Logo3
خانواده آقای هاشمی

دوماه تا انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره از انتخابات خبرگان رهبری زمان بیشتر نمانده است؛ دوماهی که به اعتقاد بسیاری از کنشگران سیاسی می‌تواند محلی برای کشمکش‌های سیاسی فراوانی باشد.
اما بی‌شک از هم اکنون باید یک پای این کشمکش‌ها را خانواده هاشمی دانست؛ خانواده‌ای که گرچه چند سالی است سیبل حملات برخی گروه‌ها قرار گرفته‌اند اما اینک با حضور پدر، پسر و دختر در عرصه دو انتخابات باید خود را برای حملات جدی‌تر آماده کنند.


بهار خط آتش تخریب
در حالی که بسیاری جریان موسوم به احمدی‌نژادی‌ها را به عنوان خط آتش تخریب خانواده هاشمی می‌دانند، برادر آیت‌ا... عقیده‌ای دیگر دارد. محمد هاشمی که معتقد است طرح ترور و تخریب آیت‌ا... هاشمی از سال 54 در سازمان مجاهدین خلق کلید خورده است، می‌گوید: منافقین گرچه بسیار علیه او نوشتند ولی نتوانستند وی را به قتل برسانند.
وی در تحلیل شخصیت هاشمی پس از رحلت امام خمینی می‌گوید: پس از رحلت امام، هاشمی‌رفسنجانی به عنوان سرباز فداکار و مدیری توانا، اندیشمند نوگرا و اسلام‌خواه و مصلحی دوراندیش درخشید؛ به طوری که از سوی ملت قدرشناس به عنوان سردار سازندگی و مرد عبور از بحران‌ها لقب گرفت.به اعتقاد محمد هاشمی تحمل شخصیتی به این اوصاف نه ‌تنها برای دشمنان و یا بلکه دوستان نادان هم قابل قبول نبوده و نیست. از این‌رو، هاشمی‌رفسنجانی در بستر زمان به عنوان خاکریز اول نظام جمهوری اسلامی مورد کینه دشمنان دانا و دوستان نادان قرار گرفت و یک روز هم از تخریب، توطئه و سیاه‌نمایی مصون نبوده است.
احمدی‌نژاد حرف بنی‌صدر رازد
بسیاری از تحلیلگران، مناظرات انتخاباتی سال 88 را بستری برای از بین رفتن حرمت‌ها در فضای سیاسی کشور می‌دانند و محمد هاشمی در این خصوص می‌گوید: پس از مناظره‌های سال 88 و اتهاماتی که از سوی محمود احمدی‌نژاد به شخصیت‌های روحانی برجسته نظام نظیر هاشمی‌رفسنجانی و ناطق‌نوری وارد شد، بنی‌صدر در مصاحبه‌ای گفت 30 سال است که من می‌گویم اینها دزد و فاسد هستند و شما حالا به
این نتیجه رسیده‌اید؟!
وی می‌افزاید: اینجا بود که ضمن وارد شدن زیان‌های فراوان تبلیغاتی به نظام، بسیاری از بی‌اخلاقی‌های سیاسی نیز برنامه‌ریزی شد.
خطی که پس از احمدی‌نژاد، علیرضا زاکانی و تیم همراه او نیز آن را ادامه دادند. اینکه زاکانی کهولت سن هاشمی را بهانه‌ای برای ادعای نارکارآمدی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌داند، شباهت بسیار عجیبی با حرف‌های احمدی‌نژاد در آن مناظرات انتخاباتی دارد. در واقع چه در سال 84 و چه در سال 94، مخالفان هاشمی یک استراتژی را در دستور کار خود قرار داده‌اند که آنهم ناکارآمدی رییس سابق قوای مقننه و مجریه است.
حامیان هاشمی معتقد هستند معمولا افرادی که از نفوذ فردی هاشمی در جامعه وحشت دارند، سعی می‌کنند به هر طریق ممکن او را ناکارآمد، مسن، فاسد، نفوذپذیر و... نشان دهند. به بیان ساده می‌توان گفت که جریان تندرو از نفوذ آیت‌ا... هاشمی در جامعه هراس دارد و به خاطر همین، هجمه به خانواده هاشمی را در دستور کار خود قرار داده است.
تخریب با طعم آلوئه ورانه
هنوز حضور فرزندان هاشمی در انتخابات، در حد شایعه‌ای بیش نبود که ورود یک نرم‌افزار تلفن همراه باعث شد تا تخریب‌ها وارد فاز دیگری شود. برنامه آلوئه ورانه یا جناب‌خان کار گروه سیلیکس است که از چند ماه پیش این برنامه در کافه بازار عرضه و تبلیغات زیادی در آپارات و شبکه‌های
اجتماعی روی آن شد.
