Logo3

وزیر اسبق کشورگفت: ما امیدواریم انتخابات با توقعات جامعه همخوانی داشته باشد و انتظارات اکثریت مردم برآورده شود. البته مفهوم انتخابات یک مفهوم شرعی نیست که از دین استخراج شده باشد، بلکه مقوله‌ای عرفی است که ضوابط و شرایطش هم باید با مفهوم انتخابات سازگار باشد و در همین راستا روشن و واضح است که انتخاب کننده واقعی مردم‌اند. بنابراین تایید و رد صلاحیت افراد نباید بگونه‌ای باشد که موجب خدشه دار شدن انتخاب مردم شود.

عبدالله نوری ادامه داد: با وجود این اصلاح طلبان هم باید بدانند و بخوبی می‌دانند که چنانچه در محدوده اقتضائات کشور هم مجال حضور یابند به فضل الهی به دستاورد مناسبی خواهند رسید و در خبرگان، مجلس خبرگان مطلوب تری تشکیل خواهد شد و در مجلس شورای اسلامی هم نیروهای معتدل و متخصص و دلسوز، پیروز نهایی انتخابات خواهند بود. اما اگر فضا سخت شود، باید منتظر ماند و دید آنچه از شورای نگهبان بیرون می‌آید چیست و بر اساس آن تصمیم گرفت.
عبدالله نوری افزود:برخی ممکن است تایید صلاحیت نشوند ولی اصلاح طلبان بازهم نباید عقب نشینی کنند و با افرادی که تایید می‌شوند باید شرکت کنند تا کشور از مجلس مناسب تری برخوردار شود. البته معنای این حرف این نیست که جریان اصلاحات به همین مقدار راضی است و از آرمان‌ها و اهداف اصلاح طلبی دست برداشته است. اصلاح طلبان در هر حال به دنبال سقف مطالبات و اهداف خود هستند.
عبدالله نوری با تاکید بر اینکه البته سقف مطالبات جریان اصلاحات هیچگاه برهم زدن قواعد و قوانین نظام و کشور و فروپاشی آن نبوده و نیست ، افزود: کسانی که حضور جریان اصلاحات را به ضرر خود و از دست رفتن منافعشان می‌دانند و احساس می‌کنند با آمدن اصلاح طلبان از عرصه حذف می‌شوند، ممکن است به شورای نگهبان و نهادهای بالا‌تر اینگونه القا کنند که اصلاح طلبان به دنبال فروپاشی‌اند، تا برای ماندن خودشان زمینه را فراهم کنند.
نوری با اشاره به اقدام عملی اصلاح طلبان برای اختصاص سهمیه به زنان در لیستهای انتخاباتی گفت: در جلسات دوستان اصلاح طلب من شاهد بوده‌ام که درباره سهم قابل توجه زنان در لیستهای انتخاباتی بحث می‌شود، به عقیده من این چیزی نیست که فقط با حمایت آقایان محقق شود. خود خانم‌ها هم باید تلاش کنند و از جایگاه واقعی خود در جامعه دفاع کنند. باید این اعتماد به نفس بگونه‌ای در خانم‌ها تقویت شود که حداقل خود خانم‌ها به کاندیداهای خانم توانمند رای دهند. به اعتقاد من، پس از نظر نهایی شورای نگهبان، در تنظیم لیست انتخاباتی اصلاح طلبان جهت انتخابات مجلس در حوزه‌های مختلف در سطح کشور، می‌توان بر ترجیح و اولویت تخصص و تعهد بر جنسیت تاکید کرد.
وی همچنین درباره حضور زنان در انتخابات مجلس خبرگان گفت: این یک مسئله غیر سیاسی است و به نظر من باید زنان اصلاح طلب و اصولگرا، این موضوع را خودشان فارغ از بحث‌های سیاسی پیگیری کنند و کاندیداهایی را معرفی کنند.
عبدالله نوری در بخش دیگری از سخنانش در خصوص عملکرد دولت گفت: به عقیده من دولت آقای روحانی تاکنون در حد مقدوراتش، خوب عمل کرده است. البته نه اینکه همه انتظار‌ها را برآورده باشد، بلکه فکر می‌کنم باوجود اینکه دولت خواستار اصلاحات جدی تری بود، اما بیش از آنچه تاکنون انجام شده، برای آن ممکن نبود. مسائل و گلایه‌هایی که آقای روحانی گه‌گاه در سخنرانی‌هایش، مطرح می‌کند، نشان می‌دهند که با وجود انگیزه و خواست انجام برخی کار‌ها، امکانش فراهم نیست، از این رو ناچار است در حرف‌هایش، خواسته‌های خود را بیان کند.
شاید شما و بسیاری از مردم بگویید که به همین حرفهایی که می‌زند، عمل کند، ولی محدودیتهایی دارد. موانع فرا روی او تنها سیاسی نیست، بلکه به لحاظ اقتصادی هم دست این دولت بسته است، به طور مثال الان بسیاری از سرمایه گذاران خارجی آمادگی سرمایه گذاری در کشور ما را دارند، ولی با چند موضع گیری و یا ایجاد تشنج ممکن است احساس ناامنی کرده، عقب نشینی کنند و لکن در عمل، این آقای روحانی است که باید پاسخگوی حل مشکلات باشد.
وی تاکید کرد که عملکرد آقای روحانی فرا‌تر از چیزی است که من قبل از ریاست جمهوری از ایشان انتظار داشتم و در عمل هم کسانی که درگیر کار اجرایی بوده‌اند مشکلات او را بهتر درک می‌کنند.