Logo3
Entekhabat

گرچه پیش از این هم انتظار می‌رفت که این دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی با حساسیت بیشتری نسبت به ادوار قبل برگزار شود اما هرچه برگ‌های تقویم به هفتم اسفند نزدیک‌تر می‌شود، این حساسیت بیش از پیش نمایان می‌گردد.

 

رقابت برای بدست آوردن تنگه احد


در حالی که شبیه‌سازی زمانی با استفاده از روایات مذهبی یکی از خصوصیات رفتاری سیاسیون اصولگرا است، انتخابات هفتم نیز از این قاعده تاریخی مستثنی نشد تا رییس شورای سیاستگذاری ائمه‌جمعه کشور، مجلس شورای اسلامی را به گلوگاهی حساس و تنگه احد تشبیه کند و تاکید کند که مبادا مجلس آینده از دست اصولگرایان خارج شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌رضا تقوی در حالی در آبان ماه گذشته انتخابات مجلس را تنگه احد دانست و گفت امروز در شرایط سیاسی بسیار دشواری قرار داریم که برای تسلط بر تنگه احدش نسخه حفظ وحدت اصولگرایان را می‌پیچید اما این تنها تقوی نبود که از عبارت تنگه احد و جنگ‌های صدر اسلام برای انتخابات استفاده می‌کرد بلکه این شبیه‌سازی تاریخی در اردوگاه اصولگرایان ریشه دیرین داشت.

تنگه احد در انتخابات 92


چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۹۲ یعنی یک ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر روستا بود که رییس ستاد مرکزی خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت در کنفرانس خبری از نگاه برخی سیاسیون اصولگرا به انتخابات شوراها به عنوان تنگه احد یاد کرد و با یادآوری برخی تجارب و خاطرات تلخ اصولگراها در عرصه انتخابات گفت: یکی از تجارب تلخی که در گذشته داشتیم و باید از آن عبرت بگیریم شورای سوم شهر بود که مذاکرات اصولگرایان آن زمان به نتیجه نرسید و اصولگرایان از مدار انسجام و اتحاد خارج شدند.
وی در ادامه افزود: نتیجه آن شد که سبد رای اصولگرایان تقسیم شد و عده‌ای از اصلاح‌طلبان توانستند وارد شورای شهر شوند، امروز به نظرم اصلاح‌طلبان با ظرفیت بالایی در عرصه‌انتخابات شوراها حضور یافتند و طبیعتا اصولگرایان با توجه به نوع شرایط موجود باید با تدبیر در عرصه حضور یابند و امیدوار هستم با فهرست واحدی وارد انتخابات شورای شهر شویم.

یک شبیه‌سازی دیگر


تشبیه انتخابات به تنگه احد و تلاش برای شبیه‌سازی‌های تاریخی مذهبی توسط این طیف به این دو نفر محدود نمی‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در لشکر 8 نجف اشرف نیز حکم انتخابات ۹۴ را حکم تنگه احد می‌داند و می‌گوید: آمریکایی‌ها با توجه به پیروزی مهره‌هایشان در انتخابات ایران برای ۲۵سال این کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند.
حجت‌الاسلام محسن طالب‌پور که دی ماه 94 و در مراسم بزرگداشت شیخ نمر سخن می‌گفت تاکید کرد که باید کسانی به مجلس بروند که مدافع انقلاب و ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی هستند.

یک سکوت معنادار


اما تمام این شور و هیجان و تنگه احد خواندن انتخابات پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت کاندیداهای حضور در انتخابات مجلس توسط هیات‌های نظارت به سکوتی معنادار در جناح راست تبدیل شد؛ سکوتی که بی‌شک با مشاهده لیست محرزین شرایط نشانه‌هایی از رضایت در آن دیده می‌شد.
این در حالی است که با بررسی گرایش سیاسی برخی از کاندیداهای احراز شرایط شده و نشده این انتخابات می‌توان این سکوت رضایت‌بخش را ریشه‌یابی کرد.
حزب اعتماد ملی یکی از احزاب اصلاح‌طلبی است که کاندیداهایش تقریبا در تمامی حوزه‌های انتخابیه کشور ثبت‌نام کردند اما از جمع 14 نفره ثبت‌نام کرده این حزب در تهران تنها یک نفر شرایطش احراز شد و در دیگر نقاط کشور نیز بیش از40 کاندیدای منتسب به این حزب نتوانستند از صافی هیات نظارت عبور کنند.
میرزابابا مطهری‌نژاد، عضو شورای مرکزی مردم‌سالاری، در خصوص تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده این حزب توسط هیات‌های اجرایی می‌گوید: در تهران از حزب مردم‌سالاری 60 نفر در انتخابات ثبت‌نام کردند. البته از این 60 نفر تعدادی هستند که عضو این حزب نبوده اما تقاضا داشتند که مردم‌سالاری از آنها حمایت کند. از این تعداد کمتر از 10 نفر تایید صلاحیت شدند.
حزب کارگزاران سازندگی یکی دیگر از احزاب اصلاح‌طلبی است که رکورددار ردصلاحیت نامزدهایش در این دوره از ثبت‌نام‌ها است.
وضعیت این حزب به گونه‌ای است که از میان 100 نفر کاندیدای این حزب برای شرکت در انتخابات مجلس هیچ کدام نتوانستند مجوز حضور در انتخابات را از سوی هیات اجرایی بدست آورند.
انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها هم که روی اسم 7 نفر نامزدش در تهران خط قرمز عدم صلاحیت دیده است وضعیت بهتری نسبت به کارگزاران ندارد تا این تشکل سیاسی نیز بدون نامزد منتسب به خودش در انتخابات پیش‌رو شرکت کند.
حزب اعتدال و توسعه که نزدیک‌ترین حزب به دولت است نیز وضعیتی مشابه با احزاب اصلاح‌طلب دارد. از حدود ٣٤٠ نفر اعضای این حزب برای نامزدی مجلس صلاحیت حدود ٣٠٠ نفرشان احراز نشده تا این حزب هم چشم انتظار اعلام نتایج بررسی اعتراضات توسط شورای نگهبان باشد.
از میان ٢٦ نامزد انجمن اسلامی جامعه پزشکی، ١٤٦ نامزد حزب اتحاد ملت ایران و 60 نامزد اراده ملت هم کسی تایید نشد تا این سه تشکل و حزب سیاسی نیز وضعیتی مشابه با دیگر احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلبدر انتخابات پیش‌رو داشته باشند.
اما در سوی دیگر این مبارزه و جایی که اصولگرایان اکنون با خیال راحت‌تری نسبت به رقبای سیاسی‌شان به مقوله انتخابات می‌نگرند، تقریبا تمامی نامزدهای احزاب اصولگرا مورد تایید هیات‌های اجرایی قرار گرفته‌اند تا خیال این جناح سیاسی از بابت تنگه احد اسفندماه راحت باشد.

 

ماه رویان شماره : 320