هدف از این برنامه چیست؟
بسیاری از کارشناسان معتقد هستند گروه سیلیکس با تلفیق ویدیوکلیپ‌های انتقادی که بعضا نقدهای تندی نیز دارد و برنامه دوست داشتنی جناب‌خان، سعی در تخریب شخصیت‌هایی مانند هاشمی دارد. به اعتقاد این دسته، این گروه برنامه‌نویس جدا از هاشمی و خانواده‌اش، حسن روحانی را نیز در این برنامه مورد حمله خود قرار داده‌اند.
اهداف سیاسی در ویدیوهای شاد
مراجعه به ویدیوهای این اپیلیکشین و بخشی‌هایی چون «بوس بوس جناب‌خان با دوست زندان» و نیز «جناب‌خان و هاشمی» و «جناب‌خان و روحانی» اهداف سیاسی سازندگان این اپلیکیشن را مشخص می‌کند.
در واقع یکی از اهداف آلوئه ورانه این است که از طریق این برنامه به وارونه کردن کلماتی چون اختلاس و زندان بپردازد و اختلاس‌ها و مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر را به یک خانواده نسبت دهد.
تنها صدور یک بیانیه و واکنش به عملکرد صدا و سیما با وجود هجمه‌های فراوانی که به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و خانواده‌اش می‌شود، دفتر وی تنها به صدور یک بیانیه بسنده کرد.
در بیانیه دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رویکرد صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی ایران به‌عنوان رسانه ملی به‌ویژه در ایام منتهی به انتخابات سرنوشت‌ساز اسفندماه امسال، جناحی و برخاسته از دستپاچگی سیاسی خوانده شده بود.
دفتر هاشمی در این بیانیه افزوده بود: سوابق نشان می‌دهد که صداوسیما متن جوابیه‌ها و تکذیبیه‌های مربوط به آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی را با تیغ افزایش و کاهش و مصادره به مطلوب مطالب، سانسور می‌کند و به‌ قول آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی «به‌خاطر دستمالی قیصریه را به آتش می‌کشد.»
این واکنش دفتر هاشمی به برنامه رادیویی بود که طی آن به گفت‌وگوی عفت مرعشی و فاطمی هاشمی مقابل زندان اوین با برخی از خانواده‌های مرتبط با گروه‌های تروریستی اشاره شد. سازندگان این برنامه با مقدمه‌چینی در مورد برخی جنایات منافقین، سعی در تخریب خانواده هاشمی داشتند.
در ادامه بیانیه دفتر هاشمی با یادآوری اینکه «جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع‌ می‌رساند که ملاقات حضوری یک هفته در میان با آقای مهدی هاشمی در زندان اوین، از برنامه‌های ثابت سیده خانم عفت مرعشی و دیگر فرزندان آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی است»، آمده بود: در هفته اخیر که این خانم سیده به ‌همراه دخترش، فاطمه هاشمی برای ملاقات مهدی مراجعه کرده بودند، گروهی از خانواده‌های زندانی که معمولا هر هفته و به ‌طور ثابت نزدیک به درب زندان اوین و در محوطه ورودی آن تجمع می‌کنند، حضور داشتند. معطلی حدود 30 دقیقه‌ای خانواده آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی باعث شد که یکی از میان جمعیت خود را به این خانواده برساند و از کم‌وکیف و دلایل حکم مهدی هاشمی بپرسد. طبیعی بود که خانواده او هم پاسخی به ‌این سوالات بدهند، لذا هیچ ارتباطی میان سخنان آنان با این تجمع وجود نداشته و این تلاقی حضور کاملا اتفاقی بود.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده بود: معلوم نیست توجیه برنامه‌سازان صدا و سیما چیست که به ‌بهانه تخریب خانواده‌ هاشمی‌رفسنجانی، اخبار مربوط به منافقین را پخش می‌کنند که هر ایرانی با غیرتی از این جماعت خودفروش، متنفر است و جالب‌تر اینکه صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی ایران به اخبار جعلی تجمع جلوی زندان اوین رسمیت می‌بخشد و این همان است که «قیصریه را به آتش می‌کشد.»
در هرحال با توجه به اتفاقات اخیر به نظر می‌رسد این خط آتش در مدت باقی مانده تا انتخابات اسفندماه، بیش از پیش مگسک نشانه را به سمت هاشمی و خانواده‌اش هدف بگیرند و اقدامی که هاشمی به گفته برادرش تجربه مقابله و برخورد با آن را از پیش از انقلاب تاکنون اندوخته است.