Logo3

ymld1266814309

ماه‌رویان - مهرداد نصرتی و اعظم حسن‌تقی
محمودپاک‌نیت متولد 31 و اهل کازرون است. وی از سال ۴۸ در زمینه تئاتر، شروع به کار کرد و در ۵۲ نمایش حضور یافت. وی در سال 52 به استخدام اداره کل فرهنگ و هنر درآمد. از سال ۶۷ به فعالیت در عرصه سینما و تلویزیون پرداخت و موفق به اخذ درجه یک هنری، ازوزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌شد. محمود پاک‌نیت، با مجموعه پرطرفدار روزی روزگاری، به محبوبیت رسید و محبوبیت او با مجموعه‌های پدرسالار و پس از باران، ادامه یافت. پاک‌نیت در سریال یوسف پیامبر، در نقش حضرت یعقوب، ایفای نقش کرده و در جدیدترین تجربه بازیگری خود، بازی در سریال پرده‌نشین بهروز شعیبی را به پایان رساند که هنرنمایی وی را در این سریال از شبکه یک سیما دیدیم.

این بازیگر شناخته‌شده تلویزیون و سینما، در بیشتر نقش‌هایش خوب دیده شده است. با این بازیگر

62 ساله که بازی بسیار خوبی را از او در سریال پرده‌نشین بهروز شعیبی دیدیم، درباره سریال‌های مختلفی
که بازی کرده گفت‌وگو کردیم.
تنها خبری که از شما در این ماه‌ها شنیدیم، حضورتان در سریال پرده‌نشین بود، آن‌هم با وجود این‌که حتی مدتی ساخت آن متوقف شد، بالاخره به پایان رسید و از شبکه یک پخش شد. این کم‌کاری دلیل خاصی داشت؟
بله، تقریبا یک سال و نیم کار نمی‌کردم و مهم‌ترین دلیلش، پیشنهادهایی بود که به نظرم ضعیف می‌آمد. کارهایی که به من پیشنهاد می‌شد، به شکلی بود که مرا قانع نمی‌کرد. در این مدت فعالیت سریالی نداشتم و تنها یک فیلم 90 دقیقه‌ای کار کردم. با این وجود، سریال پرده‌نشین، تجربه خوبی بود و این سریال به دلیل ترکیب خوب بازیگران و موضوع آن، کاری بود که دوستش داشتم.


