Logo3
تغییر یک قانون با شکایت یک شهروند

یک شورا تصویب کرد‌‌، یک د‌‌‌یوان ابطال کرد‌‌. د‌‌یوان عد‌‌الت اد‌‌اری این بار هم رایی را صاد‌‌‌ر کرد‌‌ه که سروصد‌‌‌ای زیاد‌‌‌ی به راه اند‌‌‌اخته است؛ ابطال قانون تاثیر ۲۵د‌‌رصد‌‌‌ی معد‌‌ل‌ سال سوم متوسطه د‌‌ر کنکور، قانونی که د‌‌ر د‌‌و‌ سال گذشته تاثیر زیاد‌‌ی را د‌‌ر نتایج کنکور و تحصیل د‌‌انش‌آموزان د‌‌بیرستانی گذاشته بود‌‌ و حالا با شکایت یک شهروند‌‌ معمولی که نامش « فاطمه کریمی» است، ابطال شد‌‌ه و مسیر کنکور سراسری را د‌‌وباره عوض کرد‌‌ه است.

در راستای لایحه سنجش و پذیرش دانشجو، یکی از ضوابط تعیین شده تاثیر 25 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور بود که این ضابطه در کنکور 93 و 94 هم ادامه پیدا کرد. این اتفاق که در راستای حذف تدریجی کنکور افتاده، اعتراضات زیادی را در پی داشت.


صدای این اعتراضات هر بار چند ماه قبل از کنکور و چند ماه بعد از کنکور بلند می‌شد و کنکوری‌های بخت‌برگشته وقتی می‌دیدند فایده‌ای ندارد، سرنوشت‌شان را می‌پذیرفتند و آرام می‌گرفتند. اما به یکباره با پیگیری قانونی یک فرد، این تصمیم قطعی لغو می‌شود و تاثیر 25 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور با رای دیوان عدالت اداری باطل می‌شود.
خبری که کمیته سنجش و پذیرش دانشجو را شوکه و کنکوری‌ها را خوشحال و امیدوار می‌کند این است؛ هیات عمومی دیوان عدالت اداری بند دوم مصوبه شورای سنجش مبنی بر تاثیر ۲۵درصدی معدل سال سوم متوسطه در کنکور برای داوطلبانی که طی سال‌های ۸۴ تا ۹۲دیپلم گرفته‌اند را مغایر قانون دانست و ابطال کرد.
گویا فرد شاکی «فاطمه کریمی» نام دارد که آذر ماه سال 92 دادخواستش را ثبت کرده و در دادخواستش آورده که: « بر اساس ماده ۲ و ماده ۱۰ قانون سنجش و پذیرش دانشجو، می‌باید از سال تحصیلی ۱۳۹۴-۱۳۹۳ شورایی تحت عنوان شورای سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل شود و در مورد میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری تصمیم‌گیری کند. همچنین طبق ماده ۱۱ این قانون مقرر شد تا قبل از تاریخ اجرای این قانون، یعنی قبل از شروع سال تحصیلی ۱۳۹۴-۱۳۹۳
شیوه برگزاری کنکور همچنان بر اساس قانون مصوب مجلس به تاریخ نهم آبان ماه سال ۸۶ باشد و بعد از آن این قانون لغو و قانون جدید اجرا شود. از آن‌جایی که کنکور ۱۳۹۳ نیز در سال تحصیلی جاری (۱۳۹۳-۱۳۹۲) برگزار می‌شود باید بر اساس آخرین کارگروه ماده ۴ قانون مصوب سال ۱۳۸۶، سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به صورت تاثیر مثبت اعمال شود.»
در ادامه دادخواست آمده است که وزارت علوم و سازمان سنجش از ماده 10 و 11 قانون سنجش و پذیرش تخطی کرده‌اند و دلایل تخطی هم آمده است.
در نهایت دیوان عدالت اداری با بررسی‌هایی که انجام داد این مصوبه را باطل و فعلا قانون تاثیر 25درصدی معدل سال سوم در کنکور، کان لم یکن تلقی می‌شود.

