Logo3
سینما مصر هالیوود قاره سیاه

در میان کشورهای عربی سینمای مصر بیشترین قدمت را دارد و در حقیقت می‌توان گفت سینما در کشورهای عرب زبان از مصر شروع شد.

روز پنجم نوامبر سال ۱۸۹۶ نخستین فیلم کوتاه برادران لومیر در شهر اسکندریه نمایش داده شد و این اتفاق در حالی افتاد که کمتر از یک سال پیش برادران لومیر نخستین نمایش فیلم را در پاریس برگزار کرده بودند. بدین ترتیب مصر به پیشگامان سینما در منطقه تبدیل شد. در ۲۸ نوامبر سال ۱۸۹۶ نخستین نمایش فیلم در شهر قاهره در سالن استخر اشنید برگزار شد و موفقیت های نخستین نمایش فیلم ها به افتتاح سالن های کوچک سینما در مناطق مختلف شهرهای قاهره و اسکندریه انجامید.


آغاز صنعت سینمای مصربا کمک خارجی ها و سپس خود مردم


یکه تازی کمپانی برادران لومیر تا سال ۱۹۰۶ در مصر ادامه داشت تا زمانی که کمپانی های پاته از فرانسه و ایرناپورا از ایتالیا وارد بازار مصر شدند. همراه با آمدن فنآوری های جدید نظیر جلوه های صوتی، فیلمبرداری صحنه ها در منطقه و سیستم زیرنویس رفته رفته صنعت سینمای مصر مردمی شد و تماشاگران محلی را به خود جذب کرد و مردم مصر در این صنعت به کار مشغول شدند. در سال ۱۹۲۳ محمد بیومی نخستین استودیوی سینمایی را که توسط یک مصری تاسیس شد در قاهره بنیانگذاری کرد و نام این کمپانی را «استودیو آمون فیلمز» گذاشت. کمی بعد مجله سینمایی «آمون ژورنال» منتشر شد. بنابراین بیومی پایه گذار سینمای
مصر نامیده می شود.
سپس او با طلال حرب سرمایه گذار بانک مصر ملاقات کرد. پس از آشنایی بیومی با حرب ایده استودیو مصر شکوفا شد. استودیو مصر نخستین استودیو به معنای واقعی کلمه نه تنها در مصر بلکه در کل دنیای عرب بود. این استودیو تا سال های ۱۹۴۰ به طور میانگین سالی ۲۰ فیلم تهیه می کرد.

سالن‌های سینمای مصربازتاب دهنده ساختار اجتماعی مصر


بیشتر سالن‌های سینمای مصر ساختار هرمی جامعه را داشتند که به سه طبقه اجتماعی تقسیم می‌شد؛ سینمای طبقه مرفه (اول)، متوسط (دوم) و فقیر (سوم).
سینمای طبقه فقیر امروزه میان مصری‌ها به «سینمای تِرسو» شهرت دارد که ریشه این کلمه ایتالیایی و به معنای سوم است. سینمای ترسو برنامه نمایش، تجهیزات و قیمت متفاوتی نسبت به دیگر سینماها داشتند. در این سالن‌ها فیلم‌های جدید به نمایش
عمومی در نمی‌آمد.
معمولا یک فیلم مصری و دو فیلم خارجی نمایش داده می‌شد. در این سالن‌ها فیلم‌های فرید شوکی بیشترین نمایش را داشت. او به پادشاه سینماهای ترسو شهره بود. فرید شوکری رویای پیروزی به ثروتمندان را در فیلم‌ها به نمایش در می‌آورد.

ملودرام و ماجراجویی‌های عاشقانه بادیه‌نشین‌ها موضوع فیلم‌های دوران صامت سینمای مصر


بوسه در صحرا (Qublah fel Sahara) به کارگردانی ابراهیم لاما نخستین فیلم بلند مصری بود که در سال ۱۹۲۷ تولید شد. در پی آن «لیلا» به کارگردانی وداد اورفی ساخته شد.
زینب (۱۹۳۰) ملودرامی بود که بیشترین مخاطب را در دوران فیلم‌های صامت مصر داشت. این اثر همچنین نخستین فیلم اقتباسی مصر بود. زینب از کتابی به همین نام نوشته محمد حسین هیکل اقتباس شده بود. نخستین فیلم ناطق مصر در سال ۱۹۳۱ ساخته شد: ترانه دل (Unshudat al-Fuad)

