Logo3
بیانیه تند سازمان کنفرانس اسلامی علیه ایران

گرچه دولت حمله به کنسولگری عربستان در مشهد و شعله‌ور شدن آتش در سفارت این کشور در تهران را محکوم و دستور پیگیری موکد آن را صادر کرد اما همین بهانه کافی بود تا ریاض به انزوا رفته، در معادلات بین‌المللی ساز مظلوم نمایی کوک کند و با استفاده از دلارهای ذخیره کرده در زمان گرانی نفت برای ایجاد یک اجماع بین‌المللی علیه ایران از تمام ظرفیت‌های خود استفاده کند.

ریاض که تا پیش از این به دلیل ضعف در مدیریت مراسم حج تحت فشار شدید افکار عمومی بود و از سویی دیگر با نهایی شدن برجام و اعتماد جامعه جهانی به برنامه هسته‌ای ایران، خود را شکست خورده‌تر از قبل می‌دید، تلاش دارد ازآتش برپا شده در بوستان تهران، برای خود گلستانی دست و پا کند تا در این عرصه بتواند دهل پیروزی بر ایران را به صدا درآورد.
در این میان، گرچه اکثر کشورهای جهان به‌ویژه قدرت‌های غربی سعی داشتند با پرهیز از مداخله مستقیم در پرونده تنش میان ریاض و تهران با این اتفاق به صورت منطقی برخوردکنند اما کشورهای عربی خود را از این قاعده مستثنی کردند تا همچون گذشته دل به مهر خاندان سعود ببندند.
در تازه‌ترین اقدامات، این کشورها در جلسه اخیر سازمان کنفرانس اسلامی در بیانیه‌ای که بوی شدیدالحنی از میان کلماتش به خوبی به مشام می‌رسید اتفاق رخ داده در مشهد و تهران را محکوم و دولت ایران را در حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک متعلق به عربستان، متعلل معرفی کردند.
این در حالی است که یکی از اولویت‌های مهم سازمان کنفرانس اسلامی از بدو تشکیل، تلاش برای رفع تشنج و اختلاف میان کشورهای عضو سازمان بوده است؛ سازمانی که دومين حركت سازماني در بين دولت‌هاي اسلامي به شمار مي‌رود.
این سازمان هم‌‌اكنون بیش از 50 عضو دارد و 1/15 درصد جمعيت دنيا را در خود جاي داده كه معادل يك ميليارد و چهارصد هزار نفر است و پیشبرد اهداف اسلامی میان دولت‌های عضو، تحکیم همکاری میان دولت‌های عضو در زمینه‌های در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی علمی و دیگر امور حیاتی و ترتیب مشاوره‌ها میان دولت‌های عضو ودست زدن به اقدامات لازم جهت پشتیبانی از صلح و امنیت بین‌المللی بر پایه عدالت وآفرینش فضای مناسب برای بهبود و همکاری و تفاهم میان دولت‌های عضو و دیگر کشورها از جمله اهداف تشکیل آن است. اینک با امضا تمام اعضای آن به جز لبنان، ایران را به خاطر حمله به کنسولگری و سفارت عربستان محکوم می‌کند؛ محکومیتی که قطعا در عرصه بین‌المللی هزینه ایی نیز برای کشورمان به همراه خواهد داشت.
این در حالی بود که معاون وزارت خارجه در سخنانی در اجلاس فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از اینکه این اجلاس به جای موضعگیری علیه اسراییل، حادثه حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران را محکوم کرده ابراز تاسف کرد.
عباس عراقچی که به عنوان نماینده ایران در اجلاس جده شرکت کرد، گفت که دولت ایران این حمله را محکوم کرده و تحقیقاتی را برای شناسایی و مجازات عاملان آن به جریان انداخته است که نتیجه آن به زودی اعلام خواهد شد.
گرچه وی از اینکه سازمان همکاری اسلامی در خصوص حمله به سفارت به سرعت واکنش نشان داد اما به درخواست فلسطینیان برای بررسی «حملات» اسراییل به مسجد الاقصی وقعی ننهاده است ابراز تأسف کرد اما این موضع گیری هم مانع از آن نشد که کشورهای عربی علیه ایران بیانیه صادر نکند.
در این بیانیه که متن آن در 12 بند در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان درج شده، «تجاوز به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد محکوم» و این اقدام نقض فاحش کنوانسیون‌های ژنو و وین راجع به حفاظت از اماکن سیاسی و مغایر قوانین و حقوق بین‌الملل دانسته شده است. همچنین گفته شد که این حملات مغایر منشور سازمان همکاری اسلامی و منشور سازمان ملل متحد است که با هدف پیشبرد روابط دوستانه، احترام متقابل و همکاری بین کشورهای عضو ایجاد شده‌اند.

 

ماه رویان شماره : 320