Logo3

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، با بیان اینکه یکی از این خط سیر مهاجرت‌ها، خط مهاجرت آسیای مرکزی است که از استان خراسان جنوبی می‌گذرد، گفت: 22 آبگیر، برکه و تالاب استان و در راس آنها پناهگاه حیات‌وحش کجی نمکزار، در اوج آبگیری خود پذیرای حضور این گونه‌های مهاجر است. «بهمن مودی» با بیان اینکه مهاجرت طولانی از ویژگی‌های پرندگان است، گفت: مهاجرت راهی برای غلبه بر تغییر وضع آب و هوای زیستگاه مناسب برای زندگی و تولید مثل است. وی ادامه داد: توانایی مهاجرت غریزی است حتی در قفس نیز پرندگان رفتارهای آمادگی مهاجرت مانند افزایش پرریزی و تغذیه بیشتر نشان می‌دهند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، تصریح کرد: پرندگان مهاجر آبزی که در مناطق شمالی کره زمین به صورت مجتمع با سایر پرندگان هم نوع خود زندگی می کنند، همه ساله به خاطر فرار از سرما و به دست آوردن غذا با خط سیرهای متفاوت به سمت مناطق گرم جنوبی مهاجرت می کنند. مودی با بیان اینکه یکی از این خط سیر مهاجرت‌ها، خط مهاجرت آسیای مرکزی است که از استان خراسان جنوبی می‌گذرد، افزود: 22 آبگیر، برکه و تالاب استان و در راس آنها پناهگاه حیات‌وحش کجی نمکزار، در اوج آبگیری خود پذیرای حضور این گونه‌های مهاجر است.

 

کشیم بزرگ، مسافر زیر آب

کشیم بزرگ


رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، با اشاره به اینکه کشیم بزرگ تنها گونه‌ای از 5 نوع کشیمی است که در تالاب دیده شده است، گفت: پرنده‌ای از خانواده کشیمیان به طول49 سانتی‌متر که برای زندگی در محیط‌های آبی زندگی می‌کند. مودی تصریح کرد: منقارش بسیار باریک، نوک تیز و دوکی است و به راحتی مسافرت‌های طولانی را در زیر آب انجام می‌دهد. وی تاکید کرد: کشیم بزرگ در فصل زاد و ولد بایک جفت کاکل تیره رنگ، که با طره های بلوطی و سیاه رنگ در اطراف سرشان به راحتی قابل شناخته می‌شوند. رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، با اشاره به اینکه کشیم بزرگ ظاهراً بدون دم به نظر می‌آیند وگردن باریک دارد، اظهار کرد: کشیم آشیانه خود را روی آّب ودر میان علف‌ها می‌سازند.مودی با تاکید بر اینکه غذای اصلی کشیم بزرگ ماهی است، افزود: این پرنده با خوردن ماهی‌ها و گاهی نرم تنان و دوزیستان نقش خود را در چرخه حیات و تعادل طبیعت به ویژه در محیط‌های آبی ایفا می‌کند وکشیم بزرگ خود نیزطعمه‌ای برای عقاب است.

غاز خاکستری

غاز خاکستری


وی با بیان اینکه غاز خاکستری به طول 75 سانتی‌متر از اجداد غازهای اهلی است، گفت: غاز خاکستری پرنده‌ای مهاجر، پر سر و صدا و پر تعداد است و بر خلاف سایر مرغابی‌ها غذای خود را به جای آب در خشکی جستجو می‌کند . غازها پرندگانی اجتماعی هستند که کلیه فعالیت های اجتماعی خود از قبیل تغذیه ، زاد آوری ، مهجرت و لانه سازی ر به طور گروهی انجام می دهند . قرار گرفتن پاها درست در زیر شکم سبب می شود تا به راحتی روی زمین و میان علف ها راه بروند . ار طرفی منقار قوی ، بزرگ و مضرص آنها سبب شده تا علف ها را ببرند و اصطلاحا چرا کنند . بیشتر از گیاهان اطراف رود خانه ها و جلبک های آب های شیرین و دانه های گیاهان و حشرات تغذیه می کند .

