Logo3
Norouz Greeting

ماه‌رویان - مینا مولایی
عمرشان کوتاه است و سودشان زیاد! این حکایت مشاغلی است که بازارشان در آخرین روزهای سال داغ می‌شود؛ درست روزهایی مثل همین امروز كه آدم‌ها با عجله كوچه و خيابان‌ها را بالا و پايين مي‌كنند؛ روزهايي كه شهر از هياهو، رنگ و سروصدا دوباره زنده شده و جان گرفته؛ روزهايي مثل همين امروز كه اگر گذرتان به خيابان بيفتد ناخواسته جلوي بساط دستفروش‌ها، مغازه‌ها و یا غرفه‌هاي بازارچه‌هاي نوروزي كه نو شدن روزگار نقطه مشترك فروش كالاهاي آنان شده، پا سست مي‌كنيد و دل دل براي خريد چيزهايي كه در بساط خود پهن كرده‌اند؛ براي خريد سبزه، سمنو، هفت‌سين، و شمع.وسيله‌هاي كوچك و ساده‌اي كه بيشترشان در كنج خانه‌ها و در دستان هنرمند زنان كارآفرين و خلاق ساخته مي‌شوند. اگر شما هم دوست داريد در اين تجربه موفق سهيم شويد؛ فرصت را از دست ندهيد و تا دير نشده سراغ كاري برويد كه اين روز‌ها بازارش حسابي داغ است از ساخت و تزيين هفت‌سين ويژه ايام عيد  گرفته تا پخت سمنو و سبزكردن سبزه!

هفت‌سين خودت را بساز


هفت‌سين‌ها از خيلي سال پيش پاي ثابت مراسم نوروزي ما شده‌اند و اهميت آنان وقتي معلوم مي‌شود كه يكي از سين‌ها كم باشد

و كدبانوي خانه همه جا را براي پيدا كردن سين گمشده زيرورو كند؛ سين گمشده‌اي كه مي‌تواند سير باشد يا سماق و سكه؛ سيب باشد يا سركه و سبزه؛ دوست داشتني‌ترين سين‌‌هاي دنيا و براي اينكه كنار آينه و قرآن و تنگ ماهي روي سفره عيد بنشينند، معمولا در ظرف‌هاي زيبايي قرار مي‌گيرند كه از خيلي سال پيش به ظرف‌هاي هفت‌سين معروف شده‌اند؛ ظرف‌هايي كه در بازار در شكل‌ها، اندازه‌ها و قيمت‌هاي مختلف به فروش مي‌رسند.

هفت‌سين‌هاي سفالي


ظرف‌هاي خوش رنگ و لعاب سفالي، سال‌ها است كه به‌عنوان پايه‌هاي اصلي سفره هفت‌سين استفاده مي‌شوند و طرفداران زيادي هم بين جماعت بانوان دارند. مي‌توانيد كسب و كارتان را از تزیين و فروش اين ظرف‌ها شروع كنيد؛ البته فرض را بر اين مي‌گذاريم كه سفالگري بلد نيستيد و مي‌خواهيد با كمي ذوق و سليقه، سفال‌هاي خام موجود در بازار را رنگ كرده و با تزیين ويژه خودتان به بازار عرضه كنيد.
براي شروع بايد ظروف سفالي خام و لعاب نخورده را از مراكز عرضه و فروش اين ظروف تهيه كنيد. بيشتر گلفروشي‌هاي سطح شهر، مغازه‌هاي عمده‌فروش سفال و صنايع‌دستي، كاسه‌هاي كوچك و بزرگ، تخم‌مرغ‌هاي سفالي و ظرف‌هايي در اشكال مختلف دارند كه دقيقا براي اين كار ساخته شده‌اند. البته اگر در خيابان دنبال ظرف خام و لعاب نخورده گشتيد و به در بسته خورديد، مي‌توانيد اين ظرف‌ها را از چند سايت اينترنتي تهيه كنيد كه تخصص آنان فقط توزيع و پخش ظروف سفالي خام است. بسته به جايي كه اين ظرف‌ها را تهيه مي‌كنيد؛ قيمت‌ها مي‌تواند متفاوت باشد. در حالت كلي تخم‌مرغ‌هاي سفالي ساده ۲۵۰ تا ۵۰۰ تومان به فروش مي‌رسند و كاسه‌هاي كوچك سفالي هم در مغازه‌ها بين ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان. اگر همين وسيله‌ها را از سايت تهيه كنيد قيمت كمي بالاتر مي‌رود اما تنوع كار بيشتر و شكل ظروف بهتر مي‌شود؛ براي مثال ست 7 پارچه هفت‌سين بته‌جقه حدود ۱۲۰۰۰ تومان است.
بعد از خريد ظرف‌هاي سفالي، نوبت به خريد رنگ اكلريك، قلم‌مو و اسپري كيلر مي‌رسد. رنگ‌هاي اكلريك در مغازه‌ها از ۲ تا ۱۵هزار تومان فروخته مي‌شود و قلم‌مو‌ها بسته به جنس و سايزشان از ۷ تا ۲۰ هزار تومان. دقت كنيد اسپري كيلر علاوه بر اين‌كه به‌كار شما نما مي‌دهد، آن را هم قابل شست‌وشو مي‌كند. پس بهتر است با هزينه ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان اين وسيله را هم براي تكميل كارتان تهيه كنيد. بقيه كار ديگر با شما است.
فقط كافي است كمي ذوق و سليقه به خرج دهيد و به ظرف‌ها و تخم‌مرغ‌هاي خام، رنگ و لعابي تازه بدهيد. البته براي فروش بهتر مي‌توانيد سراغ نشانه‌هاي خاص تقويم هر سال هم برويد؛ مثلا ظروفي كه شكل بز هستند امسال طرفدار زيادي دارند و ست كامل رنگ‌شده‌ آنان در بازار ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان به فروش مي‌رسد.