شما با «پس از باران» بیش از پیش دیده شدید.درباره این سریال بگویید.
این سریال، بازتاب خوبی داشت، همه ما هم طبیعتا در آن خوب دیده شدیم و در خوب دیده شدن این سریال، عوامل زیادی دخیل بودند. مثلا قصه سریال، برای مخاطب ایرانی خیلی جذاب بود. قصه‌هایی که احساسات مخاطب را تحریک کند، برای مردم ما جذابیت زیادی دارد. ژانر ملودرام، یکی از محبوب‌ترین ژانرها برای مخاطبان تلویزیونی است. حتی موسیقی پس از باران و تیتراژ پایانی این سریال در موفقیتش خیلی تاثیر داشت. زنده‌یاد فریدون پوررضا که فروردین سال 91 مرحوم شد، یکی از عوامل ماندگاری سریال بود.
قبول دارید چهره شما، برای گریم خوب جواب می‌دهد؟ مخاطب، کاملا شما را در سن و سال جوانی‌ که ارباب در این سریال داشت، باور می‌کرد.
این لطف شماست. شاید بخشی از این موضوع به چهره من برگردد و قطعا بخش بزرگتری، هنر چهره‌پردازانی است که زحمت گریم ما را کشیدند و می‌کشند. در «پس از باران»، آقای مسعود ولدبیگی گریمور کار بودند که به اعتقادم، گریم من و باقی همکارانم را خیلی خوب درآوردند. من در سریال روشن‌تر از خاموشی که نقش شاه‌عباس را داشتم، از 22 سالگی شاه را بازی کردم که این هم یکی از هنرهای گریمور کار بود و شاید هم بخشی از آن به همان ویژگی برمی‌گردد که شما از چهره‌ام گفتید.
آیا سریال «پس از باران» را بهترین کار
خودتان می‌دانید؟
نمی‌توانم از یک کار با این عنوان نام ببرم. من «روشن‌تر از خاموشی» و نقش شاه عباس در سنین مختلف یکی از کارهایی است که خیلی دوستش دارم. شاه عباس این سریال جمع اضداد را در خود داشت. برای این کار، خیلی تمرین کردم ترکی حرف بزنم. در طول کار، کلا تمرین ترکی می‌کردم. اما در نهایت آقای بهرام زند با هنرمندی هرچه تمام‌تر جای من حرف زد و چقدر هم آن صدا با آن شخصیت خوب درآمد و اصطلاحا مچ شد. پدرسالار را خیلی دوست دارم. روزی روزگاری را هم همین‌طور. همچنین سریال بسیار خوب «خانه‌ای در تاریکی» که به اعتقاد خودم یک سر و گردن بالاتر از پس از باران بود اما چون به میزان این سریال حسی نبود و در ضمن بعد از پس از باران هم پخش شد و این در شرایطی بود که پس از باران حسابی گل کرده بود، آن‌طور که باید دیده نشد. در حالی‌که کارگردان هر دو کار سعید سلطانی بود و من همین موضوع را به ایشان هم گفتم. به هر حال همان‌طور که گفتم غلبه حسی بودن کار، با توجه بیشتر مخاطب ارتباط مستقیمی ‌دارد.
ظاهرا از سریال «پس از باران»، یک خاطره تلخ هم برای شما باقی مانده است. البته من این را در یکی از گفت‌وگوهایتان خواندم.
بله. البته این سریال خاطرات شیرینی برای من داشت. به گونه‌ای که تقریبا جز شیرینی چیزی به خاطرم نمانده است. جز همان خاطره بدی که به آن اشاره کردید و آن خاطره، مرگ یکی از طراحان جوان این سریال است که ما او را «اسلام» صدا می‌کردیم، این جوان که به تازگی نیز ازدواج کرده بود، در برکه‌ای که نزدیک خانه ارباب در سریال بود افتاد و جانش را از دست داد. داغ این جوان تا ابد بر دل همه اعضا و عوامل سریال «پس از باران» باقی می‌ماند. تقریبا به جز این خاطره تلخ، هر آنچه از آن سریال به یاد دارم، خاطره خوش و شیرین است.
با پسرتان هم سریال مشترکی بازی کردید. پسرتان الان هم در این حوزه کار می‌کند؟
بله. با پسرم مهرداد، در سریال وارث کاظم بلوچی هم‌بازی بودیم. او به بازی خیلی علاقه داشت ولی سر همین کار بود که آسیب دید و دماغش شکست و عطای بازیگری را به لقایش بخشید و دنبال زندگی‌اش رفت. اتفاقا من هم بیشتر مشتاق بودم که سر زندگی‌اش برود و خیلی در این حوزه پیش نیاید که همین هم شد.
به عنوان آخرین سوال، آیا محمود پاک‌نیت روزی کارگردانی هم خواهد کرد؟
من سابقه کارگردانی دارم. منتها در تئاتر و نه تلویزیون و سینما. اعتقاد دارم برای ورود به این زمینه باید دوره‌اش را دید و خیلی چیزها را شناخت. کار با دوربین، زاویه دید و خیلی چیزهای دیگر که فرصت کافی می‌خواهد. به نظر من، آدم باید یک کار انجام دهد و در آن درجه یک و اصطلاحا نامبروان باشد تا در چند حوزه ورود کند و در آن حوزه‌ها آدم متوسطی باشد. من هم دقیقا بر مبنای همین اعتقاد، ترجیح دادم بازیگر خوبی باشم تا این‌که در چند زمینه، هم‌زمان وارد شوم و در همه آن‌ها،
حضور متوسطی داشته باشم.