Logo3
هاشمی رفسنجانی یا هاشمی شاهرودی

از سال 1362 که مجلس خبرگان رهبری با پیام امام خمینی افتتاح شد تا سال 1386، نمایندگان این مجلس به یک اصل نانوشته عادت کرده بودند و همه می‌دانستند که عبای ریاست مجلس خبرگان را برای آیت‌ا... علی مشکینی دوخته‌اند. با وجود آیت‌ا... مشکینی، هیچ یک از اعضای مجلس خبرگان به خود اجازه نمی‌داد برای این پست نامزد شود و در هر دوره تنها آرا به نفع او به گلدان ریخته می‌شد.آیت ا... علی مشکینی از جمله روحانیونی بود که مورد احترام تمام جریان‌های سیاسی از جمله اصولگرایان و اصلاح‌طلبان بود.

درگذشت آیت‌ا... در تابستان سال 86 و درست دو سال بعد از به قدرت رسیدن محمود احمدی‌نژاد، باعث شد تا ریاست مجلس خبرگان رهبری وارد فاز جدیدی شود و برای اولین بار شاهد رقابتی سخت برای کسب این کرسی مهم باشیم.
اختلاف‌های اساسی میان برخی مسئولین کشور باعث شد تا فضای کاملا سیاسی به انتخاب جانشین آیت‌ا...مشکینی حاکم شود. این جو سیاسی باعث شده بود تا گروه‌های سیاسی با توجه به شرایط حساس کشور و تغییرات گسترده‌ای در راس قوه مجریه، سعی می‌کردند زمین بازی مجلس خبرگان رهبری را به سود خود تغییر دهند.
بر اساس همین معنا گروه‌های سیاسی رایزنی‌های خود را برای انتخاب رییس جدید مجلس خبرگان آغاز کنند. این رایزنی‌ها منجر به این شد که دو سیاستمدار روحانی که یکی ریاست مجمع تشخیص را به عهده داشت و دیگری دبیری شورای نگهبان، برای تکیه زدن به کرسی جانشینی آیت‌ا... مشکینی با هم رقابت کنند.
نمایندگان مجلس خبرگان رهبری از بین هاشمی و احمد جنتی، رای به ریاست هاشمی رفسنجانی دادند کسی که در این سال‌ها نایب رییس مجلس خبرگان رهبری بود. رییس مجمع تشخیص با 41 رای در مقابل 34 رای آیت‌ا... جنتی از مجموع 76 رای، توانست به کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه بزند.
در انتخابات بعدي هيات رییسه مجلس خبرگان رهبري که در اسفند 87 برگزار شد، اين بار آیت‌ا... محمد يزدي، خود به عنوان رقيب اصلي ‌هاشمي‌رفسنجاني وارد عرصه شد اما 26 راي او در برابر 51 راي ‌هاشمي‌رفسنجاني کارساز نشد تا آيت‌ا... ‌هاشمي براي دو سال بعد نيز همچنان رياست اين مجلس را برعهده بگيرد.
وقايع سال 88 همانطور که در حوزه‌هاي مختلف، پيامد‌هاي مختص به خود را براي عرصه سياسي کشور به همراه داشت، در عرصه خبرگان رهبري نيز سبب تغييراتي در رياست اين مجلس شد، دوران رياست‌ هاشمي‌رفسنجاني بر مجلس خبرگان در حال سپري شدن بود که حوادث تلخ سال 88 به وقوع پيوست.
حوادثي که اثرات آن به مجلس خبرگان نيز رسيد و زمزمه‌‌هايي از تغيير رییس اين مجلس به دليل نقش موثر در حوادث بعد از انتخابات به گوش رسيد. برخي از اعضاي مجلس خبرگان اعتقاد داشتند که رییس مجلس خبرگان بايد فردي باشد که به دور از فعاليت‌هاي سياسي جناح‌بندي‌هاي موسوم باشد.
حتي برخي از آنان اعتقاد داشتند که ‌هاشمي‌رفسنجاني به دليل مشخص نکردن مواضع خود در قبال حوادث سال 88 نمي‌تواند رياست مجلس خبرگان را بر عهده داشته باشد. اين عوامل باعث شد تا نام آيت‌ا... مهدوي‌کني به عنوان نامزد رياست مجلس خبرگان مطرح شود.
بعد از درگذشت مهدوی‌کنی، هاشمی رفسنجانی باز هم وارد صحنه شد و این بار برای رسیدن به صندلی قرمز ریاست مجلس خبرگان با محمد یزدی، رییس سابق قوه قضاییه به رقابت پرداخت. این بار نمایندگان این مجلس رای به ریاست آیت‌ا... یزدی دادند. هاشمی در این رقابت تنها 24 رای را با خود اختصاص داد و محمد یزدی با 47 رای رییس مجلس خبرگان شد.