هفت‌سين‌هاي شيشه‌اي


جام‌ها و ظروف شيشه‌اي با آن نقش و نگارهاي زيبا و منحصربه‌ فرد خود يكي ديگر از پرطرفدار‌ترين ظروف سفره‌هاي هفت‌سين هستند. ظروف شفافي كه وقتي كنار تنگ‌هاي شيشه‌اي و ماهي‌هاي قرمز قرار مي‌گيرند، سفره‌هاي هفت‌سين را از هميشه زيباتر مي‌كنند.
براي ساخت اين ظروف هم فقط كافي است نقاشي روي شيشه را بلد باشيد. به اين ترتيب با هزينه ۱۵تا ۳۰ هزار تومان و خريد ۶ كاسه كوچك و ساده يا جام پايه‌بلند از مغازه‌هاي بلورفروشي مي‌توانيد كارتان را شروع كنيد. البته در صورتي كه اين وسيله‌ها را هم تهيه كرده باشيد:
- خمير دورگير ويتراي (طلايي، نقره‌اي يا مشكي)
- رنگ ويتراي (به رنگ‌هاي مختلف)
- قلم‌موي ظريف (قلم‌موي آبرنگ بهتر است)
رنگ‌هاي ويتراي را مي‌توانيد بسته به جنس و حجم آن از ۲ تا ۱۸ هزار تومان خريداري كنيد؛ قيمت خمير دورگير حدود ۵ هزار تومان است و قلم‌مو‌هاي ظريف هم بسته به سايز و جنس از ۳ تا ۱۰ هزارتومان فروخته مي‌شوند.
از اين‌جا به بعد هم همه‌‌چيز به سليقه و هنر شما بستگي دارد. هر چقدر كار شما ظريف‌تر و زيبا‌تر از آب درآيد، قيمتی بيشتر و مشتري بهتري در بازار خواهد داشت.براي مثال ست ۶ تايي جام ويتراي چيزي حدود ۶۵ تا ۸۰ هزار تومان خريد و فروش مي‌شود.