با آمدن صدا به سینما ژانر محبوب جدیدی در کرانه نیل پدید آمد: موزیکال


نخستین فیلم موزیکال تاریخ سینمای مصر رز سفید (Al Wardah al-Baida) به کارگردانی محمد کریم محصول ۱۹۳۳ است که عبدالوهاب در آن نقش آفرینی می‌کرد. این نخستین نقش آفرینی عبدالوهاب در سینما بود. رز سفید به یکی از مشهورترین فیلم‌های تاریخ سینمای مصر تبدیل و در تمام کشورهای عربی به نمایش درآمد. ژانر موزیکال فرمول موفقیت سینمای مصر برای سالیان درازی شد. در سال‌های ۱۹۴۰ موزیکال ژانر غالب بر سینمای این کشور بود که همراه آن نسلی از ستارگان آوازه خوان و نمادهای موسیقی عرب زبان‌ها مانند ام کلثوم، فرید ال آترش، عبد الحلیم، لیلا مراد روی پرده سینما آمدند.

مصر هالیوود قاره آفریقا


این برچسب نه تنها بخاطر تاثیر هالیوود بر فیلم‌های مصری بود بلکه به دلیل کیفیت فیلم‌ها و صادرات فیلم‌های مصری به دیگر کشورها به سینمای مصر اطلاق می‌شد. صنعت سینمای مصر پس از جنگ جهانی دوم به شکوفایی رسید که بخشی از این بالندگی به خاطر مشکلات دست یابی به فیلم‌های آمریکایی و اروپایی بود. انقلاب سال ۱۹۵۲ مصر شاه فاروق را بی تاج و تخت کرد. صنعت سینمای مصر نیز به تولید ۵۰ فیلم در سال به طور میانگین رسید.

تابوهای سینمای مصر


در دوران ریاست جمهوری جمال عبدالناصر (۱۹۵۲-۱۹۷۰) فیلمنامه‌ها باید به تصویب اداره سانسور می‌رسید. جمال عبدالناصر از ابتدا به فرهنگ عامه علاقه‌مند و مشوق تولیدات سینمایی بود و قوانین جدید مصر سینما را یک ابزار جامعه سازی و ابزاری برای بیان ایدئولوژی‌های جدید می‌دانست. در آن دوران سینما میان توده مردم جایگاه ویژه‌ای داشت در نتیجه دولت  کم کم کنترل تام صنعت سینما را در دست گرفت و در سال ۱۹۶۱ سینمای مصر را ملی خواند. در این زمان مضامین سیاسی، مذهب، جنسیت از خط قرمزهای دولتمردان بود و آنها تاب تحمل این مسایل را نداشتند.

تاثیر انقلاب ۱۹۵۲ بر سینما


انتقاد از رژیم گذشته به یک مضمون مشترک تبدیل شد. در دوران پس از انقلاب مصر در پذیرفتن داستان ها، ژانرها و مضمون ها محدودیت به وجود آمد. فیلم هایی که در دوران فاروق ممنوع بودند پس از انقلاب به نمایش درآمدند از جمله مرگ بر استعمار ساخته حسین صدیق، مصطفی کمال ساخته احمد بدراخان. میهن‌پرستی و احساسات ضد استعماری دستمایه فیلم‌هایی مانند «مردی در خانه ما» با نقش آفرینی عمر شریف قرار گرفت. در بسیاری از فیلم‌های آن دوران یک افسر پلیس شخصیت اصلی بود.
یکی از این فیلم‌ها که در روز ملی مصر نیز هر سال به نمایش در می‌آید «زنده برگشته» (۱۹۵۷) نام دارد. در بسیاری از فیلم‌های کمدی سال‌های ۱۹۵۰ که کمدین‌های معروف آن دوران مانند اسماعیل یاسین در آنها نقش آفرینی می‌کردند، حال و هوای نظامی وجود دارد. انقلاب مصر فیلم‌های واقع‌گرای اجتماعی را در سینمای مصر رواج داد که بسیاری از آنها فیلم‌هایی برگرفته از آثار نویسندگان مصری بودند؛ نویسندگانی چون نجیب محفوظ، احسان عبدالقدوس و یوسف ادریس.

