پیامی هم داده‌اند باید خوشبین باشیم، چراکه احتمالاً وی احساس مسئولیت کرده است. گاهی ممکن است، عده‌ای از آزادی محصوران نگران باشند که تشنجی در جامعه ایجاد شود و آن حوادث ادامه پیدا کند که مشخص است، چنین مسئله‌ای واقعیت ندارد.
حوادث پس از انتخابات سال۸۸ مرهون فضای احساسی آن دوران بود و به فرض محال که این افراد چنین قصدی داشته باشند، قطعاً این بازگشت به آن دوران محقق نمی‌شود؛ ضمن آن‌که محصوران هرگز چنین قصدی ندارند و بارها گفته‌اند که از دولت حمایت می‌کنند و درصورتی که از حصر خارج شوند، به اتحاد و آشتی ملی کمک خواهند کرد.»

* ارسال پیغام از طریق دختر موسوی


مطهری همچنین با اشاره به اقدام خود برای حل مشکل حصر، خاطرنشان کرد: «حدود دو سال پیش از طریق دختر آقای موسوی پیغامی ارسال کردیم که درصورت آزادی، در ادامه چه برنامه‌ای خواهند داشت که وی پاسخ بسیار خوبی دادند. با توجه به گذشت زمان دوساله از ارسال این پیغام برای محصوران، پاسخ دقیق آن‌ها را به خاطر ندارم، اما معنی کلام محصوران این بود که به انقلاب علاقمند هستند و به آن پیغام، پاسخ مثبت و خوبی داده بودند که حاکی از حمایت وی از وحدت ملی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی بود و در آن، هیچ نشانه‌ای از اعتراض یا تفرقه وجود نداشت.»

* موضع عارف درباره مسئولیت دولت درباره حصر


در همین حال، محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید در مجلس دهم نیز در ديدار جمعي از نمايندگان نشريات دانشجويي دانشگاه‌هاي سراسر كشور در پاسخ به سؤالي در ارتباط با مسئله حصر، گفت: «رئيس‌جمهور حل مسئله حصر را فراموش نكرده‌اند و مي‌دانم دغدغه بسياري از دلسوزان هم رسيدگي به موضوع حصر است. به شرايط پيچيده كشور هم همگان آشنايي دارند و ان‌شاءالله با ساز‌و‌كار منطقي اين مسئله حل شود.»

* پشت‌پرده طرح مسئله حصر، بازی باخت-باخت برای روحانی


به‌هرحال اگرچه مسئله حوادث سال88 و آغاز دوره‌ی حصر سه تن از رهبران این جریان، همواره یکی از مهمترین مسائل سیاسی داخلی سال‌های اخیر بوده و هست اما برخی از ناظران سیاسی، برای اظهارات محمدرضا باهنر در زمینه حصر، پشت‌پرده‌هایی دیگر متصور می‌شوند.
از جمله اینکه عده‌ای معتقدند هدف یکی از پرنفوذترین اصولگرایان فعلی در مورد طرح این مسئله، دو نکته می‌دادند؛ یکی اینکه مسئله رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی را بیش از پیش متوجه دولت روحانی کند و از این طریق ناتوانی احتمالی تدبیر و امیدی‌ها را در برآوردن کردن یکی از وعده‌هایشان یادآوری کنند و از سوی دیگر «مرد لابی‌ها» بخواهد وانمود کند که پروژه رفع حصر از جمله پروژه‌های او و جریان متبوعش نیز هست و بتواند بخشی از جامعه را با بهره‌جویی از این موضوع نیز برای شکست‌دادن روحانی در انتخابات پیش‌رو همراه کند.
هر چه باشد به‌نظر نمی‌رسد وعده حسن روحانی برای عمل به وعده‌ی معطل‌مانده‌اش برای حل این مسئله، به فراموشی سپرده شود.

ماه رویان شماره : 340