سبزه‌هاي هميشه سبز


درست مثل معجزه است، سبزكردن سبزه را مي‌گويم آن هم وقتي كه دانه‌هاي خشك و بي‌جان در عرض چند روز زنده مي‌شوند، جان مي‌گيرند، قد مي‌كشند و مي‌شوند مهمان سفره‌هاي هفت‌سين و پاي ثابت بساط دستفروش‌ها و مغازه‌هاي گلفروشي در اين روز‌ها. سبزه‌هاي كوچك و بزرگي كه عمر آنان همين چند روز آخر سال و آن طرف سال است؛ همين چند روز كه همه با نگاه كردن به سبزه روح خود را تازه مي‌كنند. همين مي‌شود كه بازار خريد و فروش سبزه هم در اين روز‌ها به داغ‌ترين بازار‌ها تبديل مي‌شود. شايد تعجب كنيد اگر بشنويد بيشتر اين سبزه‌ها، كنج خانه‌ها سبز مي‌شوند و به خيابان مي‌رسند با مواد اوليه خيلي كم‌هزينه اما در مقابل سود زياد.
براي سبز كردن سبزه‌هايي كه نزديك سال تحويل قيمت آنان به ۱۵ هزار تومان هم مي‌رسد، فقط تهيه چيزي آن چیزی كه قرار است سبز شود كافي است يعني گندم، عدس و يا ماش. بين اين‌ها سبزه گندم به‌خاطر ظاهر مرتب آن پرطرفدارتر است و سود بيشتري هم دارد. هر سبزه با احتساب گندم كيلويي ۱۲۰۰ تومان، براي توليدكننده آن حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان هزينه دارد و اگر بدون واسطه در بازار فروخته شود ۵ تا ۱۰ هزار تومان به فروش مي‌رسد. اگر بتوانيد در سبز كردن سبزه‌ها ابتكاري هم به خرج دهيد، مشتري‌هاي بيشتري پيدا مي‌كنيد مانند مدل‌هاي كوزه‌اي، عروسكي و... که مشتري‌های بيشتري دارند.

مهمان‌هاي كوچك تنگ‌شيشه‌اي


ماهي‌هاي قرمز كوچك با اينكه عمر زيادي ندارند اما از نخستين روزهاي اسفند در بساط دستفروش‌ها ديده مي‌شوند و خريد و فروش‌ آن‌ها در هفته آخر اسفند به اوج مي‌رسد؛ درست‌‌ همان روزهايي كه همه با عجله خودشان را براي تحويل سال جديد آماده مي‌كنند.
اين‌كه اين ماهي‌هاي كوچك از كي‌ مهمان سفره هفت‌سين ما ايراني‌ها شده‌اند، خيلي مشخص نيست اما حالا كار به جايي رسيده كه خبرگزاري‌ها از گردش مالي بالاي خريد و فروش آن خبر مي‌دهند. ماهي‌هاي كوچكي كه از حوضچه‌هاي توليد ماهي تا سفره هفت‌سين راه درازي را طي مي‌كنند و قيمت آنان چند برابر مي‌شود. به اين ترتيب فروشنده‌اي كه ۲۰۰ ماهي قرمز را از عمده‌فروشی‌هاي خيابان مولوي هر دانه ۷۰۰ تومان مي‌خرد، آن را بين ۳ تا ۷ هزار تومان بسته به قد و قواره‌اش مي‌فروشد و كسب ‌و كارش در آخرين روزهاي سال سكه مي‌شود.

كامي شيرين با شيريني‌هاي خانگي


حتما موافق هستيد كه طعم شيريني‌هاي خانگي، طعم خاطره‌انگيزي است كه خيلي‌ها را به روزهاي خوش كودكي مي‌برد؛ روزهايي كه نخودچي و شيريني بهشتي در كنج خانه‌ها درست مي‌شد. مزه آن شيريني‌ها هنوز زير زبان خيلي‌ها است و شايد به همين خاطر است كه ترجيح مي‌دهند شيريني عيد خود را از بين شيريني‌هاي خانگي و دست‌ساز تهيه كنند.
پخت شيريني در خانه جز كارهاي خانگي سودآوري است و نه‌ تنها در اين روز‌ها كه در بقيه ماه‌هاي سال هم مشتري‌هاي مخصوص خودش را دارد. يك بسته كوچك شيريني نخودچي خانگي در بازار بين ۱۳ تا ۱۸ هزار تومان قيمت دارد كه با احتساب قيمت آردنخودچي، شكر، روغن، هل و زعفران، سود زيادي را نصيب توليدكننده و فروشنده مي‌كند،به‌خصوص اگر فروشنده در فر خانه خود اين شيريني‌هاي مخصوص بازارچه‌هاي شب عيد را پخته و بدون واسطه آن را به‌دست مصرف‌كننده‌ها برساند.