دوران طلایی سینمای مصر: آغاز و پایان


دوران طلایی مصر سال‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۶۰ است. تا اواخر سال‌های ۱۹۶۰ میان فیلم های آمریکایی، ایتالیایی و مصری تمایز تکنیکی قایل شدن سخت بود. ملی شدن صنعت سینمای مصر که در سال ۱۹۶۱ توسط رژیم جمال عبدالناصر اعلام شد فضایی برای فیلمسازان بزرگ و استعدادهای جدید به وجود آورد که به ساخته شدن فیلم‌های بزرگی انجامید. برخی از محصولات سال‌های ۱۹۶۰ را گنجینه‌های سینمای مصر می‌دانند: گناه به کارگردانی هنری برکات با نقش‌آفرینی فاتن حمامه، صلاح الدين پیروز محصول ۱۹۶۳ به کارگردانی یوسف شاهین...
این فیلم‌ها همه در بخش دولتی تهیه شدند و بخش خصوصی نمی‌توانست چنین فیلم هایی را تولید کند. برخی از این فیلم‌ها در دوران نمایش نتوانستند هزینه خود را برگردانند اما فیلم‌هایی بودند که شهرت بین‌المللی پیدا کردند و از فیلم‌های ماندگار سینمای مصر هستند.
در سه دهه طلایی سینمای مصر صنعت سینمای این کشور بزرگترین صادرکننده فیلم در منطقه بود و در دنیای عرب یک مرجع فرهنگ عامه محسوب می‌شد. پروژه‌ای که عبدالناصر برای سینمای مصر در ذهن داشت به دلیل سوءمدیریت و فساد درون صنعت سینما تحقق نیافت. در سال‌های ۱۹۷۰ گه گاهی فیلمسازانی مانند یوسف شاهین با تولید فیلم‌هایی مانند «گنجشک» برای سینمای مصر اعتبار می‌آوردند. در این سال‌ها سینمای مصر به تولید فیلم‌های تجاری روی آورد که نقطه پایان دوران طلایی سینمای مصر شد.

افول سینمای مصر


در اواخر سال‌های ۱۹۷۰ و اوایل سال‌های ۱۹۸۰ سینمای مصر افول کرد و فیلم‌های بی‌کیفیت تولید می‌شد. در سال‌های ۱۹۹۰ از تولید سینما در سال کم شد. تنها در سال ۱۹۹۷ فیلم کمدی
Ismailia Rayeh Gayy توانست رونقی به سینماها ببخشد. در این فیلم محمد هندی و محمد فوائد نقش آفرینی می‌کردند. پس از موفقیت این فیلم، کمدی‌های بیشتری به تولید رسید.

اوضاع کنونی سینمای مصر


از سال‌های ۱۹۹۰ صنعت سینمای مصر چند مسیر مجزا را پیموده است. فیلم‌های هنری کم هزینه جذب بازار بین‌المللی و جشنواره‌ها می‌شوند. فیلم‌های عامه‌پسند مانند چه دروغی! و کمدین‌های پرکاری مانند محمد سعد تماشاگران داخل مصر را سرگرم می‌کنند. فیلم‌هایی مانند عمارت یعقوبیان (۲۰۰۶) و شب‌های بی‌خوابی (۲۰۰۳) از فیلم‌های مطرح این سال‌ها به شمار می‌روند که چند داستان درهم تنیده را روایت می‌کنند.
بهار عربی سینمای مصر را کمی دچار رکود کرد. مشکلات اجتماعی تغییر حکومت مصر و برکناری حسنی مبارک در سینما نیز اثر داشت. جشنواره مهم سینمای مصر؛ جشنواره فیلم قاهره است که هر ساله و از سال ۱۹۷۶در این کشور برگزار می‌شود.

چهره‌های مطرح سینمای مصر

عمر شریف


بی شک مشهورترین بازیگر سینمایی مصر، عمر شریف است که نخستین بار در خورشید سوزان (۱۹۵۳) همراه همسرش فاتن حمامه نقش‌آفرینی کرد. کارگردان فیلم یوسف شاهین بود که یکی از مطرح ترین فیلمسازان مصری است و در کارنامه‌اش فیلم‌هایی چون پسر نیل (۱۹۵۱)، ایستگاه مرکزی قاهره (۱۹۵۸)، مهاجر (۱۹۹۴) دارد.
آثار یوسف شاهین در جشنواره‌های خارجی از جمله جشنواره برلین و کن به نمایش درآمدند. عمر شریف با معتبرترین فیلمسازان مصری مانند هنری برکات، کمال الشیخ همکاری کرد. او در فیلم‌های ماندگار سینما مانند دکتر ژیواگو ساخته دیوید لین نیز نقش‌آفرینی کرد و در هالیوود به چهره مطرحی تبدیل شد.
شکری سرحان یکی دیگر از بازیگران مرد مشهور عصر طلایی مصر است. فاتن حمامه و هند رستم از بازیگران مشهور زن سینمای مصر محسوب می‌شوند که در فیلم‌های معتبری مانند ایستگاه مرکزی قاهره به کارگردانی یوسف شاهین همکاری کردند.
صلاح ابو سیف و کمال الشیخ از فیلمسازانی بودند که فیلم های واقع گرا می ساختند. هنری برکات فیلمسازی بود که در ژانرهای مختلف فیلم می‌ساخت.

 

ماه رویان شماره : 320