خوتکا اولین مهاجر خراسان جنوبی

خوتکا

 


رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، اظهار کرد: خوتکا به طول 35 سانتی‌متر از خانواده غازیان،کوچک‌ترین اردک به شمار می‌رود. مودی ادامه داد: این پرنده به دلیل داشتن جثه کوچک سرعت بال زدن آنها از مرغابی‌های دیگر بسیار بیشتر بوده و آنها در یک چشم به هم زدن و به صورت کاملاً عمومی از سطح آب بلند می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: خوتکاها اولین مهاجران استان هستند که با فرار رسیدن فصل سرم به سمت مناطق گرم‌تر پرواز می‌کنند. رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، یادآور شد: خوتکا از گیاهان آبزی، ساقه و برگ‌ها و علف‌های کنار رودخانه‌ها و کرم‌ها و حشرات پراکنده بر روی سطح آب و لارو آنها تغذیه می‌کند . مودی ادامه داد: مدفوع خودتکاها منبع غذایی ماهیانی است که در آبگیرهای محل زندگی آنها هستند .

اردک سرسبز بزرگ‌ترین اردک

اردک سرسبز


وی با بیان اینکه اردک سرسبز به طول50-60 سانتی‌متر از خانواده غازیان، بزرگ‌ترین اردک به شمار می‌رود، گفت: رنگ اردک‌های سرسبز نر و ماده با هم تفاوت دارد، زیرا اردک‌های ماده در زمان خوابیدن روی تخم برای حفاظت از آن باید خود را استتار کنند. این تفاوت رنگ در پرنده نر و ماده در بیشتر گونه‌های اردک دیده می‌شود. رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، افزود: در فصل زادآوری اردک‌های سرسبز از رنگ‌های درخشان سر و بال‌های خود برای جلب توجه جفت استفاده می‌کنند و با نرهای دیگر به رقابت می‌پردازد. مودی تصریح کرد: این گونه در میان شاه پرهای خود چند پر رنگین بسیار براق دارند که به آن «آینه بالی « می‌گویند و یکی از راه‌های مهم شناسایی آن هاست. وی با بیان اینکه مدفوع اردک‌های سرسبز منبع غذایی ماهیانی است، اظهار کرد: پرندگان شکارچی مانند عقاب‌های دریایی هم اردک‌های سرسبز را شکار می‌کنند.

فلامینگو پرنده‌ای حمایت شده

flamingo


رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، اظهار کرد: فلامینگو به طول 130 سانتی متر از خانواده فلامینگویان، منقارشان شکل خاص دارد و به پایین برگشته است. وی با بیان اینکه فلامینگو به رنگ‌های زیبای صورتی مایل به قرمز و سفید دیده می‌شوند، گفت: جوان‌ها به رنگ دودی چرکی با پاهای قهوه‌ای تیره مشاهده می‌شوند . مودی با بیان اینکه فلامینگو در مقایسه فلامینگوی کوچک از جمعیت و پراکندگی بیشتری برخوردار است، ادامه داد: نر و ماده‌ این پرنده هم شکل‌اند ولی ماده اندکی کوچک‌تر است. وی تاکید کرد: این پرنده در مناطق ساحلی دریاها و دریاچه‌ها و دریاچه‌های شور و کم عمق به سر می‌برد و آشیانه را به شکل توده‌‌ای کاسه مانند از گل می‌سازد. رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، ادامه داد: فلامینگو نر در فصل زادآوری برای یافتن جفت مناسب خود، با حرکاتی رقص مانند تکان سر و گردن و دویدن در سطح آب به رقابت با سایر نرها می‌پردازند. مودی اظهار کرد: فلامینگوی ماده 1 یا 2 تخم سبز کم رنگ می‌گذارد و نر و ماده هر دو به نوبت روی تخم‌ها می‌خوابند و جوجه 75 روز پس از خارج شدن از تخم می‌تواند پرواز کند.

چنگر پرنده آب شیرین

200px Eurasian Coot on the Thames


مودی گفت: چنگر به طول 37سانتی متر از خانواده یلوه‌ییان ، پرنده‌ای است خوش اشتها با بدن سیاه رنگ و نوک سفید و پاهای بلند که پرده‌های میان پای آنها متفاوت از پرندگان دیگر و شبیه برگ‌های کوچکی در اطراف انگشتان است . وی ادامه داد: این نوع عجیب پرده انگشتی به پرنده کمک می‌کند که با پاهایش به شاخه‌های گیاهان بچسبد یا روی گیاهان سطح آب راه برود. هر چند برای شنا کردن در آب هم از همین پرده‌های انگشتی بهره می‌برد. رئیس اداره نظارت بر حیات وحش استان، با بیان اینکه چنگر در زیستگاه آب شیرین زندگی می‌کند و به ندرت وارد آب دریاها و آب شور می‌شود، افزود: راه‌های تغذیه چنگر این است که سر و نیمی از بدن خود را زیر آب فرو ‌برده و با کمک نوک کوتاه و تیز خود غذا می‌خورد و راه دیگر شیرجه زدن به زیر آب است .

 

ماه رویان شماره : 321