Logo3
شش سردرد خطرناک

سردرد از جمله مسایل روتین و شایع در زندگی روزمره افراد است که معمولا جدی نبوده و به دلیل استرس، سینوس و تنش‌ها بروز می‌کند اما مشکل زمانی رخ می‌دهد که شما بین سردردهای خطرناک و غیرخطرناک تفاوت قائل نشوید. سردردهای نادر را باید سریع بررسی کرد و پس از آن که شدیدتر شوند، مورد معاینه پزشک قرار گیرد. در اینجا به برخی از این دست سردردها اشاره می‌شود که لازم است به آن‌ها توجه ویژه‌ای کرد.

 

1- سردردهای صاعقه‌ای


این سردردهای شدید به طور مکرر رخ می‌دهد و قادر است در عرض 60 ثانیه تشدید شود. علت این‌گونه سردردهای ناگهانی می‌تواند خونریزی در مغز به دلیل آسیب، سکته مغزی و یا آنوریسم باشد.

2- سردرد پس از ضربه


اگر شما تجربه صدمات و آسیب به سر خود داشته‌اید، لازم است به آن توجه ویژه‌ای کنید. بروز سردرد پس از صدمه می‌تواند نشانی از ضربه مغزی باشد و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. حتی صدمات کوچک به سر نیز می‌تواند منجر به خونریزی نامریی شده و جمجمه را تحت فشار قرار دهد.

3- سردردهایی که به محض بیدار شدن تشدید می‌یابند


سردردهایی که هنگام صبح به سراغ فرد بیاید و باعث استفراغ شود، بسیار خطرناک است. این سردردها معمولا در طول روز با ورزش، سرفه و یا خم شدن بدتر می‌شود و با مصرف مرتب داروها نیز بهبود نمی‌یابد. هشدار اینجاست که این سردرد می‌تواند نشانی از تومور مغزی باشد و بنا به گفته پزشکان تنها در 8 درصد از افراد مبتلا تومور مغزی، سردرد اولین و تنها‌ترین نشانه است.

4- بدترین سردرد در طول زندگی


این سردرد شامل درد در بالای گردن و سر است. زمانی که شما هنوز دراز کشیده‌اید، گردن سفت شده و با حالات گیجی، استفراغ و عدم توانایی تحمل نور همراه است و لازم است که سریعا یک متخصص برای انجام تست‌های تشخیص فرد را مورد معاینه قرار دهد.

5- سردرد ناگهانی


این سردرد غالبا بدون هیچ دلیل نگران‌کننده‌ای به وجود می‌آید و می‌تواند شدید باشد. همچنین در این نوع سردرد یک سمت بدن غالبا بی‌حس است که می‌تواند باعث ضعف در صورت، بازوها و ساق پاها شود. این سردرد ناگهانی می‌تواند نشانه‌ای از سکته مغزی باشد و از دیگر علایم سردردهای ناگهانی می‌توان به مشکلات حرکتی، بینایی، از دست دادن تعادل و مشکلاتی در صحبت کردن اشاره کرد. اگر تجربه این گونه سردرد را داشتید، لازم است فورا مراقبت‌های بهداشتی حرفه‌ای را ببینید.

6- سردردهای غیرمعمول


اگر شما از آن دست افرادی هستید که این گونه سردردها را تجربه می‌کند، لازم است که در مورد مراقبت‌های بهداشتی خود به طور حرفه‌ای مشاوره شوید. برخی ویژگی‌هایی که این سردرد دارد، عبارت است ‌از:
- بدتر شدن هر روزه
- مکان و شدت این سردرد مرتب جا به جا می‌شود
- سردرد همراه با تنگی نفس
- محدود شدن فعالیت‌های روزمره
- بدترین سردردی که تا به حال داشته‌اید
- سردردی که با انجام فعالیت و یا باند کردن چیز سنگین رخ می‌دهد
- با تب، تهوع و استفراغ همراه است.

 

ماه رویان شماره : 321