دوره پنجم


با رای نیاوردن آیت‌ا... یزدی در انتخابات خبرگان 7 اسفند 1394 و تغییر ترکیب این مجلس باز هم بحث ریاست این مجلس تبدیل به یکی از سوژه‌های رسانه‌ها شده است. در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری مشخص شد که 50 تن از اعضای کنونی این مجلس بار دیگر بر کرسی‎های خود ابقا و 33 نفر تغییر کردند.
این انتخابات، رقابت بین سه فهرست خبرگان مردم (منتسب به هاشمی رفسنجانی)، لیست جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز بود. گفتنی است که بسیاری از نامزدهای مورد حمایت این سه فهرست با هم مشترک بودند. به طور مثال در فهرست 16 نفره تهران، 8 نامزد بین خبرگان مردم و جامعتین مشترک بودند.
از نامزدهای راه‌یافته به مجلس خبرگان 27 نفر از نمايندگان از سوي هر سه فهرست حمايت شده بودند. 24 نفر هم افراد مشترک در هر دو ليست جامعه روحانيت و جامعه مدرسين يعني جامعتين بودند. 5 نامزد اختصاصي ليست جامعه روحانيت، 3 نامزد اختصاصي ليست جامعه مدرسين و 19 نامزد ليست خبرگان مردم را نيز بايد به اين آمار افزود.
بر همین اساس می‌شود از کاندیداهای ریاست مجلس خبرگان به نامزدهای مورد حمایت خبرگان مردم و جامعتین اشاره کرد.

گزینه‌های مورد حمایت خبرگان مردم


قطعا هاشمی رفسنجانی مهم‌ترین نامزد این فهرست برای ریاست مجلس خبرگان رهبری است. کسب رای اول مردم تهران و رسیدن برخی از نامزدها به مجلس خبرگان رهبری به واسطه حضور در فهرست صدای ملت باعث شده است تا او تبدیل به جدی‌ترین نامزد ریاست مجلس خبرگان در دوره پنجم باشد.
در کنار هاشمی می‌شود به آیات امینی، هاشمی شاهرودی، امامی کاشانی و حتی حسن روحانی اشاره کرد. اگر هاشمی رفسنجانی برای این انتخابات نامزد نشود، می‌شود هاشمی شاهرودی و امامی کاشانی را محتمل‌ترین نامزدهای این جریان برای انتخابات رییس مجلس خبرگان دانست.

گزینه‌های مورد جامعتین


برای این فهرست قطعا یکی از مهم‌ترین گزینه‌های آیت‌‎ا... احمد جنتی است. این فهرست تلاش می‌کند بعد از ایت‌ا... یزدی، دبیر شورای نگهبان به کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه زد. این فهرست نامزدهای مشترکی با فهرست خبرگان مردم دارد که آن هم آیات شاهرودی، امینی و امامی کاشانی است. در این میان سیداحمد خاتمی و احمد علم‌الهدی و آیت‌ا... آملی لاریجانی دیگر گزینه‌های این جریان برای ریاست مجلس خبرگان رهبری هستند.
باید منتظر ماند و دید که بالاخره چه کسی بر صندلی خبرگان پنجم تکیه می‌زند، خبرگانی که به اعتقاد بسیاری یکی از مهمترین ادوار خود را تجربه خواهد کرد.

 

ماه رویان شماره : 326