اعتراض دانش‌آموزان به چیست؟


دانش‌آموزان دوره متوسطه که به کنکور نزدیک می‌شدند، همیشه به سه موضوع در مورد تصویب این قانون اعتراض داشتند.
عده‌ای که از کنکوری‌های سال‌های پیش هستند می‌گویند که آن زمان نمی‌دانستند قرار است معدل تاثیر داشته باشد و سرمایه‌گذاری چندانی روی امتحانات پایان ترم نداشته‌اند. اما الان به یکباره با این قانون مواجه شده‌اند و الان نمی‌دانند چه کنند.
دومین بحث، مربوط به استاندارد نبودن امتحانات نهایی است. بعضی از بچه‌ها معتقدند که برخی امتحان‌ها در شرایط استانداردی برگزار نمی‌شود و مراقبت‌های لازم صورت نمی‌گیرد. در حوزه‌های مختلف امتحانی این شرایط با یکدیگر متفاوت است و مثل کنکور نیست که به صورت یکپارچه و یک‌شکل انجام شود.
خیلی از داوطلب‌ها مساله تقلب و راحت‌گیری مراقب‌ها را مطرح می‌کنند و می‌گویند خودشان شاهد تقلب بوده‌اند و این حق بقیه را تضییع می‌کند.
البته مساله لو رفتن سوالات هم گاهی مطرح است که به قضیه تقلب دامن می‌زند. سومین محوری که معترضان مطرح می‌کردند، بحث تصحیح امتحانات است. از آنجایی که امتحانات تشریحی هستند و توصیفی، امکان اشتباه در تصحیح بسیار زیاد است. سخت‌گیر یا آسان‌گیر بودن مصحح‌ها، خسته‌بودن و سرحال‌بودنشان و حتی شرایط روحی‌شان بر روی تصحیح برگه تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود شرایط یکسانی رقم نخورد.
البته اعضای کمیته سنجش و پذیرش دانشجو به هر کدام از این موارد پاسخ دادند و معتقد بودند هم امتحانات به طور استاندارد طراحی شده و هم برای حذف تدریجی کنکور، چاره‌ای جز این روش نیست. البته به این که دیکته نوشته شده غلط دارد هم معترف بودند و امید داشتند در سال‌های آینده اوضاع به مرور بهتر و بهتر شود. سازمان سنجش هم که خودش را مجری قانون می‌داند موظف شد که مصوبه را اجرا کند.
توکلی، سخنگوی سازمان سنجش در همین رابطه به خبرآنلاین گفت: بر اساس قانون حذف کنکور، کمیته‌ای تشکیل شد و قرار بر این شد که کارهای تخصصی روی آن انجام شود تا ببینیم چگونه برنامه‌ریزی کنیم که به قانون حذف نزدیک بشویم. کمیته به این نتیجه رسید که سوابق تحصیلی داوطلبان تجربی، ریاضی، انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خودشان را از سال 84 تا 93 اخذ کرده‌اند، و امتحاناتشان کشوری برگزار می‌شود، در کنکور تاثیر 25درصدی داشته باشد.
او ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزی اولیه، ابتدا این تاثیر، تاثیر مثبت بود یعنی چنانچه نمره باعث بهتر شدن نتیجه کنکور می‌شد، این 25درصد اعمال می‌شد و اگر تغییر ایجاد نمی‌کرد و یا پایین می‌آورد،اعمال نمی‌شد.
بر اساس مصوبه سومین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که اعضایی مثل وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم، وزیر بهداشت، رییس دانشگاه آزاد، نماینده مجلس عضو کمیسیون آموزش، رییس سازمان سنجش دارد و در مورخ 23 مهرماه 92 برگزار شد، نتیجه بر این شد که کلیه دیپلم‌های نظام جدید متوسطه ریاضی، تجربی و انسانی که دیپلم نظام جدید را بین سال‌های 84 تا 93 اخذ کرده‌اند و امتحان سال سومشان به صورت سراسری باشد، مشمول سوابق با تاثیر قطعی 25درصد بشوند.

سازمان سنجش:هنوز تصمیمی گرفته نشده


خبر ابطال تاثیر 25درصدی معدل سال سوم در کنکور آنقدر ناگهانی بود که هنوز مسئولین کمیته سنجش و پذیرش دانشجو برای آن تصمیمی نگرفته‌اند.
توکلی، سخنگوی سازمان سنجش دراین باره به خبرآنلاین می‌گوید: به هر حال کمیته سنجش و پذیرش که مسئولیت این کار را به عهده دارد این قانون را دنبال کرده و به سازمان سنجش اعلام کرده که آن را اجرا کند.
او ادامه می‌دهد: ما هم مجری مصوبات قانونی هستیم و هر تصمیمی که گرفته بشود، ناچاریم آن را اجرا کنیم.
توکلی از تشکیل جلسه‌ای برای بررسی این مساله خبر می‌دهد و می‌گوید: احتمالا امروز بررسی‌ها شروع شود و دکتر خدایی به عنوان دبیر و سخنگوی شورا مطالبی را مطرح خواهند کرد.
به گفته سخنگوی سازمان سنجش این قانون تصویب شده و لغو اجرای آن نیازمند بررسی و راهکارهای قانونی است. این که سرنوشت کنکوری‌های سال 95 به بعد چه می‌شود هنوز معلوم نیست و البته احتمالا اعتراض کنکوری‌های سال 93 و 94 که از تاثیر مستقیم معدل ضربه خورده‌اند هم بلند شود که اگر قرار بود این قانون لغو و مصوبه باطل شود، چرا با سرنوشت آنها بازی شد؟

 

ماه رویان شماره : 322